Pravidelné informácie o priebehu špeciálnej bojovej operácie na denacifikáciu a demilitarizáciu U/krajiny prinieslo Ministerstvo obrany RF v zastúpení generálmajora Igora Konašenkova.

Armáda LĽR počas noci úspešne postupovala proti u/krajinským nacistom z viacerých smerov v Severodonecku a Rubežnom.

Jednotky DĽR vedú útočné operácie na dobytie obcí Marinka, Slavnoje a Sladkoje. Postúpili o 4 km.

Celkovo za posledný deň zostrelili vo vzduchu systémy letectva a protivzdušnej obrany ruských síl jeden u/krajinský vrtuľník — Mi-24 a jeden Mi-8, ako aj 12 u/krajinských bezpilotných lietadiel vrátane troch «Bayraktar TB-2».

Operačno-taktické, armádne a bezpilotné lietadlá zasiahli 46 vojenských objektov U/krajiny. Medzi nimi: 11 protilietadlových raketových systémov vrátane systémov S-300, jeden raketomet s viacnásobným štartom, tri veliteľské stanovištia, jednu stanicu rádio-elektronického boja, sedem muničných skladov a 18 oblastí akumulácie vojenského materiálu.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 181 u/krajinských lietadiel a vrtuľníkov, 172 bezpilotných lietadiel, 170 protilietadlových raketových systémov, 1379 tankov a iných bojových obrnených vozidiel, 133 viacnásobných odpaľovacích raketových systémov, 514 poľných delostreleckých zbraní a mínometov, ako aj 1168 jednotiek špeciálnych vojenských vozidiel.

Večer 16. marca zaútočili vysoko presné rakety na arzenál skladu munície v obci Sarny v regióne Rovne. Boli zlikvidované skladovacie priestory s raketami a muníciou, vrátane rakiet pre taktický komplex „Točka-U“.

https://sk.news-front.info/2022/03/17/priebeh-operacie-na-ukrajine/

Vyjádření českého premiéra:

https://sk.news-front.info/2022/03/17/cesky-premier-povedal-ako-vytvorit-nad-ukrajinou-bezletovu-zonu/

 


U/krajina a Rusko dosáhly pokroku při hledání společného základu v jednáních o příměří

Podle informací zveřejněných oběma stranami se zdá, že U/krajina a Rusko našly v rámci jednání o příměří společnou řeč.

„Jediné, co v této fázi potvrzujeme, je příměří, stažení ruských vojsk a bezpečnostní záruky řady zemí,“ napsal na Twitteru Mychajlo Podoljak, poradce u/krajinského prezidenta Volo/dymyra Zelen/ského.

Podoljak je rovněž jedním ze zástupců U/krajiny na rusko-u/krajinských jednáních o příměří.

Potvrdil návrh dohody o příměří, o kterém informoval deník Financial Times, ale uvedl, že představuje pouze postoj ruské strany.

Zároveň vyzval k přímému dialogu mezi Zelen/ským a ruským prezidentem Vladimirem Put/inem.

Podle Financial Times by návrh o 15 bodech měl zahrnovat, že Kyjev upustí od snahy o členství v Severoatlantické alianci (NATO), vyhlásí neutralitu, přijme omezení svých ozbrojených sil a slíbí, že nebude hostit zahraniční vojenské základny ani zbraně; to by vedlo k příměří a stažení ruských sil z U/krajiny.

Na základě zjištěných podmínek obě strany zjevně postupují vpřed.

Zelen/skij již připustil, že U/krajina pravděpodobně upustí od snahy o členství v NATO, což je kritická ruská obava, která byla použita k ospravedlnění invaze.

V úterý uvedl, že jeho země se musí smířit s tím, že se nestane členem vojenské aliance NATO.

„U/krajina není členem NATO. Tomu rozumíme. Celé roky jsme slýchali, že dveře jsou otevřené, ale také jsme slyšeli, že nemůžeme vstoupit. Je to pravda a je třeba to uznat,“ řekl Zele/nskij během videokonference se Spojenými expedičními silami pod vedením Spojeného království.

Určitý optimismus v probíhajících jednáních vyjádřila i ruská strana.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu uvedl, že se při jednáních objevil „věcný duch“ s „konkrétními formulacemi“, které jsou podle něj blízko k dohodě.

„Vážně se diskutuje o neutrálním statusu v souvislosti s bezpečnostními zárukami,“ uvedl Lavrov. „Existují konkrétní formulace, které jsou podle mého názoru blízko k dohodě.“

Ruský prezident Vladimir Puti/n nařídil 24. února plnou invazi na U/krajinu poté, co selhaly snahy o odvrácení války.

Organizace spojených národů uvedla, že k 14. březnu zaznamenala na U/krajině 691 mrtvých a 1 143 zraněných civilistů v důsledku vojenských akcí způsobených převážně ostřelováním a leteckými údery.

OSN se však domnívá, že skutečná čísla jsou „podstatně vyšší“. Podle údajů OSN uprchly z U/krajiny od začátku války více než 3 miliony lidí. https://tadesco.org/ukrajina-a-rusko-dosahly-pokroku-pri-hledani-spolecneho-zakladu-v-jednanich-o-primeri/

Zdroj.