Slupky cibule … česneku … odpad který běžně vyhazujeme a přitom o drahocenných účincích na zdraví ani tušíme. Rád bych vás upozornil na celou řadu cenných vlastností cibulových slupek, které tak bezmyšlenkovitě vyhazujeme. 

Kdybyste věděli, co vyhazujete, nikdy byste to neudělali!

Moje babička měla krásné vlasy, které jí na hlavě tvořily hustou čepici, a nikdy se jí netvořily lupy, protože si vlasy myla odvarem z cibulových slupek. A nebylo třeba barvit. 

Odvar je velmi jednoduchý: hrst slupek zalijeme sklenicí vody, 5-10 minut povaříme a ochladíme na příjemnou teplotu.

Moje matka vařila polévku pouze z cibule ve slupce. Nejenže polévka získá chutný odstín, ale díky cibulovým slupkám je i mnohem zdravější. 

Při vaření černého nebo zeleného čaje je velmi užitečné přidat do konvice špetku cibule nebo česnekových slupek.

Při práci v Ústavu bioorganické chemie jsem zjistil, kolik užitečných věcí lze v tomto odpadním produktu najít. 

Například látky, které tonizují srdce, posilují imunitu, nemluvě o expektoračních, projímavých, diuretických, choleretických, protikřečových, antiseptických, protirakovinných a mnoha dalších vlastnostech.

Lidé trpící hypertenzí mohou každý den pít čaj z cibulových slupek, který výrazně zlepší jejich zdravotní stav. I to bylo testováno na mých známých, kterým se tak ulevilo od hypertenze.

Cibulové slupky mají ještě jednu úžasnou vlastnost: odvar z nich pomáhá odstraňovat z těla přebytečný sodík a chlor, což je velmi důležité pro pacienty se srdečními chorobami. 

Když jí lidé vyprávějí o různých očistných metodách, maminka se vždy směje: proč bych se měla trápit, když můžu pít odvar z cibulových slupek, který se v lidovém léčitelství používá už po staletí?

Už je to šest let, co se známá zbavila křečí v nohou. Strašně trpěla, hlavně v noci. Zachránila jí slupka cibule.

Zde je návod, jak postupovat. Špetku cibulových slupek vložte do sklenice vroucí vody a nechte 10 minut stát. Pak slupku vyjměte a vzniklý zlatavý nápoj přes noc vypijte. 

Když se ráno probudila, nemohla uvěřit, že spala klidně, noha jí netrápila. Od té doby pije cibulový čaj každý večer.

Proč jsou cibulové slupky tak užitečné? Jaké léčivé látky se v něm nacházejí?

Studie prokázaly, že česnek a cibulové slupky obsahují 4 % antioxidačního bioflavonoidu kvercetinu. Přírodní biologicky aktivní látka, patřící do skupiny vitaminu P. 

Účinná látka – kvercetin: 3,5,7,3’4′- pentaoxyflavon. Jedná se o aglykon rutinu. Chemický vzorec C15** H 10 O 7 Molární hmotnost 302,236 g/mol, žluté krystaly Hustota 1,799 g/cm³**

Tato pozoruhodná a hlučně známá látka je dnes spojována také s jablky. Spolu s cibulí, česnekem a zeleným čajem jsou považovány za hlavní zdroj kvercetinu. 

Vzhledem k tomu, že většina z nás potřebuje z toho či onoho důvodu kvercetin ve vysokých dávkách, měli bychom ho pokud možno denně získávat ze všech těchto zdrojů. 

Slavný doktor Atkins považoval kvercetin za nejlepší antihistaminikum a předepisoval ho svým pacientům trpícím různými formami alergií.

Většina lékařů ji však zná jako prostředek prevence kardiovaskulárních onemocnění. 

Lidé, kteří konzumují hodně kvercetinu, mají mnohem nižší riziko infarktu a mrtvice a méně často se u nich tvoří krevní sraženiny.

Pokud vezmete kousek česnekových šupin a podíváte se pod mikroskop, najdete krystalky kvercetinu uspořádané v řadách. 

U cibulových šupin jsou krystaly jehlicovité, světle žluté, uspořádané v řadách podél žilek šupiny. To je velmi důležité. Kvercetin je antioxidant, a proto je v této krystalické formě účinnější. 

Na tom je založena jeho role biologických hodin. Dokud je aktivní a nedovolí kyslíku proniknout do místa růstu stroužku česneku nebo cibule, nebudou klíčit. Jsou v klidu. 

Odvar z cibule a česnekových šupin by se proto neměl dlouho skladovat.

Je lepší jej použít okamžitě. Nemluvím o přípravcích, které jsou nabízeny v lékárnách.

Rok 1996 lze právem označit za datum druhého zrození kvercetinu, zejména proto, že o kvercetin je největší zájem jako o protinádorovou látku, a to nejen jako o preventivní, ale i léčebnou látku.

Podle některých vědeckých studií zastavuje rozvoj leukémie a brzdí růst nádorů prsu.

Bylo to v roce 1996 v časopise Clin . Cancer Res . (1996, 2, 659) byl publikován článek J. R. Ferriho a kol. s názvem “Phase I Clinical Trials of the Flavonoid Quercetin: Pharmacokinetics and Evidence for Tyrosine Kinase Inhibition in Vivo”, který ukázal, že kvercetin má jedinečnou schopnost obnovit funkci genu p53 v nádorových buňkách. Mutace p53, která za normálních okolností způsobuje, že buňky, které se “změnily” v rakovinu, spáchají sebevraždu (apoptózu), jsou zodpovědné za 50-60 % novotvarů. 

