Babiš mu pogratuloval a těší se na vítězství v příštích parlamentních volbách, jako šéf nejpopulárnější politické strany ve státě. Do volebního štábu vítěze dorazila k překvapení všech i nadšená Čaputová, která spustila svůj verklík o vítězství slušnosti a pravdomluvnosti.

Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel se v březnu stane čtvrtým prezidentem samostatné České republiky po Václavu Havlovi, Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi. Zároveň bude druhou hlavou státu, kterou si obyvatelé Česka sami vybrali v přímé volbě.

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zvíťazil na základe neoficiálnych výsledkov v druhom kole prezidentských volieb v ČR so ziskom 58,32 hlasov. Porazeného kandidáta Andreja Babiša, expremiéra ČR a predsedu hnutia ANO, podporilo 41,67 percenta voličov. Vyplýva to z dát Českého štatistického úradu (ČSÚ) po sčítaní 100 percent okrskov, informuje TASR.

Petr Pavel dostal 3.358.926 hlasov. Svojho protikandidáta tak predbehol o takmer milión hlasov. Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb dosiahla 70,25 percenta. Je to viac, ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018, keď hlasovalo 66,18 percenta oprávnených voličov.

Pavel získal v druhom kole prezidentských volieb viac hlasov, ako ich získal súčasný prezident Miloš Zeman pri predchádzajúcich voľbách v rokoch 2013 i 2018, konštatuje ČT 24.

Armádny generál vo výslužbe sa vo svojom volebnom štábe poďakoval všetkým, ktorí ho volili, ale aj tým, ktorí ho nevolili, ale prišli k voľbám. Ocenil, že im záleží na demokracii.

Prejav Petra Pavla vo videu:

Pavel sa v marci stane štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky po Václavovi Havlovi, Václavovi Klausovi a Milošovi Zemanovi. Zároveň bude druhou hlavou štátu, ktorú si obyvatelia Česka sami vybrali v priamej voľbe.

Vy se mě na něco ptáte?! Uvolněný Babiš zúčtoval s ČT

Po prvním kole se v centrále hnutí ANO na Chodově odehrála nejskandálnější tiskovka, jakou česká politika za dlouhé roky nepamatovala. Nyní, po porážce ve druhém kole, před novináře nastoupil zcela jiný Andrej Babiš. Uvolněný, klidný a až na závěrečný výstup s redaktorem ČT Řezníčkem pozitivně naladěný.

„Děkuju všem za podporu na mítincích, na síti. Byli jste fantastičtí,“ zahájil Andrej Babiš tiskovou konferenci poté, co pogratuloval vítězi a popřál mu, aby byl prezidentem všech.

Děkoval manželce Monice, jeho samotného prý v kampani překvapila, i svému štábu.

Svým voličům vzkázal, ať nejsou zklamaní. „Nic nekončí. My, hnutí ANO, tady budeme stále pro vás.“

„Gratuluji panu Petru Pavlovi k vítězství. Uznávám porážku, blahopřeji mu, že se stane příštím prezidentem České republiky,“ řekl Babiš po příjezdu do volebního štábu.

Doplnil, že mu přeje, aby byl prezidentem všech. „Aby bojoval za jejich zájmy,“ dodal.

Současně poprosil všechny svoje podporovatele, aby akceptovali, že volby prohrál. A svým voličům poděkoval za podporu. „Dosáhli jsme famózního výsledku. Je to více než výsledek Spolu a PirSTANu v minulých sněmovních volbách,“ dodal.

Své odpůrce pak vyzval, aby se nezapojovali do násilí proti členům jeho týmu. Zmínil, že jeho pravá ruka Tünde Bartha byla v minulých dnech více na policii, než aby mu pomáhala s kampaní.

Babiš také naznačil, že hnutí ANO pojede dál. Co s ním bude, se rozhodne na předsednictví 8. února. „Přeju vám svět bez Babiše. Zapomeňte na Babiše. Zkuste žít bez Babiše. Přestaňte ráno vstávat s nenávistí k Babišovi a usínat s ní,“ řekl.

„Chtěl bych podpořit všechny naše podporovatele, aby akceptovali, že jsem prohrál a že máme nového prezidenta. Nebyli jste to vy, kdo dělal různé ataky,“obrátil se na voliče. Připomněl, že zde byl ničen majetek, konflikty osob musela řešit policie a šéfka jeho kampaně trávila v posledních dnech více času na policii než ve štábu.

