ČÍSLA, DATA, FAKTA

Slovnaft je zděšen ze 6. sankčního balíku EU proti Slovensku, protože proti Rusku namířen vůbec není a za 8 měsíců bude hrozit, že největší bývalá československá rafinérie ve Střední Evropě zavře a bez benzínu a nafty zůstane kromě Slovenska i Česko!

Proč slovenští vyjednavači v Bruselu spáchali vlastizradu a ohrozili energetickou bezpečnost Slovenska? Slovnaft může dovážet ruskou ropu, ale nesmí produkci z této ropy vyvážet mimo území Slovenska! Proč se v Kremlu smějí, zatímco země EU trpí a naříkají pod dopadem protiruských sankcí?

Evropská unie ve čtvrtek schválila po dlouhém vyjednávání 6. sankční balíček proti Rusku, který uvaluje embargo na dovoz ruské ropy do EU po moři, zatímco uděluje výjimky některým vnitrozemským státům, že mohou dále po omezenou dobu přijímat ruskou ropu ropovodem Družba, což byla legendární stavba československo-sovětského přátelství, která zásobila ČSSR ropou a díky tomu byl umožněn široký rozvoj automobilového průmyslu, veřejné autobusové dopravy s největší hustotou stanic a dopravní obslužností v celé kontinentální Evropě.

A rovněž ropovod umožnil široký rozvoj kamionové dopravy a regionální železniční obslužnosti motorovými dieselovými vlaky. Výstavba větve do Československa byla garantována Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu a Prezídiem nejvyššího sovětu na straně Sovětského svazu a Ústředním výborem Komunistické strany Československa.

Rafinérie Slovnaftu v Bratislavě

Za účelem zpracování této ropy byla v roce 1957 v Bratislavě postavena v té době největší rafinérie ve Střední Evropě, která dostala název Slovnaft. Technologické řešení rafinérie dodala sovětská strana, část technologie byla vyvinuta československými podniky a průmyslem. Rafinérie je navržena na zpracování těžké ruské ropy, která má jinou technologii zpracování než lehká mořská ropa Brent těžená z ropných plošin v Norsku a v Severním moři.

Ve čtvrtek bylo v Bruselu rozhodnuto, že Slovensko dostane odklad a může po dobu 8 měsíců do konce ledna 2023 čerpat ropovodem Družba ruskou ropu. Od začátku února 2023 už ale bude platit embargo a Slovnaft bude muset začít vyrábět paliva z jiné ropy. Problém je v tom, že k tomu zřejmě ani nemusí dojít a bratislavský Slovnaft ukončí provoz a jeho maďarský majitel přesune kapacitanci produkce do Maďarska.

Slovnaft se stal obětí slovenských politiků v Bruselu

Jak nás do redakce upozornil jeden z odborníků z oboru zpracování ropy, který je se situací ve Slovnaftu obeznámen, přestavba rafinérie na lehkou ropu Brent bude tak nákladná, že se nemusí společnosti MOL ekonomicky vůbec vyplatit, a to zejména s útlumem spotřeby ropy v Evropě v důsledku programu Green Deal a vzhledem k obecnému odchodu od fosilních paliv. Jenže Slovnaft může ukončit výrobu mnohem dříve než v únoru. Ve čtvrtek vyšel na slovenském serveru Trend zásadní článek [1], který osvětluje situaci ve Slovnaftu.Rafinérie je totiž kapacitně designována na určitý objem produkce paliv a zpracování ropy a zařízení není schopné provozu pod určitý objem.

Čerpací pumpa Slovnaftu

Lidově řečeno, když v hrnci o určitém objemu vaříte špagety, brambory, vajíčka nebo cokoliv jiného, musíte do hrnce nalít určitý minimální objem vody, aby tepelná rafinace pokrmu proběhla. Když by tam bylo menší než potřebné množství vody, vaření by prostě skončilo neúspěchem. A přesně tento problém čeká Slovnaft už vlastně od této chvíle, resp. od 14. června, kdy má embargo na ruskou ropu vstoupit v platnost s plnou razancí. Slovnaft totiž musí objemově rafinovat ropu na minimálně 50 až 60% celkové kapacity rafinérie. A v čem je problém?

