Jsem teď pár měsíců v Panamě a v souvislosti s prezidentskými volbami v ČR mě zaujal příběh jednoho místního diktátora – zrádce, který si také myslel, že může zrazovat své páníčky a převlékat kabáty, jak se mu zachce.

Přečtěte si co Spojené státy dělají s lidmi, kteří zrazují a převlékají kabáty, podle toho jak se jim to právě hodí.

 

Zdroj WIKI ———————

Nejdříve byl spojencem Spojených států a od 50. let do 80. let 20. století pracoval i pro CIA. Později se orientoval nacionalisticky a protiamericky. Podporoval obchod s drogami, porušoval embargo Kuby. Následně jej Spojené státy obvinily ze špionáže pro Kubu pod vládou Fidela Castra. Nato Noriega změnil svoji rétoriku a začal veřejně označovat Spojené státy za nepřítele.

Během invaze Spojených států do Panamy se Noriega ukrýval a strávil i několik týdnů na velvyslanectví Svatého stolce v Panamě pod jeho ochranou jako uprchlík. Americké armádní jednotky oblast uzavřely a obléhaly velvyslanectví. Součástí obléhání byl i psychologický nátlak, jenž zahrnoval pouštění hlasité hudby atd. Armádní jednotky nemohly vtrhnout dovnitř a Noriegu zatknout, protože budova vyslanectví i jeho pozemek byly majetkem a suverénním územím Svatého stolce a byly pod ochranou Vídeňské úmluvy.

Dne 3. ledna se Noriega vzdal, byl zatčen a odvezen na Floridu, kde byl obviněn dle federálních zákonů a postaven před soud. Mimo jiné byl obviněn z pašování drog, vydírání a finančního podvodu. Na lavici svědků usedli i někteří z jeho bývalých spojenců i jeho nepřátelé. Noriega byl nakonec shledán vinným a dne 10. července 1992 byl odsouzen na 40 let. V roce 1999 mu byl tento trest zmírněn na 30 let.

O extradici Noriegy požádala v roce 1999 Panama, aby se zde zpovídal ze zločinů, jež se staly během jeho vlády. V nepřítomnosti byl v roce 1995 odsouzen na 20 let odnětí svobody. O jeho vydání požádala rovněž Francie, která jej odsoudila za finanční podvod na 10 let. V roce 2010 byl vydán Francii, kde strávil jeden rok ve vazbě. V prosinci 2011 jej Francie vydala do Panamy.

V březnu roku 2017 se podrobil kvůli nálezu nádoru operaci mozku, posléze se mu spustila krvácení, která se nedařilo zastavit a upadl do kómatu. Na následky krvácení dne 29. května téhož roku také zemřel.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Manuel_Noriega

————————–

A teď si místo USA dosaďte třeba Rusko (jako nástupce SSSR) a místo Panamy třeba ČR a místo Kuby (potažmo SSSR) třeba Zelenského Ukrajinu, (potažmo USA). No a za generála Noriegu třeba jiného generála.

Už chápete proč se tak někteří, převlékači kabátů a přisluhovači minulého režimu, kteří přísahali věrnost SSSR a Varšavské smlouvě (pozn.:  konkrétně sovětské armádě i armádám ostatních socialistických zemí v boji proti jeho nepřátelům….) tak vehementně snaží zatáhnout NATO a EU a tudíž i nás do války s Ruskem?

Mimochodem, Rusové za zradu údajně rovnou popravují.

AUTOR: Miroslav Suja

ZDROJ