„Všichni viděli, jak to bylo na náměstích,“ dodal jako reakci na všechny, kteří z násilí vinili jeho kampaň.

Poprosil by, aby se po volbách vše zklidnilo oboustranně, aby se přestaly hádat rodiny, aby nedocházelo k šílenostem, jako že jeho voliči budou přicházet o práci, jak na sociálních sítích také zaznívalo. „Prosím, zastavme to násilí,“ žádal prezidentský kandidát.

Život jde podle Babiše dál. „Chci podpořit všechny voliče, aby příště, ve sněmovních volbách, dali hlas hnutí ANO. Byl jsem kandidát hnutí ANO,“ zdůraznil. Bylo by podle něj skvělé, kdyby hnutí bojující za zájmy občanů získalo celé dva miliony dvě stě tisíc hlasů, které si připsal v těchto volbách.

„Je tu nová motivace. Abychom zásadním způsobem vyhráli příští volby,“ vyzval Babiš, který zůstává jako předseda ANO lídrem parlamentní opozice.

Pak projev odlehčil další výzvou ke zklidnění: „Zdravím celý Twitter. Přeju vám svět bez Babiše, zkuste žít bez něj. Zkuste ráno vstát bez toho, že nenávidíte Babiše,“navrhl.

A co vzkázal svým sympatizantům? „Budu tady dál, pro všechny z vás. I když jsem prohrál, tak jsem motivován, aby hnutí ANO pokračovalo.“

Ocenil, že jeho soupeř v celém vítězném projevu ani jednou nevyslovil jeho jméno. „Na rozdíl od jiného pána,“ zmínil projev premiéra Fialy, který naopak udělal z porážky Babiše středobod voleb a mluvil o konci Babišovy éry. Fiala také obvinil Babiše ze všech hnusných věcí této kampaně včetně útoků, kterým čelil Babiš od příznivců Petra Pavla.

„Ale už budu hodnej, už mlčím,“ předal Babiš slovo novinářům.

CNN Prima NEWS: „Řekli lidé, že vás nechtějí?“

„Jak nechtějí? Já tam vidím dva miliony tři sta osmdesát šest tisíc lidí. Ono to tak asi nevypadá,“smál se s pohledem na obrazovku.

Jaká bude jeho budoucnost v ANO, to řekne předsednictvo 8. února.

Další dotaz směřoval na případnou komunikaci či spolupráci s prezidentem Pavlem. „Já jsem řekl, že jako prezident bych nabídl spolupráci panu premiérovi. Teď je prezidentem pan Pavel, takže očekávám, že on osloví mě,“ vzkázal opoziční předák.

Pak se mikrofonu chopila Daniela Drtinová a zajímala se, zda podle Babiše výsledek voleb neukázal, že voliči dali najevo, že nechtějí, aby jim kandidát lhal.

„My si můžeme říct, kdo lhal a kdo nelhal. Já tu nechci rozebírat, co dělala média, dnes máme velký den, máme oslavovat volbu nového prezidenta,“ odpověděl v klidu Babiš.

Hned další dotaz měl za Českou televizi Martin Řezníček. Jemu Babiš po dotazu na další komunikaci s Petrem Pavlem zopakoval: „Považuju za logické, že prezident by si měl říci, zda chce mluvit se sněmovní opozicí.“

A na druhý dotaz zareagoval: „Pane Řezníčku, já se divím, že po tom, co jste předvedl v té debatě, na mě mluvíte vůbec.“

Načež se slovy „hnutí ANO jede dál“ opustil pódium.

Viac vo videu:

Do volebného štábu Petra Pavla nečakane prišla Čaputová a spustila verklík pre „slušnoľudí“. Fiala ocenil jej prítomnosť

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z jeho víťazstva mimoriadne teší, lebo v našom regióne pribudne hlava štátu, ktorá si ctí demokratické hodnoty a ktorej sila pramení v pokoji.

“Myslím si, že na svete nie sú dva národy, ktoré sú si tak blízke ako Česi a Slováci. Práve táto ľudská blízkosť je vlastne dôvodom, prečo sa spolu tešíme pri každej veľkej chvíli. A voľba prezidenta nesporne takouto veľkou chvíľou je,” uviedla prezidentka Čaputová v štábe Petra Pavla po jeho zvolení.

