Rozšiřující se korupční skandál spojený s Katarem odnáší stále více levicových poslanců Evropského parlamentu, informuje portál REMIX News

Je čas vysušit bruselskou bažinu, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán ve videu zveřejněném na Facebooku po příchodu na summit EU, který se konal 15. – 16. prosince, přičemž maďarský lídr poukázal na rostoucí úplatkářský skandál, který otřásl Evropou.

“Teď jsme konečně tady, v Bruselu, na summitu Evropské unie,” uvedl Orbán na své stránce na sociální síti. Uvedl, že tento summit EU poznamenalo zatčení levicové místopředsedkyně Evropského parlamentu, řecké socialistické europoslankyně Evy Kailiové, která je obviněna z korupce.

Premiér také zdůraznil, že korupční skandál otřásl evropskými institucemi, přičemž pokračují přehlídky, policie zabavila miliony eur a spekuluje se o tom, kteří další bruselští politici by mohli být do něj zapleteni.

“Mnozí se domnívají, že nitky by mohly vést až do nejvyšších pater,” řekl Orbán. Dodal, že “je čas vysušit bažinu tady v Bruselu”.

Jak již Remix News informoval, řeckou socialistickou europoslankyni Evu Kailiovou, odcházející místopředsedkyni EP, a její tři kolegy zatkli před týdnem belgické úřady v rámci vyšetřování korupce v souvislosti s Katarem, přičemž evropští politici hájili dodržování lidských práv v Kataru a lobby dostala lepší vízové ​​podmínky pro cestování do Evropy.

Podezřelí jsou údajně od svého zatčení ve vyšetřovací vazbě. Podle prohlášení belgické policie bylo při prohlídkách v bruselském regionu zajištěno téměř 1,5 milionu eur v hotovosti, přičemž peníze byly napěchovány v aktovkách a papírových sáčcích.

Nyní se zdá, že korupční skandál se rozšiřuje a z klíčových funkcí odstupují více poslanci Evropského parlamentu z frakce socialistů a demokratů (S&D) včetně belgického poslance Marca Tarabelly, který byl suspendován ze skupiny, belgické poslankyně Marie Arenyové, která odstoupila z funkce předsedkyně podvý práva, italského poslance Pietra Bartola, který odstoupil pro svou roli při práci na liberalizaci vízového režimu pro Katar a Kuvajt, a italského poslance Andreu Cozzolina, který odstoupil z funkce koordinátora S&D.

“Moje skupina a já jsme šokováni tímto případem korupce,” řekla novinářům předsedkyně S&D Iratxe García Pérezová. “Chci jasně říci, že náš závazek k transparentnosti je, byl a vždy bude absolutní.”

Tarabella mohl například přijmout i katarské úplatky. Jen minulý měsíc vystoupil s projevem, ve kterém obhajoval katarské reformy v oblasti práce během mistrovství světa ve fotbale, a tyto argumenty vypadaly velmi podobně jako ty, které během téhož plenárního zasedání použila Kailiová. Katar byl obviněn z porušování lidských práv včetně využívání otrocké nebo nucené práce během výstavby budov v zemi na mistrovství světa, což mělo za následek stovky úmrtí.

Probíhající případ, který se označuje za pravděpodobně největší korupční skandál v historii EU, šokoval levici, která často obviňuje země jako Maďarsko z korupce.

https://cz24.news/orban-k-nehoraznej-korupcii-bruselskych-politikov-je-cas-vysusit-bruselsku-bazinu/