Předčasné volby na Slovensku podle amerických novinářů ovládne protiválečná koalice slovenské levice orientovaná ekonomicky na Berlín a energeticky na Rusko!

Naše redakce byla našim zdrojem z Washingtonu upozorněna na vysokou diplomatickou aktivitu a pohotovost amerického ministerstva zahraničí s ambasádou na Slovensku. Aktivita má souvislost s dramatickým pádem slovenské vlády Eduarda Hegera, která ve čtvrtek v podvečer neustála [1] hlasování o důvěře ve slovenské Národní radě a pro pád vlády hlasovali dokonce i 4 poslanci vládní koalice. Pro nedůvěru zvedlo ruce celkem 78 ze 102 poslanců ve 150-členném jednokomorovém slovenském parlamentu.

Loutková a silně pro-americká vláda Eduarda Hegera neustála hlasování kvůli vnitřním rozporům v koalici, na jejichž čele byla otázka setrvání Igora Matoviče jako předsedy hnutí OLANO v čele ministerstva financí, který ale ovládal chod Hegerovy vlády v zákulisí a jeho vliv na politiku vedl postupně k destrukci celé vládní koalice. Samotný pád vlády vygradoval hlavně v důsledku neochoty vlády zaměřovat se na domácí otázky vysokých cen energií, paliv a především vysoké inflace v oblasti cen potravin a rovněž nájmů a spojených základních životních potřeb obyvatelstva.

Premiér Slovenska v demisi Eduard Heger na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu

Naprosté odtržení od Slováků a od reality potvrdil i v projevu před hlasováním o důvěře samotný premiér Eduard Heger, který i v takové dramatické situaci si neodpustil výrok, že jeho vláda je pro-ukrajinská (na prvním místě) a pro-evropská (až na druhém místě.) Stejně mluví i česko-ukrajinský premiér Petro Fialenko. Přesně toto dokreslilo odtržení Hegerovy vlády od skutečných problémů obyčejných Slováků, kteří podle průzkumu GlobSec [2] mají největší odpor proti ukrajinským uprchlíkům a obecně proti válce a podpoře vyzbrojování Ukrajiny ze zemí skupiny V4.

Hegerova vláda svými kroky, kdy odevzdávala Ukrajině zbraně, houfnice, stíhačky a na jaře dokonce jediný páteřní PVO komplex S-300 (krátce poté zničený u Izjumu), oslabovala obranu vlastní země vlastními silami a vkládala obranu do rukou cizích zemí, spojenců v NATO. Vzhledem k tomu, že podpora vládě podle průzkumů padla na absolutní dno a nadále se propadala skrze dno, někteří koaliční poslanci pochopili, že je potřeba koaliční projekt opustit a nejlépe potopit, přičemž cílem jsou podle všeho právě předčasné volby, což bude vyžadovat kvalifikovanou většinu 90 hlasů poslanců v Národní radě.

Američané se obávají nástupu levice na Slovensku a přimknutí Bratislavy znovu k Berlínu a energeticky k Rusku

Největší zděšení zavládlo ve Washingtonu, protože pád pro-americké Hegerovy vlády na Slovensku je pouze první jobovkou z celé řady dalších, které jsou na cestě k Američanům. Podle amerických novinářů, kteří již situaci na Slovensku komentovali pro Bloomberg, se dá očekávat, že volby příští rok na jaře ovládne slovenská levice na čele se stranou SMER Roberta Fica v tandemu se stranou Hlas Petera Pellegriniho, což je bývalá odtržená platforma SMERu. Obě dvě strany jsou podle amerických pozorovatelů zastánci ekonomického svazku s Berlínem a energetického souručenství s Ruskem kvůli levným energiím, které udržovaly na Slovensku zaměstnanost a sociální smír.

Robert Fico (uprostřed). předseda SMERu

Spolu s drahými energiemi sílí nejen zavírání podniků na Slovensku, ale i jejich odchod do zemí s levnějšími energiemi, což zvyšuje nezaměstnanost. Slovenský průmysl je přitom do značné míry montovnou pro potřeby německého průmyslu a strojírenství, takže orientace slovenské levice na Berlín a energeticky na Moskvu ohrozí americké zájmy na vedení operací na Ukrajině s použitím zázemí amerických základen na Slovensku.