Slovnaft bez vývozu produkce z ruské ropy nemůže udržet technologické zařízení rafinérie v provozu

Slovenští vyjednavači v Bruselu se totiž podle slovenské opozice zřejmě dopustili vlastizrady, protože zvedli ruku pro likvidaci Slovnaftu. A proč? Protože hlasovali pro uvalení sankčního balíku na ruskou ropu v té podobě, že Slovensko bude mít do konce ledna 2023 výjimku na ruskou ropu, na její dovoz na Slovensko pomocí ropovodu Družba, ale nebude mít výjimku na prodej paliv a produktů z této ropy mimo území Slovenska! A v tom je ta vlastizrada, protože kdokoliv vyjednal v EU tyto podmínky, tak je naprostý mamlas, diletant a neumětel, který zřejmě právě poškodil Slovnaft tak, že se z toho podnik nemusí vzpamatovat.

Ropovod Družba

Problém je v tom, že až dvě třetiny produkce Slovnaftu míří na export do České republiky a do Polska. Tedy zhruba 60 až 65% kapacity Slovnaftu a produkce z ruské ropy jde do ciziny. Jenže, od 14. června to skončí a Slovnaft již nebude moci paliva z ruské ropy ze Slovenska vyvážet! Výjimka EU se vztahuje jen na dovoz ruské ropy na Slovensko a na výrobu paliv pro domácí trh. Jenže, domácí trh spotřebuje jen okolo 35% produkce Slovnaftu.

Ale rafinérie není schopná provozu na objem 35% produkce, to je hluboko pod kritickou mez rafinačního zařízení Slovnaftu. Kritická dolní mez je okolo 50 až 65% výrobní kapacity. Jinými slovy, Slovnaft bude mít dost ruské ropy, ale nebude ji moci zpracovat, protože ji nebude moci vyvážet, na Slovensku se jí více než 30 až 35% z produkce Slovnaftu nespotřebuje.

MOL může Slovnaft nákladně přestavět na ropu Brent, ale ekonomická rentabilita je s otazníkem

Co bude těchto 8 měsíců Slovnaft dělat, když nebude moci exportovat produkci z ruské ropy do EU kvůli embargu, to vůbec není jasné. Podle ekonomů začne majitel Slovnaftu, tedy maďarský MOL, zvažovat náklady na přestavbu rafinérie v Bratislavě, což ekonomicky bude obrovská investice, kterou nikdo v minulosti nezkoušel, protože technologické zařízení na sovětskou ropu je navrženo na separování složek ropy obsažené v bohaté sibiřské ropě, zatímco lehká ropa Brent mnoho složek ruské ropy ani neobsahuje.

Maďarský MOL je majitelem Slovnaftu

Maďarský MOL sice může zainvestovat do přestavby, ale může si spočítat i to, že se to ekonomicky nevyplatí vzhledem ke snižování objemu spotřeby ropy v Evropě, takže prostě se může podle odborníků stát, že bratislavská rafinérie se zastaví. Je totiž otázkou, jestli MOL bude investovat do přestavby rafinérií na Brent ropu v Maďarsku a vedle toho ještě na Slovensku a v Chorvatsku ve chvíli, kdy spotřeba ropy v Evropě klesá v důsledku neustále úspornějších motorů nových aut a přechodu na elektromobily. Česká republika je největším z odběratelů produkce Slovnaftu, a to jak benzínu, tak zejména nafty, která se z ruské ropy vyrábí nejlaciněji a nejsnadněji.

Diesel z lehké ropy bude trvale dražší než benzín

Důvod, proč v poslední době vidíte na pumpách Diesel, že je dražší než benzín, to je v důsledku toho, že se jedná o Diesel vyrobený z ropy Brent, který se vyrábí složitější cestou a za pomoci ropných aditiv pocházejících právě z ruské ropy. Jelikož na tato aditiva se vztahuje rovněž embargo, bude nafta z ropy Brent brzy opravdu velice drahá. Kolik bude stát benzín a nafta v ČR ve chvíli, kdy Slovnaft je na pokraji likvidace ze strany slovenských politiků, kteří v Bruselu zařízli husu, která snášela slovenské vládě zlatá vejce na daních, to opravdu není jasné. Ruská ropa namísto do Evropy už teď proudí do Číny a Indie, takže blahobyt se postupně z EU začne přesouvat právě do těchto zemí.