Obnovením genu p53 pomáhá kvercetin při léčbě prsu, prostaty, tlustého střeva, plic, mozku, lymfosarkomu a lymfogranulomatózy. 

Prokázaná antivirová aktivita kvercetinu, která umožňuje jeho použití v prevenci a léčbě řady virových infekcí. 

Kvercetin při určitých hladinách v krvi snižuje uvolňování histaminu a dalších biologicky aktivních látek z žírných buněk, bazofilů, neutrofilů a makrofágů, a tím působí protizánětlivě. 

Kvercetin také brání tvorbě mnoha produktů, které doprovázejí zánět, a to díky své účasti na metabolismu mastných kyselin a tvorbě některých enzymů. 

V důsledku toho se snižuje produkce leukotrienů, které mají 1000krát silnější zánětlivé účinky než histamin a mohou vyvolat bronchiální astma, ulcerózní kolitidu, několik kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida, lupénka atd.

Schopnost účinně vázat histamin a látky podobné histaminu umožňuje úspěšné použití antioxidantu při léčbě různých druhů artritidy, revmatismu, systémového lupus erythematodes, ulcerózní kolitidy, senné rýmy a dalších alergických onemocnění.

Antioxidant zabraňuje vzniku vředů a krvácení na stěnách žaludku a střev způsobených vnějšími podněty, normalizuje fungování nervového, imunitního a endokrinního systému.

Farmakologický účinek

Kvercetin snižuje propustnost kapilár a zvyšuje odpor cévní stěny, rozšiřuje cévy, snižuje tonus hladkého svalstva, má protikřečové účinky. 

Kvercetin se používá při zvýšené propustnosti a křehkosti kapilár při hypertenzi, ateroskleróze, revmatismu, hematologických, infekčních a jiných onemocněních, při poškození kapilár při léčbě antikoagulancii, arzenem, vizmutem, thio; Jako podpůrný a profylaktický prostředek při cévních komplikacích aterosklerózy (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, retinopatie), při radioterapii a radiochirurgii při léčbě zhoubných nádorů. 

Quercetin – prostředek, kterým se zbavíte svých nemocí a příčin, které je způsobují.

Hlavní akce:

– antioxidant – kvercetin chrání buněčné membrány tím, že blokuje působení enzymu aldózoreduktázy, který je zodpovědný za vznik pozdních stadií řady onemocnění, a volných radikálů exogenního i endogenního původu, brzdí proces stárnutí buněk kůže, rohovky, myokardu.

– Zvyšuje tonus cév (žíly, tepny, kapiláry) – kvercetin, který má antioxidační a membrány stabilizující účinek na pojivovou tkáň cév, stabilizuje buněčné membrány, snižuje propustnost jejich stěn.

– protialergický účinek – kvercetin inhibuje tvorbu histaminu a serotoninu (mediátory alergie), snižuje otoky při senné rýmě a jiných alergiích.

– antiaterosklerotický účinek – kvercetin je účinnější než vitamin E při odstraňování potenciální hrozby, kterou pro srdce představuje cholesterol.

Chrání lipoproteiny s nízkou hustotou před oxidací, čímž snižuje pravděpodobnost jejich hromadění ve stěnách tepen a v celém cévním systému.

Pravidelný příjem kvercetinu výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

– Kardioprotektivum – kvercetin zlepšuje funkci myokardu, protože díky svému antioxidačnímu účinku zvyšuje zásobování kardiomyocytů energií, a zlepšuje krevní oběh, protože zabraňuje srážení krve, snižuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, inhibuje syntézu tromboxanu.

– Hypotenziva – kvercetin normalizuje krevní tlak u neurocirkulační dystonie, ischemické choroby srdeční, anginy pectoris.

– imunostimulační – kvercetin zvyšuje aktivitu fagocytů, T- a B-lymfocytů, zvyšuje tvorbu protilátek, což snižuje projevy sekundární imunodeficience, akutní respirační virové infekce: usnadňuje adaptaci na hypoxii dětem často nemocným ARI.

– protizánětlivý účinek – kvercetin blokuje metabolismus kyseliny arachidonové cestou lipooxygenázy, zabraňuje tvorbě leukotrienů, čímž snižuje riziko zánětu.

Kvercetin inhibuje tvorbu zánětlivých látek, které způsobují bolest při revmatoidní artritidě a kolitidě.

– Regenerační – kvercetin podporuje zrychlené hojení ran při parodontóze, erozivně-ulcerativních onemocněních sliznic dutiny ústní a horní části trávicího traktu, hnisavých zánětlivých onemocněních měkkých tkání způsobených užíváním nesteroidních protizánětlivých léků; ovlivňuje proces remodelace kostí.

– onkoprotektivní – kvercetin posiluje imunitní systém a urychluje tvorbu detoxikačních enzymů, které zbavují tělo potenciálních karcinogenů, působí proti zhoubnému bujení buněk u leukémie a nádorů prsu, rakoviny tlustého střeva a konečníku, vaječníků a endometria.

– Kombinovaná léčba zánětlivých onemocnění, včetně artritidy a artrózy;

– popáleniny a omrzliny;

– šedý zákal;

– kosmetické omlazovací programy, redukce vrásek.

– posílení imunitního systému.

– křečové žíly.

– zpomalit proces stárnutí.

Závěr: Než vyhodíte cibulové nebo česnekové slupky, zamyslete se – stojí to za to!

Autor: Ivan Egorov

https://t.me/srdcemprovlast_zive/1032