Dodala, že víťazstvo novozvoleného prezidenta je zároveň víťazstvom nádeje. “Nádeje o tom, že slušnosť a pravdovravnosť nie je slabosťou, ale je silou, ktorá môže viesť k víťazstvu a to dokonca aj v politike,”uzavrela.

Zuzana Čaputová dostala od Petra Pavla kvety a flanelovú košeľu (pozn. red.: flanelové košele sa stali symbolom Pavlovej kampane).

Viac vo videu:

Do volebného štábu víťaza českých prezidentských volieb Petra Pavla prišiel po Čaputovej v sobotu podvečer aj český premiér Petr Fiala. Prítomnosť slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej označil za “krásne gesto priateľstva”.

„Zvíťazil kandidát, ktorý mal v programe spájanie spoločnosti,” vyhlásil český premiér. Zároveň dodal, že je mnoho vecí, na ktorých je potrebné sa dohovárať.

Viac vo videu:

Fiala označil výsledok prezidentských volieb za Babišovu tretiu výraznú volebnú porážku

V prezidentských voľbách v Českej republike zvíťazil občiansky kandidát, ktorý reprezentoval hodnoty.

Na tlačovej konferencii v sobotu to uviedol premiér Petr Fiala, ktorý výsledok volieb označil za tretiu výraznú volebnú porážku Andreja Babiša a verí, že je to začiatok konca Babišovej politickej kariéry v Česku.

Fiala zároveň poznamenal, že koniec Babišovej éry môže byť ešte “dlhý a nepríjemný”.

“Máme za sebou jednu z najhorších a najodpornejších kampaní v našej novodobej histórii,”zhodnotil prezidentskú kampaň pred prezidentskými voľbami.

“Populizmus sa priamo spojil s extrémizmom,” vyhlásil Fiala a vymenoval, že v kampani sa objavili lži, vyvolávanie strachu aj spochybňovanie medzinárodných záväzkov ČR.

Zároveň vyzval politikov, verejne činné osobnosti i médiá, aby pomohli upokojiť situáciu v nasledujúcich mesiacoch.

Pripomenul, že vojna na Ukrajine pokračuje a bude naďalej ovplyvňovať aj českú ekonomiku.

Fiala vyjadril spokojnosť, že v tejto situácii bude na Pražskom hrade prezident, ktorý bude upokojovať konflikty.

Viac vo videu:

Kde vyhrál Petr Pavel? A kde Andrej Babiš?

Česko je při prezidentské volbě rozděleno na obce a města, kde výrazně vyhrál Petr Pavel a na jiná místa, kde dominoval Andrej Babiš. Podívejte se ZDE, jak se volilo ve vaší obci či městě.

Babiš vyhrál. Jen jste to nepochopili

KONTEXT PETRA HOLCE Petr Fiala by se měl bát, že Babiš nastartuje svůj obytňák. Lídr ANO v prezidentských volbách uspěl, jen si toho novináři nevšimli. To jsou první dojmy komentátora Petra Holce, který pro ParlamentníListy.cz nejen zhodnotil uskutečněné prezidentské volby, ale načrtl, co se v české politice bude dít dál.

Petr Pavel vyhrál volbu prezidenta. Co to pro Česko znamená politicky?

Bohužel ani netušíme, jaký bude Pavel prezident, protože ho politicky vůbec neznáme. Z jeho dosavadního života víme jen to, že umí servilně sloužit jakémukoli režimu – totalitě i demokracii. A protože byl kandidátem vlády Petra Fialy a premiér ho několikrát podpořil i osobně, servilně to jeho vládě i jemu osobně bude určitě splácet. Ostatně Pavel je duší voják, jak vidíme i z jeho strojového a absolutně nekreativního projevu, a v armádě platí loajalita. Protože ale míváme prezidenty na dvě pětiletky, současně s jeho zvolením už začala i jeho kampaň za znovuzvolení. Občas proto bude muset projevit loajalitu i pouze k sobě a svým voličům, kterých získal víc než celá vláda dohromady. Fialovu vládu proto sem tam i naoko zkritizuje. Nečekám ale, že by vládu kritizoval za její totalitní manýry, jako je zavádění cenzury, dohled nad médii nebo aktivní vyhledávání protistátních živlů. Nakonec co taky čekat od někdejšího aktivního komunisty a člena silových složek totality, který tohle všechno svou tehdejší kariérou svědomitě bránil?