Evropa se stane prostorem rozvojových zemí s chudobou kvůli drahým energetickým vstupům

Blahobyt západní společnosti byl a dosud je založen na laciných energetických vstupech. Odstraňte laciné energetické vstupy a odstraníte tím blahobyt z Evropy. To říkají zkušení ekonomové a nemusíme s nimi polemizovat, protože mají pravdu. Všechno bohatství a blahobyt je založeno na laciných energiích. Pokud bude provoz pece nebo trouby v pekárně, nebo vysoké indukční peci na huti stát 5 nebo 10-násobek současné ceny, potom to povede ke zhroucení trhu, protože lidé si tak drahou produkci nebudou moci dovolit. Energie jako elektřina, plyn a ropa se kumulují ve výrobě. Vezměte si výrobu oblí a počítejte se mnou. Obilí se musí zasít na pole. Ale nejprve se musí pohnojit a zorat.

Bez laciných energií skončí blahobyt západních zemí, ceny energetických vstupů se kumulují v řadě za sebou

Hnojiva vyrábí Rusko, na hnojiva jsou sankce. Traktor jezdí na naftu. Na levnou ruskou naftu jsou sankce. Dobře, zemědělec si zvýšené náklady napočítá do produkce obilí. To bude stát 3x tolik než dosud. Obílí jede do mlýna. Náklaďák si napočte 3x vyšší cenu nafty.

Ve mlýnu mají elektrické mlecí stolice, drahá elektřina z Lipska vede k tomu, že semletí zrní na mouku stojí 4x tolik než normálně.Mouka se zabalí do papírových obalů a odveze se do velkoskladu. Kamiony jezdí na naftu. Počítejte navýšení ceny kvůli naftě. Ze skladu další převoz kamionem do pekáren. Znovu nafta. V pekárnách plynové pece. Cena za plyn 4x větší. A z pekáren auto rozveze pečivo do obchodů, zase počítejte navýšení ceny nafty.

Ceny paliv se promítnou do všech vstupů kumulovaně

A když se na konci řetězce podíváte na bochník chleba za 185,- Kč a protočí se vám panenky, tak se nedivte, protože to jen neviditelná ruka trhu zaúřadovala a promítla do cen chleba zvýšené energetické vstupy. A energetické vstupy se kumulují ve veškeré výrobě úplně všeho. Od začátku výroby až do konce. A představte si třeba energetické vstupy na materiál pro stavbu rodinných domů a bytů.

Zkuste si představit tu spotřebu plynu a elektřiny při pálení cihel v cihelně, při výrobě armatur, tvárnic, nafta pro stavební stroje. Nemá smysl to rozepisovat, jednomu by se z toho zatočila hlava, jaké šílenství politici páchají, jakých vlastizrad proti svým národům se dopouští. Tohle nejsou sankce proti Rusku, to jsou sankce proti obyvatelstvu rozvinutého západního světa, aby zchudlo a dostalo se na úroveň chudých rozvojových zemí. Taková je realita.

Nejen o neuvěřitelné likvidaci Slovnaftu se hovořilo 3.6. od 19:30 hodin na Svobodném vysílači CS. Probírala se  všechna témata z domova i ze světa. Všichni jste srdečně zváni k poslechu.

