Při vyslovování zaříkání, provádění rituálů a obřadů si Slované podle staré tradice žehnali znamením Perunica, což dodnes dělají starověrci a rodnověrci. Spojili konce tří prstů pravé ruky (palec, prsteníček a malíček) na počest Velkého Triglavu – Svaroga, Peruna a Svantovíta, což je v podstatě Svědomí, Svoboda a Světlo, a potom dva natažené prsty (ukazováček a prostředníček) spojili – znamenalo to spojení Boha Roda Nebeského a Lady Bohorodičky. Poté byly tyto dva prsty přiloženy na čelo, potom na oči. Nejprve na levé oko, pak na pravé oko a potom na rty. Tak se prováděla Malá perunica.

U Velké perunici se prsty pokládaly nejprve na čelo, pak na levé rameno, pravé rameno a pupek. Tento symbol znázorňuje blesk boha Peruna, který osvětluje život našich Předků.

Fyzikální vysvětlení rituálu nám říká toto: rukou prochází radiální nerv, který se v dlani rozdvojuje a končí v prostředníčku a ukazováčku. Prostřednictvím tohoto nervu je naše vnitřní energie vyzařována navenek. Když se těmito prsty dotýkáme čaker, posíláme do nich energii, a tím je aktivujeme a zintenzivňujeme jejich činnost. Tímto způsobem posilujeme svoje ochranné vlastnosti organismu a můžeme vyzařovat mnohem vyšší tok energie.

Nikonova reforma obřadů, kterou provedli křesťané v 17. století, tento obřad zakázala a zavedla pokřižování se třemi prsty. Avšak když palcem uzavřete tok energie v ruce, tak se tato energie přestane vyzařovat ven a místo toho zablokuje vaše energetická centra.

https://celostnivzdelavani.cz/velka-perunica-a-mala-perunica