Virtuální glóbus pozvolna ovládá naši planetu. Přináší náhodné, realistické fotografie míst po celém světě a jeho zvídavému objektivu téměř nic neunikne. Google Earth se stává fenoménem, který však skýtá mnohá pro i proti. Můžeme se díky němu procházet třeba po newyorských ulicích nebo zblízka obdivovat Operu v Sydney. Na druhé straně lze ale spatřit i věci, nad kterými zůstává rozum stát. Přinášíme kuriózní úlovky, které vzbudily u veřejnosti neobvyklý zájem a mnoho otázek…
duta_zeme

Virtuálně se procházíte po neznámých ulicích a rozhlížíte se po okolních domech či přírodě. Pak si obrazovku posunete nahoru, abyste mohli obdivovat azurovou oblohu, třeba úplně na druhém konci světa. Jenže v tom spatříte podivný útvar vystupující z mraků, který tam zjevně nemá co dělat! Takových případů existuje hned několik. Různě barevné a všemožně tvarované objekty se objevují na místech, kde budí přinejmenším rozpaky. Co virtuální mapa zachytila? Teorie uživatelů jsou různé. Pohybují se od víry v zachycení létajícího talíře, přes přesvědčení o tom, že byl vyfotografován sám Bůh, až po racionalistická vysvětlení, kterými je defekt objektivu.

Létající talíř, nebo optický klam?

Co mělo být zachyceno: UFO
Kdy: 2008
Kde: Sydney, Austrálie

PODIVNÉ OBJEKTY

V roce 2008 si podivného objektu na fotografii ulice v australském městě Sydney všimne místní obyvatel Steve Jolliffe a ihned kontaktuje média. Zvláštní červená věc, která tvarem připomíná létající talíř, se vznáší nad střechami domů a vypadá jako z jiné planety! Pozoruje snad svědek skutečný létající talíř, který náhodou zachytily fotoaparáty Google Earth? „Žiju na rohu té ulice, odkud je nádherný výhled na přístav. Jen jsem se chtěl podívat na Google, když jsem to spatřil,“ popisuje šokovaný svědek svůj příběh anglickému deníku The Daily Telegraph. Chytají se ho však i jiná světová média a o neobvyklém pozorování informují veřejnost. Skutečně nás navštívili mimozemšťané? „Jenom jsem zíral, nedokázal jsem jít znovu do postele. Okamžitě jsem si myslel, že to bylo UFO.“

Pouhý defekt čočky?
Vidina přítomnosti mimozemské lodi, kterou se navíc podařilo zachytit celosvětovým virtuálním satelitem, je skutečně lákavá. Jenže jak později zjišťují fanoušci této fotografie, podobný záběr je nalézán na více místech světa. Červený létající talíř se objevuje i na snímcích z Tokia, San Francisca nebo Virginie! A pokaždé vypadá stejně. Je to snad potvrzení jeho existence, nebo naopak důkaz toho, že jde o nějaký světelný odlesk, který se pouze tváří jako mimozemské plavidlo? Poté, co je upozorněno na záběr ze Sydney, se fanoušci UFO nechtějí vzdát možnosti, že bylo skutečně vyfotografováno. Daily Telegraph krátce na to uvádí: „Důkladná studie obrázku z Googlu není příliš informující. Experti na fotografii varují, že se může jednat pouze o deformaci obrazu, nicméně Google nevyvrátil, že by šlo o mimozemskou loď.“ Podle příznivců konspiračních teorií se také nemusí jednat přímo o reálné plavidlo, ale pouze o znamení, které mimozemskou civilizaci symbolizuje. Stejně tak ale může jít o obyčejný odlesk či defekt objektivu, který má pouze „senzační“ tvar. Odborníci se k takovému závěru zcela jistě přiklánějí.

TAJEMNÉ POSTAVY

Součástí Google Earth je rovněž služba Street View, která umožňuje pohled do ulic různých měst. Ze speciálních vozidel jsou pořizovány fotografie, které nabízí obraz scény, podobný tomu, jaký spatříte při běžné procházce po chodníku. Jenže takový projekt skýtá i mnohá rizika. Nejvíce diskutované je například právo na ochranu osobních údajů. Během focení budov a veřejných prostranství se totiž před objektiv dostává i velký počet civilistů. Mohou se tak stát součástí Google mapy, aniž by chtěli. Jenže právě díky této službě už byly zachyceny i postavy, které daly podnět k přemýšlení o jejich pravé identitě. Mezi tajemnými a neidentifikovatelnými jedinci zachycenými Google Earth se tak údajně objevil duch i mimozemšťan!

