Ruský prezident Vladimír Putin podepsal zákon, který zcela zakazuje propagandu netradičních sexuálních vztahů, změny pohlaví a pedofilie, jak vyplývá z příslušného zápisu, který byl v neděli zveřejněn v ruské Státní dumě (dolní komoře parlamentu).

Byly provedeny změny v zákoně o informacích, informačních technologiích a ochraně informací a v dalších dokumentech.

Podle novely zákona je nyní taková propaganda zcela zakázána na sociálních sítích, v hromadných sdělovacích prostředcích, filmech a reklamách.

Samostatné ustanovení zakazuje šíření takových informací mezi nezletilými, zatímco dosud se zákaz vztahoval pouze na materiály o LGBT. Plánuje se zavedení mechanismu, který by na placených stránkách zamezil nezletilým přístup k informacím týkajícím se LBGT. Pro vstup na takové stránky bude nutné použít speciální kódy nebo jiné úkony.

Masmediální dohled v zemi bude oprávněn zařadit webové stránky s propagací netradičních sexuálních vztahů, pedofilie a změny pohlaví do registru zakázaných zdrojů, které budou podléhat blokování. Bude také oprávněn stanovit postup monitorování internetu za účelem odhalení takových stránek.

Zákon rovněž zakazuje prodej zboží, včetně dováženého, obsahujícího informace, jejichž šíření zakládá správní nebo trestní odpovědnost.

Současně další zákon podepsaný prezidentem Putinem doplňuje zákoník o správních přestupcích a zavádí správní odpovědnost za propagaci netradičních sexuálních vztahů mezi lidmi jakéhokoli věku, nejen mezi dětmi.

Podle Alexandra Baškina, člena ústavněprávního výboru ruské Rady federace (horní komory parlamentu), byla tato propaganda dříve zakázána pouze mezi nezletilými, zatímco nyní se zákaz vztahuje na osoby jakéhokoli věku.

Zákon vstupuje v účinnost dnem vyhlášení.

Zdroj: TASS

https://tadesco.org/putin-podepsal-zakon-ktery-zcela-zakazuje-propagandu-lgbt-komunity/