Záznam pořadu

-VK-

Šéfredaktor AE News

Zdroj:  https://aeronet.news/slovnaft-je-zdesen-ze-6-sankcniho-baliku-eu-proti-slovensku-protoze-proti-rusku-namiren-vubec-neni-a-za-8-mesicu-bude-hrozit-ze-nejvetsi-byvala-ceskoslovenska-rafinerie-ve-stredni-evrope-zavre/


Česko v likvidaci obyvatelstva vlastní vládou nezaostává

Cedník proti drahotě: Premiér Fiala během interpelací šokoval, když neochotu vykoupit minoritní akcionáře z ČEZu vysvětlil tím, že český stát má v podniku “jenom” většinu! ČEZ tak bude nadále sdírat české obyvatelstvo z kůže prodejem české elektřiny přes neprůhlednou burzu v Lipsku, která přiráží k ceně emisní povolenky a horentní překupnické ceny! Proč Fiala tancoval ve sněmovně okolo interpelace na možnost výkupu akcií ČEZu jako okolo hromady granátů? Mezi minoritními akcionáři jsou totiž americké banky a fondy, které tvoří skoro polovinu všech minoritních akcionářů ČEZu!

Naše redakce byla ve čtvrtek upozorněna na zajímavou interpelaci poslankyně SPD Marie Pošarové v poslanecké sněmovně, která se ptala premiéra Petra Fialy, proč český stát neodkoupí od menšinových akcionářů ČEZu jejich podíly, aby se česká elektřina vyrobená v Česku za české nízké ceny nemusela českým domácnostem prodávat přes energetickou komoditní burzu v Lipsku. V Česku se elektrická energie vyrábí v ceně 25 haléřů za 1 kWh, ale domácnostem se prodává za 10 Kč za 1 kWh. To je šokující rozdíl, že? Prostě předražené o rovných 4000% jako z praku. Češi jsou asi nejbohatší národ v Evropě, že si to mohou dovolit.

 

 

Nicméně ten dotaz byl položený jasně, protože ta situace je pro české domácnosti neudržitelná. Na burze v Lipsku totiž cena energií neustále roste a tu cenu musí platit hlavně a jenom Češi, protože ostatní okolní země na burze v Lipsku elektřinu neprodávají, protože mají plně státní výrobce elektřiny. Polostátní ČEZ se ale musí chovat jinak, jako komerční subjekt s cílem řádného hospodáře usilujícího o maximální zisk, kterého se dosáhne právě na burze v Lipsku.

A té ceny se tam dosáhne díky sdírání českého obyvatelstva z kůže, protože ta elektřina vyrobená v ČR se nikam nevyváží, neopustí území ČR, rovnou proudí do českých podniků a domácností. Pouze se do Lipska vyveze jediná věc, komoditní certifikáty k autorizaci prodeje elektřiny na českém území za ceny stanovené burzou pro kupující, kteří jsou v roli dodavatelů elektrické energie v ČR.

Češi nakupují vlastní lacinou elektřinu v cizině za horentní sumy

Lipská burza je určena pro obchodníky s energiemi, ale i pro výrobce energií, kteří usilují o co nejvyšší zisk. Primárně na ní mohou prodávat všichni, ale v reálu a doopravdy na ní najdeme prakticky jen soukromé obchodníky a soukromě vlastněné výrobce energií, s výjimkou České republiky.

Tou výjimkou je polostátní firma ČEZ, která v době rozežránívýnosů českého státu po privatizacích v 90. letech byla ze státního vlastnictví postupně rozprodávána do soukromých rukou a nyní zůstává českému státu necelých 70% majoritního podílu. To je sice stále pohodlný kontrolní balík, ale má to i jeden nebezpečný důsledek. ČEZ už nemůže prodávat elektřinu za cenu, která by garantovala v ČR pilíře tzv. sociálního smíru, ale musí prodávat jen za největší možnou cenu jako řádný hospodář usilující o maximální profit.

ČEZ je nucen prodávat elektřinu vyrobenou v ČR, která neopustí ani republiku, za ceny určené na burze v Německu

A to proto, že v jeho akciovém portfoliu jsou soukromé subjekty podnikající za účelem zisku. Pokud by ČEZ začal prodávat za regulované a lidové ceny, malí akcionáři by mohli ČEZ zažalovat u arbitrážních soudů za úmyslné poškozování investic mezinárodních investorů. A zřejmě by takovou arbitráž vyhráli, protože ve chvíli, kdy máte polostátní podnik, musí se podnik chovat jako plně komerční a soukromý, aby nepoškodil profitová práva minoritních akcionářů. Je to velice nebezpečná situace, protože ceny elektřiny už jenom porostou v nejbližší době, a to nejen vzhledem k válce na Ukrajině a kvůli sankcím na Rusko a obráceně kvůli ruským sankcím na Západ, ale hlavně i kvůli rozvoji elektromobility a programu Green Deal.