Každopádně máme nového vládního prezidenta, s nímž nám nebezpečně mizí tradiční dělba moci. Vládě totiž po Strakovce, Sněmovně a Senátu nově patří i Hrad. A už brzy může mít i „svého“ šéfa Ústavního soudu, protože Pavel jmenuje toho nového. A jak ukázal v létě končící šéf soudu Pavel Rychetský, i Ústavní soud může „makat“ pro vládu, když se jeho vedení prostě nebojí. A je tu ještě jedna věc, která smrdí starou dobrou totalitou: kromě vlády je Pavel i prezidentem většiny vládních médií, kam patří stále agresivněji především Česká televize, Seznam Zprávy i tituly Economie. Většina médií teď bude u moci držet nejen „svou“ Fialovu vládu, ale i jejího prezidenta Pavla, které budou chránit před nenáviděným Babišem. Svým způsobem jsme tedy nakročili zpátky k totalitě, tentokrát jen jménem Fialových „hodnotových“ demokratů. A samozřejmě i jejich spřátelené umělecké fronty, která často pracuje pro Českou televizi. A která mimochodem svou patetickou podporou Pavla znovu ukázala, proč totality i díky ní vždycky nastupují tak snadno: prostě si i Pavla přemalujete na Havla a na baru kolektivně zapomenete na to, že by někdy mohl pracovat pro nějaký zlý režim.

Co znamená prohra pro expremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše?

Ve zmíněných vládních médiích mu logicky vystavili politické parte, na které se dávno třásli. Protože ale u jejich novinářů platí, že jim články místo myšlenek píšou osobní politická přání, tak nepochopili, že i Babiš vyhrál. Jen jinak. On do toho šel proto, že ANO jako nejsilnější strana prostě muselo svým voličům nabídnout důstojného kandidáta. Babiš sám jistě tušil, že spojeného Antibabiše ve finále prezidentské volby nejspíš neporazí, na to má moc vysokou tzv. negativní popularitu, jíž se jinak hezky česky říká i nenávist. Kandidaturu na prezidenta proto pojal jako pokračování své protivládní mobilizace, kterou mezi lidmi úspěšně dělá už celý rok. A to i díky vydatné pomoci vládních „demokratů“, kteří se chovají jako obyčejní totalitáři. Babišovým cílem ve volbě bylo hlavně neutrpět potupný masakr ve stylu Danuše Nerudové, to by ho pochopitelně oslabilo. Jenže on málem vyhrál první kolo a v tom druhém ještě přidal nějakých 400 tisíc voličů. A obojí navíc udělal jen svým jménem. A taky jako jediný šéf politické strany, ostatní kandidáti kromě Jaroslava Bašty totiž žádné strany nemají.

A co hůř pro vládní strany: Babiš jim právě předvedl, že umí mobilizovat nejen voliče ANO, ale i dalších opozičních stran včetně těch mimosněmovních. A ti mezi voliči drží těsnou většinu hlasů, což Fialovu pětikoalici děsí víc než Rakušan se Síkelou dohromady. Pokud totiž někdo v příštích sněmovních volbách zmobilizuje tuhle masu, může se z vládní pětikoalice znovu stát opoblok. Být proto Fialou, ničeho se nebojím tak, jako když Babiš startuje svůj obytňák a vyráží mezi voliče, protože nás čeká nonstop mobilizace. Jejím prvním testem budou krajské volby příští rok a hlavní bitva mezi dvěma tábory se pak odehraje v příštích sněmovních volbách. Až po nich případně můžeme psát různá politická parte včetně toho Babišova. A ještě k Fialovi: on je politolog, takže si měl sám Babiše ze všeho nejvíc přát na Hradě. Zaprvé by mu z parlamentní politiky zmizel úhlavní nepřítel, kterého neumí sám porazit. A zadruhé by se vůči „nepřátelskému“ prezidentovi mohl permanentně vymezovat, protože i Messi potřebuje na hřišti soupeře!

Petr Hájek & Michal Semín o výsledku prezidentské volby

Volební studio Protiprod TV pro nepodvolené, jako “první pomoc” pro každého:

Zdroj: cas.sk / novinky.cz / tvnoviny.sk / echo24.cz / parlamentnilisty.cz (1), (2) / info.sk / protiproud.info / InfoVojna