Obavy Američanů spočívají především v tom, že Robert Fico spojí předvolební kampaň s referendem o těchto základnách, což by samo o sobě bylo politickým gestem, nicméně velmi zásadním a vyslalo by to signál, že Slovensko se nadále nechce v Evropě podílet na budování projektu Trojmoří pod americkou kuratelou, ale naopak chce pokračovat v modelu německé Evropy.

Robert Fico (SMER) a Peter Pellegrini (HLAS)

To je v podstatě nejvýstižnější označení pragmatické politické ekonomie bývalé kancléřky Angely Merkel, která tento pragmatismus označovala jako “Realpolitik” a s tímto modelem budovala plynovody z Ruska a chtěla z Německa vytvořit vůdčí zemi společně s Francií v rámci Aachenské smlouvy. Američané tuto hrozbu odhalili a spustili v Německu destrukční procesy zevnitř. Ty vyvrcholily nedávno vyhozením do povětří obou plynovodů Nord Stream.

Američané vsadili na záchranu petrodolaru všechno, protože Saúdská Arábie zahájila námluvy s Čínou a Američané se pokouší zachránit petrodolar tím, že odříznou celou Evropskou unii od ruského plynu a ropy a donutí tak Evropu nakupovat za americký dolar ropu a plyn od Američanů a amerických vazalů, kteří nadále podporují existenci petrodolaru.

Američané mají plán na záchranu petrodolaru formou přikování Evropské unie k nákupům předražených energií a paliv od amerických petrodolarových vazalů

Saúdská Arábie se tedy může přimknout k Číně a opustit petrodolar, ale pokud se Američanům podaří připoutat Evropskou unii k nákupům drahého plynu a ropy za petrodolar od USA a od amerických petrodolarových vazalů, potom petrodolar přežije a nezhroutí se, i když Američané ztratí Saúdskou Arábii. Je to vysoká hra, Američanům jde o přežití.

Americký petrodolar drží na uzdě rating USA, díky kterému může americká vláda tisknout dluhopisy a půjčovat si biliony dolarů každý rok na financování své armády. Jakmile padne petrodolar, padne rating USA, obrovsky se zvedne úroková služba a náklady na obsluhu státního dluhu a roztočí se inflační spirála, kterou tato planeta ještě nikdy nezažila. Američané proto jdou přes mrtvoly a odstraní každého, kdo by se pokusil jim jejich plán o ovládnutí EU a Evropy s cílem záchrany petrodolaru ohrozit.

Donucení Evropy k odstřihnutí se od ruských paliv má za úkol zachránit petrodolar, který drží nad vodou americké státní deficity a každoroční náklady na zbrojení

Washington nemá jinou šanci jak zachránit petrodolar, než vytvořit v Evropě energetickou krizi, donutit Evropany, aby pod záminkou ruské agrese na Ukrajině přestali nakupovat laciné energetické zdroje od Ruska a dobrovolně se přikovali k americkým drahým energiím přikurtovaným k petrodolaru. Celá Evropa tak bude muset nakupovat dolary jako zběsilá, aby mohla od petrodolarových vazalských zemí USA nakoupit energie. Takhle jednoduché to je!

A Slovensko je druhé kolečko, které se už v tomto plánu Američanům v Evropě zadřelo. První bylo Maďarsko, které se odmítlo odstřihnout od ruských energií. Slovensko je ale pro Američany citlivější záležitost. Američané v Maďarsku nemají žádné své trvalé základny, ale na Slovensku mají dvě základny na kótách Sliač a Malacky – Kuchyňa.

Americké základny na Slovensku a plán Trojmoří jsou rázem v ohrožení

Nová politická reprezentace po předčasných volbách by mohla strhnout vlnu odporu mezi evropskými zeměmi proti kolektivní energetické sebevraždě a plán na přikurtování Evropy k americkým energiím prodávaným Evropě za petrodolar by se mohl začít hroutit. Až dosud se dařilo lidi přesvědčovat, že drahé energie jsou daní za svobodu proti zlému Putinovi.