Polostátní ČEZ se musí chovat jako soukromá firma a usilovat o maximální zisk jako řádný hospodář, a to kvůli 30% akcionářů

Jinými slovy, české domácnosti čeká ekonomická a energetická genocida a likvidace, protože ČEZ bude nucen prodávat nadále přes Lipskou burzu a české domácnosti jako jediné v celé Střední Evropě budou krvácet, protože vlastní lacinou vyrobenou elektřinu budou přeplácet mnohonásobně poté, co “proteče” lipskou burzou.

V této chvíli je jediná možnost, která přichází v úvahu, a to je odkoupení menšinových podílů z ČEZu ze strany českého státu, a to formou slušné nabídky na straně jedné a hrozbou vysokého zdanění nebo zmrazení dividend třeba i na 10 let na straně druhé, pokud by minoritní akcionáři své podíly prodat nechtěli. Energetická bezpečnost státu představuje oblast národní bezpečnosti, kde nesmí obchodní a soukromé zájmy převládat nad zájmy sociální bezpečnosti a zajištění sociálního smíru v populaci.

Vlastnická struktura ČEZu, částečné odhalení vlastnických struktur. Zdroj: Hlídací Pes

Můžete vzít jed na to, že kdyby mezi těmi malými akcionáři ČEZu byli ruští oligarchové, jejich firmy a korporace, tak už teď by ležel ve sněmovně zákon o vyvlastnění nebo zmrazení podílů těchto akcionářů a ČEZ by začal prodávat elektřinu bez účasti burzy okamžitě, zatímco česká média by tento krok chválila, že je to správné rozhodnutí, protože nebudeme přece Putinovi platit válku tím, že budeme přes burzu v Lipsku nakupovat vlastní elektřinu z vlastních českých elektráren. Okamžitě by bylo hotovo a všichni by tleskali. Jenže, máme jako Češi smůlu. Mezi malými akcionáři ČEZu není žádný Rus, žádné ruské korporace. Je tam totiž někdo úplně jiný. A když se podíváme, o koho jde, začneme doslova tušit zradu.

Cedník proti drahotě? Kvůli Američanům v ČEZu, tvoří skoro polovinu minoritních akcionářů!

Když jsem dnes viděl Petra Fialu, jak poslankyni SPD vysvětloval, proč s prodejem české elektřiny v Lipsku nemůže česká vláda nic udělat, měl jsem neodbytný pocit, že Péťa má nůž pod krkem, že mu neviditelná osoba přejíždí čepelí od jedné tepny na krku ke druhé, protože jeho blábolení mi připadalo jako od někoho, kdo nesmí mluvit a nesmí říct ani slovo. Proč tedy Fialova vláda nechce vykoupit z ČEZu podíly malých akcionářů? Protože by se jednalo o útok proti americkým zájmům! Když jsem se podíval na webové stránky ČEZu o vlastnické struktuře [1], srdečně a zhluboka jsem se okamžitě zasmál a všechno najednou bylo jasné! Představte si, že z té skupiny 30% soukromých akcionářů ČEZu jich je skoro celá polovina z USA!

A je to venku!

Konkrétně je na webu ČEZu uvedeno, že největší počet soukromých akcionářů podle geografického rozdělení pochází ze Severní Ameriky, a to přesně 46,2% a potom dlouho a dlouho nikdo. Teprve na druhém místě s velkým odstupem jsou akcionáři z Polska, kteří drží 15,2% akcií. Třetí místo připadá na investory ze zemí Kontinentální Evropy, bez započtení ČR a Polska. Občané ČR drží v ČEZu celkem 6,1% akcií. Takže, přátelé, doufám, že už chápete, proč je vyloučeno, aby Fialova vláda udělala něco pro lidi ohledně cen elektřiny, protože to by musela ta vláda mít koule a musela by umět zatočit s americkými hedgeovými fondy, které drží skoro polovinu z toho 30% minoritního balíku! Hotovo, vymalováno a poslední může jít raději zhasnout, jinak by se mu mohlo stát, že se na elektrice a na svícení nedoplatí a skončí v exekuci. Tady bychom mohli skončit, ale ještě se tu něco objevilo.

