Francouzský dokumentární film „Ukrajina: Masky revoluce“ Paula Moreira odvysílal francouzský televizní kanál Canal+ v roce 2016. Ukrajinské velvyslanectví v Paříži požádalo, aby bylo ve Francii staženo z vysílání. Čeho se v něm ukrajinské úřady tolik bály? Možná pravdy?

Dokument odhalil ošklivé podhoubí ukrajinského povstání na Majdanu v roce 2014, které svrhlo zvoleného prezidenta a nastolilo USA podporovaný, ostře protiruský režim, který vypustil do akce ozbrojené neonacisty.

Moreira je francouzský novinář a dokumentarista. Působí v Paříži. Natočil několik investigativních dokumentárních filmů v konfliktních oblastech, včetně Iráku, Afghánistánu, Barmy, Palestiny, Demokratické republiky Kongo a Somálska.

To, co ukazuje ve filmu „Ukrajina: Masky revoluce“, jakkoliv může být jeho obsah pro západní publikum překvapivý, ve skutečnosti představuje základní žurnalistiku – podává zprávu o událostech, které jsou uvnitř Ukrajiny poměrně dobře známé, i když toto temné podhoubí majdanské „revoluce“ zůstalo většině Evropanů a Američanů skryto.

Ačkoli Moreirův dokument předkládal materiál, který byl nepopiratelně pravdivý, byl z velké části veřejných záznamů pro mnoho lidí ze Západu, kteří byli obeznámených pouze s promajdanskými záběry a komentáři, které přinášela západní mainstreamová média, doslova objevný. Protože se dokument dostal do rozporu s „konvenční moudrostí“, stal se okamžitě „kontroverzním“.

Dokument čerpá z jeho rozhovorů s vůdci pravicových polovojenských skupin a krajně nacionalistických politiků i s dalšími Ukrajinci na obou stranách konfliktu. Ukázal útoky pouličních bojovníků z Majdanu na policii před svržením Janukovyče 22. února 2014 a masakr 46 ruskojazyčných demonstrantů v Oděse 2. května 2014, kteří se novému režimu postavili.

https://tadesco.org/dokumentarni-film-pravda-o-povstani-na-ukrajinskem-majdanu-v-roce-2014-jehoz-cilem-bylo-nastoleni-rezimu-podporovaneho-z-usa/