Ale tahle argumentace dlouho nevydrží a ve chvíli, kdy firmy a továrny začnou zavírat své brány v Evropě a začnou se přesunovat do Číny a Indie, tak v tom okamžiku dojde k obrovskému přesunu voličských preferencí směrem k progresivní levici. A Američané tuší, že s tím se bude pojit populismus, referenda o amerických základnách, protesty s transparenty Ami Go Home a politické nepřátelství opřené o lidovou nespokojenost s extrémní drahotou importovanou do slovenských, českých a evropských domácností z USA a z amerických korporací a hlavně z drahého energetického petrodolaru.

Letiště a dnes americká vojenská základna Sliač

Situace v Bratislavě ve čtvrtek byla dramatická tak, jak jen mohla být. Původní plán byl takový, že Igor Matovič rezignuje na funkci ministra financí a koaliční partneři díky tomu podrží vládu při hlasování o nedůvěře v Národní radě. Taková byla dohoda. Jenže, jak jsme byli od našeho zdroje v podvečer informováni, Igor Matovič prý těsně po podpisu své demise u prezidentky Čaputové v jejím paláci dostal na mobil echo, že všechno je jinak, že vláda padne tak jako tak, že demise Matoviče vládu nezachrání. A to by znamenalo, že vláda by padla, ale Igor Matovič by již nebyl ministrem financí s ministerským platem, zatímco ostatní ministři vlády v demisi by dál pobírali své platy, po celou dobu vlády v demisi

Pád slovenské vlády zarámoval do absurdního obrazu ministr financí, který zaměstnanci kanceláře prezidentky vytrhl z rukou již svoji podepsanou rezignaci

A slovenská ústava nijak neomezuje dobu vládnutí v demisi. Došlo tak k neuvěřitelné věci, která je moc i na slovenské poměry. Ministr financí Igor Matovič totiž přijel předat svou demisi do Kanceláře prezidentky Slovenské republiky. Nakonec si to však rozmyslel [3]. Informoval o tom mluvčí prezidenta Martin Strižinec. Předseda SaS a poslanec Richard Sulík ve čtvrtek před hlasováním o nedůvěře vládě řekl, že SaS je připravena se s ním sejít, ale Matovičův krok označil za nehorázný.

Igor Matovič, ministr financí SK v demisi

Matovič přišel ve čtvrtek večer předat svou rezignaci. “Rezignaci podepsal před zaměstnanci prezidentské kanceláře, ale na poslední chvíli si to rozmyslel a podepsaný dokument vytrhl z rukou Metoda Špačka, vedoucího KP SR. Rezignace tedy nebyla doručena KP SR,” uvedl Strižinec. Podle neověřených informací tomu prý předcházela esemeska či dokonce telefonický hovor, případně zpráva na chatu na mobilu, která Matovičovi cinkla na mobilu, zřejmě s informací, že vláda padne, že je to jisté. Jiné vysvětlení pro Matovičův náhlý zkrat vlastně ani neexistuje. Matovič musel podle našeho zdroje dostat echo, že se už nevyplatí demisi podávat, protože vláda zaručeně padne.

To právě potvrdil [4] i pracovník prezidentské kanceláře pro média, který potvrzuje informaci našeho zdroje, že Igor Matovič měl po celou dobu aktu podepisování demise v ruce telefon. Podle posledních informací není mezi poslanci podpora pro úřednickou vládu, ani pro pokračování vlády v demisi, takže se zdá, že se začnou rozhovory a napnou se síly k nalezení 90 hlasů poslanců pro rozpuštění Národní rady a vyvolání předčasných voleb. Jenže se dá očekávat, že americké ministerstvo zahraničí napne všechny zdroje, aby udrželo vládu Eduarda Hegera v demisi co nejdéle. Situaci budeme nadále sledovat.

https://aeronet.news/americke-ministerstvo-zahranici-ma-kvuli-dramatickemu-padu-slovenske-vlady-pohotovost-v-ohrozeni-je-existence-americkych-zakladen-i-podpora-dodavkam-zbrani-pres-slovensko-na-ukrajinu/