Duch ve viktoriánském oblečení
Co mělo být zachyceno: žena z viktoriánské éry
Kdy: červen 2008
Kde: Tiger bay, Cardiff, Wales (Velká Británie)

Tiger Bay (Tygří zátoka), nacházející se u hlavního města Walesu Cardiff, je opředená hrůzostrašnými městskými legendami. Byla totiž dějištěm mnoha zločinů, které dodnes zůstaly nepotrestány. Krádeže, přepadení a vraždy se hojně soustředily právě zde a daly tak vzniknout nepěkné reputaci, které se nemohou zbavit zejména zdejší přístavy. Multikulturní oblast, přistěhovalci a drsní námořníci, kteří tu kotvili, to všechno dalo dohromady místo, kam se mnoho lidí bálo jen vkročit. Zejména za viktoriánské éry (zhruba mezi lety 1825–1900) se o Tygří zátoce hovořilo jako o místě zločinu a hříchu, odkud se člověk nemusí vrátit živý. O to více šokovala veřejnost fotografie z této lokality, zachycená na Google Street View, na níž stojí podivná žena ve viktoriánském oblečení. Působí totiž jako duch!

Médium promlouvá
Žena oděná v dlouhé sukni, nadýchané blůze s vázankou, šálkou a v kloboučku působí jako návštěvnice z viktoriánského období. Obraz je navíc deformovaný, proto zřetelně vidíme jen část její postavy. Anglický deník The Telegraph se snaží přijít záhadě na kloub a povolá místní médium Jane Cohen. Ta podivný úkaz komentuje následovně: „Zjevení jsou často zachycena na film, ale nejsou viditelná pouhým okem. Ta žena je velmi elegantně vystrojená, ale v oblečení, které prostě v tyto dny jen tak nevidíte (…). Ale co je skutečně podivné, že se neobjevuje jako celá postava – nevidíte ji úplně.“ Může být deformace obrazu důkazem toho, že byla zachycena postava z minulosti? Nebo je to celé jen uměle vyvolaná senzace a ve skutečnosti šlo o kostým či ženu, která se prostě ráda obléká podle historických trendů?

ZÁHADNÁ MÍSTA

Satelitní mapa zachytila v minulosti místa, která vzbudila četné spekulace. Jedná se jak o oblasti suchozemské, tak i podvodní. Někdy jsou vyfotografovány podivné linie, rýhy, obrazce, jejichž původ je neznámý. Satelitními snímky se však také sem tam odhalí místa, která by vůbec neměla existovat! Jak je to možné? Co odhalila lupa Google Earth při podrobném „skenování“ zemského povrchu?

Utajovaná vojenská základna?
Co mělo být zachyceno: záhadný areál neznámého účelu
Kdy: 2006
Kde: provincie Ningxia, Čína

Region Huangyangtan je nehostinnou krajinou čínské provincie Ningxia. Působí téměř jako konec světa a zcela opuštěná planina. Jenže satelitní snímky této oblasti prozrazují něco jiného! Vynořuje se na nich totiž podivný, očividně uměle vytvořený areál, v němž jsou vybudované hory se zasněženými vrcholky, řeky i údolí a celá scéna působí jako oáza uprostřed pouště. K čemu však slouží? „Je to jedna z nejpozoruhodnějších věcí, které někdo někde pozoroval,“ říká k objevu Tim Brown, specialista na satelitní snímky a člen veřejnoprávní organizace Globalsecurity.org. Veřejnost spekuluje o jejím významu a začne se domnívat, že se musí jednat o model území, na němž se budou cvičit čínské vojenské jednotky.

Připravovaný útok?
Vojenský účel čínské tajné základny má být pro testování tanků, domnívá se zprvu valná většina zájemců o tuto záhadu. Oblast dokonce připomíná hraniční indo-čínské území, které bylo předmětem dlouhodobých sporů a v roce 1962 vyústilo ve válečný konflikt. Proč by ale byl vytvořen model právě tohoto území? Podle odborníků na vojenské operace by k testování tanků sloužit nemělo. Po obvodu má zhruba pouhé 3 kilometry, a je prý tudíž pro tanky malé. „Jsem si jistý, že to neslouží pro bojový trénink,“ říká Taylor Fravel, odborný asistent politických věd na Massachusettském technickém institutu. Areál prý spíše připomíná vojenský model. „Armády milují terénní modely. Japonci měli jeden před Pearl Harborem,“ vysvětluje Brown. Takto vybavené území nacházející se 900 kilometrů od hlavního čínského města Peking, o němž nevíme téměř nic (tedy ani dobu jeho vzniku), budí rozpaky. Podle odborníků však žádné nebezpečí zcela jistě nehrozí. „Čínský postoj k územním sporům je diplomacie,“ uvádí Adam Segal z americké Rady pro zahraniční vztahy. Co je tedy podivné místo zač?

Michaela Vondrušková    Více se dočtete v časopise Enigma č. 4/2011.