Mezi minoritními akcionáři je banka amerického FEDu nebo americký hedgeový trust. Proti takovým žralokům Fiala nepůjde, šlo by mu o krk stejně jako Nečasovi

V roce 2018 se na serveru Hlídací Pes objevil zajímavý článek [2]rozkrývající některé soukromé akcionáře ČEZu. Článek se zajímal hlavně o drobné akcionáře, kteří mají méně než 1% podíly a mají napojení na české a slovenské oligarchy. Ale v článku se objevilo i několik vlastníků nad 1% a jaké to je překvapení, jedná se o americké banky a fondy, např. americkou kmenovou banku FEDu JP Morgan Chase, anebo známý americký hedgeový trust State Street Bank & Trust. Článek už nemusí být po 4 letech aktuální, JP Morgan v roce 2020 akcie ČEZu prodal, potom je ale znovu nakoupil, takže soukromě vlastněné akcie se neustále přelévají.

Takže je jasné, že kdyby česká vláda Petra Fialy začala natvrdo vykupovat akcie od minoritních vlastníků, museli by začít licitovat a vyjednávat s americkými bankami a hedgeovými trusty, kteří tvoří skoro polovinu těch minoritních akcionářů. A to by Fialova vláda neustála, je docela možné, že americké tajné služby by nechaly Fialu sejmout podobně, jako to provedly Petru Nečasovi (rovněž z ODS) v roce 2013. A tak Češi budou platit za elektřinu, která bude nejdražší v celé Evropě, a to za sotva třetinové mzdy, které Češi berou ve srovnání s Německem. A to se vyplatí!

Brzy už ne ironie, ale drsná realita v ČR

Znovu je třeba si uvědomit, že k moci v ČR se musí v zájmu záchrany národa a vlasti dostat skutečné a kategorické vlastenecké síly, které začnou napravovat zločiny napáchané na českém národě po roce 1989. Bez energetické bezpečnosti český národ nepřežije. A pokud si Fiala myslí, že je lepší nechat lidem platit horentní sumy za lipskou elektřinu, jen aby Američané nespustili arbitráž, tak je na omylu, protože arbitráže jsou ten nejmenší problém, který bude muset Fialova vláda řešit ve chvíli, kdy kvůli účtům za elektřinu budou lidé vyhlašovat hromadné bankroty a podniky budou natolik zdražovat svoji produkci, že bude neprodejná a povede k propouštění a indukci vysoké nezaměstnanosti.

Elektřina je totiž strategickou energií rozvinutého průmyslu stejně jako zemní plyn. A hádejte, jak dopadne země, která si jako debil nakupuje svoji vlastní elektřinu v cizině za likvidační ceny na straně jedné, a současně si dobrovolně vytváří plynovou krizi zakazováním si levného plynu z Ruska na straně druhé? Odpověď znáte sami. Jestli ji zná ale český premiér, to si netroufám odhadovat. Rusko taková svinstva svým občanům nedělá, že by třeba nakupovalo vlastní ruskou ropu pro ruské rafinérie na burze v Kodani, nebo vlastní ruský plyn pro ruské domácnosti na burze v Amsterdamu, nebo vlastní elektřinu pro ruské občany na burze v Lipsku. Ne ne, to dělají svým občanům jenom vlády zemí Eurosojuzu, a to ještě jenom některých. A mezi nimi právě česká vláda. Zkuste se nad tím zamyslet.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Zdroj: https://aeronet.news/cednik-proti-drahote-premier-fiala-behem-interpelaci-sokoval-kdyz-neochotu-vykoupit-minoritni-akcionare-z-cezu-vysvetlil-tim-ze-cesky-stat-ma-v-podniku-jenom-vetsinu-cez-tak-bude-nadale-sdirat/