Několik zpráv, které ukazují, že svědomí a peníze nemusí stát na stejné straně. A že svobodný přístup k informacím je rozhodující pro to, aby si člověk mohl udělat názor, za který si odpovídá on sám. Stejně jako za svoje zdraví.

Zcela neobjektivní výběr zpráv na téma zdraví. Kompletní zdrojová informace na konci článku.

(1) Závažné nedostatky ve schvalovacím procesu nového léku

Na konci minulého roku zveřejnil kontrolní výbor amerického Kongresu zprávu o vyšetřování schvalovacího procesu nového léku proti Alzheimerově chorobě. Zpráva Kongresu je velmi kritická a tvrdí, že se během schvalovacího procesu léku objevilo „mnoho nezvyklostí”. Zpráva napadá i navrženou cenu ve výši 56 tisíc dolarů za roční terapii. Interní dokumenty ukazují, že uvažovaná cena měla z léku udělat „komerční trhák”.

Americký úřad pro kontrolu léčiv známý pod zkratkou FDA, který schvaloval i vakcíny proti nemoci Covid-19, schválil lék Aduhelm vyvinutý firmou Biogen v červnu 2021. FDA lék schválila navzdory tomu, že její panel externích poradců schválení nedoporučil, neboť nevěřil, že předložená data skutečně potvrzují přínosy léku pro pacienty. Když ani jeden z členů poradního panelu nehlasoval pro schválení léku, FDA jej schválila ve zkráceném procesu, který není běžným postupem pro podobné případy.

Vyšetřování dozorového výboru Kongresu trvalo 18 měsíců a dospělo k závěru, že zjištěné skutečnosti „vyvolávají vážné pochybnosti o schvalovacím procesu FDA a nerespektování údajů o účinnosti”. Navíc „byla komunikace FDA s firmou Biogen netypická a neřídila se agenturními pravidly”.

V minulosti schválila agentura FDA plošnou aplikaci třetí dávky vakcíny proti nemoci Covid-19, přestože poradní orgán hlasoval proti jejímu plošnému schválení poměrem 16 ku 2.

Pozn. autora: Nezkorumpovaní úředníci existují. Nezkorumpovatelní také, i když je jich asi výrazně méně. Ale spoléhat na to, že neexistují, je riziko.

(2) Wall Street Journal: nová varianta nemoci Covid-19 postihuje především očkované osoby

Wall Street Journal publikoval 1. ledna článek v názorové sekci, který naznačuje, že vakcíny mohou podporovat mutace viru nemoci Covid-19. Aktuální vlna infekcí nemoci Covid-19 postihuje zejména očkované osoby a podle posledních dat je možné, že opakované očkování činí lidi více náchylné k nákaze novou mutací XBB.

Studie z prosince uvádí, že tak rychlý a vícenásobný výskyt variant viru je nevídaný. Jiná studie, taktéž z prosince, říká, že další dávka zvyšuje odolnost proti variantě XBB pouze nepatrně. Experti nicméně doporučují další dávku vakcíny jako ochranu proti mutaci XBB. Podle Wall Street Journal „je to dezinformace, aby byl použit oblíbený výraz”.

Experti odmítají připustit, že další dávky vakcíny mají sníženou účinnost a mohou dokonce zvýšit náchylnost lidí a celé populace k nákaze novými mutacemi viru včetně aktuální varianty XBB.

Podle článku je nejvyšší výskyt mutace viru XBB v zemích s nejvyšší proočkovaností více dávkami.

Pozn. autora: Co na to kontroloři informací?

(3) Lékaři mohou za dezinformace přijít o licenci

V Kalifornii vstoupil 1. ledna v platnost zákon, který umožňuje odebrat lékařům licenci, pokud budou o nemoci Covid-19 šířit jiné než oficiální informace.

Pozn. autora: Je-li jiná než oficiální informace dezinformací, za jejíž šíření budou lidé postihováni, nemůže se vůbec nic stát a lidé si mohou být jisti, že se vždy dozví úplnou a nezkreslenou pravdu. Historie je plná takových příkladů a nikdy to neskončilo špatně.

(4) Záhadná úmrtí ve Skotsku a kolaps hráče amerického fotbalu

Anglický The Times uveřejnil na sklonku roku článek s titulem „Lékaři vyšetřují záhadný nárůst fatálních srdečních příhod u bohatých osob”.

V pondělí zkolaboval při zápase amerického fotbalu hráč Damar Hamlin z týmu Buffalo Bills. Nejprve byl dlouhé minuty ošetřován na hřišti a poté převezen do nemocnice s vážnou srdeční příhodou. Událost vzbudila velkou pozornost, neboť se stala v přímém přenosu a zápas byl kvůli ní v první čtvrtině ukončen.

Hráč zůstává ve vážném stavu v nemocnici.

Pozn. autora: Zařazení zprávy do tohoto výběru je čirou spekulací. Ale lidé mají právo vědět, že kromě oficiálních informací existuje i dokument s názvem Umřeli náhle, který popisuje stovky případů, jako je ten, který se udál v pondělí.

Čemu bude člověk věřit a jestli se chce rozhodovat sám, je jeho věc. To, že u toho musí přemýšlet, je daň za svobodu slova a cena za ochranu sebe sama. Ale informace by měly být dostupné pro každého.

Zdroje:

(1) Zpráva Alzheimer

(2) WSJ

(3) Kalifornie

(4) Times a Fotbal

https://cz24.news/zdravi-nemusi-vzdy-zvitezit-kdyz-proti-nemu-stoji-penize/