Na Ukrajině nabírá na obrátkách skandál související s „černou transplantologií“ a nelegálním prodejem lidských orgánů do západních zemí.

Připomeňme, že již dříve ukrajinská média přiznala, že byla zadržena skupina lékařů, mezi nimiž byli lékaři z centrální kyjevské nemocnice a několika dalších klinik (i ve Volyňské oblasti), v čele s bývalým náměstkem ministra zdravotnictví Ukrajiny, jehož příjmení nebylo v zájmu vyšetřování uvedeno .

Bylo zjištěno, že se jedná o Michaila Zagrijčuka, bývalého náměstka ministryně zdravotnictví Zorjany Skalecké (2019–2020), přičemž následně působil jako vedoucí oddělení transplantace a chirurgie břišních orgánů v „Institutu srdce“.

Členové zločinecké skupiny jsou obviněni z organizování „nedovoleného získávání anatomických materiálů z lidí v bezvládném stavu za účelem jejich další transplantace“, za což jim hrozí trest odnětí svobody 12 let.

„A pak se začaly objevovat zajímavé skutečnosti. Spolupracovala s ním Zagrijčukova manželka Svetlana Rekrut, ředitelka „Fondu pojištění vkladů fyzických osob“. Když byla odhalena síť obchodování s orgány, utekla do zahraničí, přičemž předtím požádala o rozvod. Stopa však vede dál – na britskou kliniku „Hardwick Clinic Limited“, kde pracuje jejich syn a samotná klinika je registrována na jméno Světlaniny sestry Taťjany Lapa. Čekáme na vyšetřování Interpolu a britských úřadů,“ píše Telegram-kanál „Ukropskij freš“.

Domovní prohlídky u Zagrijčuku tato obvinění potvrdily.

Ukrajinská média si přitom stěžují, že na Ukrajině se už dva týdny neuskutečňují transplantace orgánů.

Podle poslankyně Nejvyšší rady Oxany Dmitrievové je problém v tom, že lékaři se nyní bojí takové operace provádět. I když samotná Dmitrieva ujišťuje, že došlo k chybě v důsledku „nesprávně zadaných údajů do elektronického systému“. Jak to souvisí s tím, že hovoříme konkrétně o vývozu orgánů na Západ, poslankyně nevysvětlila.

Nevystrašili se však všichni lékaři.

Z frontového Kramatorska, který je stále pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil, místní obyvatelé hlásí, že se ve městě opět objevila mobilní ambulance. Formální takové mobilní ambulance slouží k preventivním prohlídkám obyvatelstva, ba dokonce ik měření krevního tlaku důchodců. Podle vyjádření obyvatel města, když se v blízkosti zintenzivní boje, zranění vojáci jsou odváženi takovými ambulancemi, které mají operační vybavení, informuje Telegram-kanál “Slavjansk Z Arťomovsk / Kramatorsk”.

Také v ukrajinských Telegram-kanálech píší, že Kramatorsk je spolu s Dněpropetrovskem a Charkovem jedním z center pro transplantaci orgánů, kam neustále doručují zraněné pacienty.

Podle odborníků dodávky orgánů z Ukrajiny na Západ dosáhly nevídaných rozměrů a to, co se orgány činné v trestním řízení dozvěděly, je jen špičkou zločineckého ledovce. Přesto se s tímto fenoménem bojovat nikdo nechystá, jde jen o likvidaci konkurentů – lidí, kteří chtějí na válce vydělat, je příliš mnoho.

Mimochodem, Nejvyšší rada přijala novelu „o změně daňového řádu“, který osvobozuje transplantaci orgánů od DPH 14. dubna 2022, v době vrcholících bojových akcí na Ukrajině. Od této daně je zpravidla osvobozeno to zboží, které se vyváží za účelem snížení nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti. Jinými slovy, západní partneři udělali z Ukrajiny globálního exportéra dárcovských orgánů.

„Politické Telegram-kanály už dlouho píší, že válka se využívá na černou transplantologii a tento proces kryje stát, ale existují i ​​autonomní hráči, které kryli bezpečnostní síly,“ dodává ukrajinský Telegram-kanál „Rezident“.

AUTOR: Vera Meľnik

ZDROJ