Napětí vzrostlo v pátek ráno mezi sborem generálního prokurátora soudce amerického námořnictva a právníky, kteří mají zastupovat bývalého prezidenta George W. Bushe, přičemž tito posledně jmenovaní požadovali pokračování ve shromažďování důkazů v jeho prospěch.

Poradci právnické firmy Williams & Conolly dorazili na Guantánamo v pátek, pět dní před datem Bushova tribunálu, s argumentem, že jim armáda nedala dostatečný čas na přípravu obhajoby. Hlavní právník David D. Aufhauser tvrdil, že je Bush nevinen, a požadoval dalších 90 dní na přípravu vyvrácení, jak sám nazval, falešných obvinění armády. Navíc uvedl, že zabavení dokumentů a elektronických zařízení JAG z Bushova ranče Crawford porušilo jeho práva podle 4. dodatku, a proto by měly být u soudů nepřípustné.

Poručík Dawn Cusumano, mladší člen týmu JAG pro národní bezpečnostní spory, poznamenal, že Bushovo zatčení proběhlo 11. listopadu, což dalo jeho právnímu týmu téměř měsíc na to, aby se postavil na obranu… zeptal se, proč, když je Bush nevinný, potřebují tři další měsíce.

“Protože vaše kancelář vymyslela zjevně falešná obvinění vůči našemu klientovi,” řekl Aufhauser.

“Pane Aufhausere, pokud jste připraven obvinit naše kanceláře z výroby důkazů k neoprávněnému stíhání vašeho klienta, no, to jsou vážná obvinění, která byste měl být připraven prokázat. Kontraadmirál Crandall je trpělivý, ale netoleruje hlouposti,“ řekl poručík Cusumano.

Aufhauser chtěl vědět, proč JAG nesdílel své objevené důkazy s týmem obrany.

„Toto není civilní soud; je to vojenská komise. Nejsme k tomu povinni a to, co jsme sdíleli, jsme udělali jako profesionální zdvořilost,“ odpověděl poručík Cusumano.

Aufhauser poté požádal o rozhovor s kontraadmirálem Crandallem a řekl, že se cítí osobně ponížen, protože JAG vyslal „pouze poručíka“, aby jeho žádost vyhodnotil.

Poručík Cusumano se omluvil z konferenční místnosti a řekl Aufhauserovi, že zavolá admirálovi… asi o minutu později přišel s odpovědí kontraadmirála Crandalla.

Žádost zamítnuta.

“To je nehorázné,” vyštěkl Aufhauser, “uvidíme se u soudu.”

Bushův tribunál začne v GITMO ve středu ráno.

Zdroj:

https://realrawnews.com/2021/12/george-w-bush-denied-tribunal-extension/