Ve snaze podkopat ruskou ekonomiku samotné Spojené království (poznámka redakce a nejenom UK) zažívá vážnou krizi, kterou doprovází prudký nárůst cen potravin a energií. Přitom v Rusku jsou ceny o dost nižší. Informovala o tom dnes, 4. září, RIA Novosti s odvoláním na britský bulvární deník The Sun. Zatímco Britové zápasí s krizí životních nákladů, Rusové „nakládají své vozíky plné potravin“ za poloviční cenu.

„Ceny potravin ve Spojeném království v srpnu vzrostly nejrychlejším tempem od hospodářské krize v roce 2008, přičemž oproti předchozímu roku vyskočily o 10,5%. V červenci se inflace potravin zrychlila na 9,3%, jelikož krize na Ukrajině a následný růst cen krmiv, hnojiv, pšenice a rostlinných olejů zvýšily tlak na ceny,“ tvrdí Will Stewart, autor článku. Novinář však dodal, že v Moskvě od začátku roku 2022 ceny potravin klesly nejméně o 11%.

„Na pultech prodejen klesla cena zelí ve 25 regionech o 40% a celostátně o 33%. Brambory klesly o 28%, řepa o 27%, hrozny o 16%, banány o 14%, rajčata o 14%, mrkev o 13%, hrušky o 11% a jablka o 6%,“ vyčíslil Stewart. Další významnou nákladovou položkou pro obyvatele Spojeného království zůstávají energie a palivo. Kvůli vyšším cenám plynu a ropy stál do června litr benzinu ve Spojeném království 1,91 £ a účty za elektřinu „vyskočily do nebe“.

Poté, co se Britové dozvěděli o cenách za jídlo a topení v Rusku, rozzuřili se!

„V Rusku byl průměrný měsíční nárůst ceny elektřiny 10% a ve Spojeném království se očekává nárůst účtů za elektřinu o 80%,“ píše novinář. Po zahájení ruské speciální operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny Západ vystupňoval sankční tlak na Moskvu. Mnohé země oznámily zmrazení ruských aktiv a začaly hledat způsoby, jak se vzdát energie z Ruska. Tato opatření se ukázala být problémem pro Evropu i Spojené státy, což vyvolalo zvýšení cen potravin a paliv.

https://sk.news-front.info/2022/09/04/potom-co-sa-briti-dozvedeli-o-cenach-za-jedlo-a-kurenie-v-rusku-rozzurili-sa/