Ochranná služba Poslanecké sněmovny objevila na přelomu loňského a předloňského roku drogu na pánské toaletě. Podle informací serveru Seznam Zprávy to byl kokain. Vedení ochranné služby případ vyhodnotilo tak, že nešlo o trestný čin ani o přestupek, a to kvůli minimálnímu množství drogy, a nález dál nehlásilo, řekl serveru mluvčí ochranné služby Tomáš Procházka. Deník Echo24 zjišťuje podrobnosti.

“Můžeme potvrdit, že příslušníci Ochranné služby PČR ve vámi zmiňovaném období na jedné z toalet Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR objevili, na základě své vlastní činnosti a monitoringu dění v tomto chráněném objektu, prázdný papírek, který zajistili. Následným zkoumáním zjistili, že mohl obsahovat omamnou a psychotropní látku,” sdělil serveru mluvčí ochranné služby.

Případ se podle serveru stal na přelomu loňského a předloňského roku, kdy opozice zahájila obstrukce, takže například v lednu 2023 kvůli hlasování o důvěře vlády museli poslanci ve Sněmovně trávit celou noc. Ochrance, jejíž kancelář sousedí s pánskou toaletou, bylo podle serveru podezřelé, že se zpoza stěny několikrát za noc ozývalo podezřelé klepání. Na splachovacím zařízení jednoho ze záchodů pak policisté našli papírek s bílým práškem. Následný test ukázal na kokain, píše web.

Ochranka poté vše sepsala do oficiálního záznamu a vložila do interního informačního systému. Mluvčí dodal, že od té doby nic podobného ochranná služba ve Sněmovně nezaznamenala.

Toaleta, na níž ochranka kokain nalezla, leží nedaleko kanceláře předsedkyně Sněmovny, o incidentu nevěděla. “Tyto věci řeší ochranná služba, jsou úplně mimo jakoukoliv mou pravomoc a nemám a neměla jsem o nich ani žádné informace,” napsala serveru Pekarová Adamová. Dodala zároveň, že případ nechce zlehčovat, a proto se obrátí na kancléře Sněmovny, aby zjistil podrobnosti.

Stopy kokainu se v minulosti objevily například i v Evropském parlamentu. Reportéři jedné z předních německých televizních stanic odebrali v roce 2005 na toaletách a v dalších veřejných prostorách budov parlamentu 46 vzorků, u 41 z nich byl test na kokain pozitivní, napsal server BBC. A podobný výzkum provedla televize dříve i v německém parlamentu s velmi podobnými výsledky.

Nevíme, kdo to přinesl, toalety jsou frekventované místo. Policie ohledně kokainu ve sněmovně tápe

Policisté se v dohledné době setkají s vedením Poslanecké sněmovny, aby s ní prokonzultovali, jak příště řešit podobné incidenty, jako byl nález papírku od drog na toaletách dolní komory parlamentu. Zprávu o papírku patrně s kokainem přinesla média ve středu ráno, kdo s ním nakládal, ale není známo. Policie také oznámila, že řeší, jak se informace vůbec dostala na veřejnost.

Podle serveru Seznam Zprávy objevila Ochranná služba Poslanecké sněmovny na přelomu loňského a předloňského roku drogu na pánské toaletě. Mělo jít o kokain. Vedení ochranné služby případ vyhodnotilo tak, že nešlo o trestný čin ani o přestupek, a to kvůli minimálnímu množství drogy, a nález dál nehlásilo, řekl mluvčí ochranné služby Tomáš Procházka.

 

„Můžeme potvrdit, že příslušníci Ochranné služby PČR ve vámi zmiňovaném období na jedné z toalet Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR objevili, na základě své vlastní činnosti a monitoringu dění v tomto chráněném objektu, prázdný papírek, který zajistili. Následným zkoumáním zjistili, že mohl obsahovat omamnou a psychotropní látku,“ sdělil serveru mluvčí ochranné služby.

Případ vzbudil všeobecnou pozornost. Mimo jiné ve vztahu k tomu, o koho mohlo jít. „Ochranná služba krátce po nálezu prohlédla záznamy z bezpečnostních kamer, ovšem ani ty neodhalily člověka, který papírek na WC přinesl, jelikož jde o značně frekventované místo. Ochránci bezprostředně po nálezu papírku dostali pokyn ke zvýšené ostražitosti zejména ve společných prostorách. Žádný obdobný incident jsme v následujícím období již nezaznamenali,“ informovala policie následně.

O věci se ale ochranka rozhodla neinformovat, což se teď zřejmě bude do budoucna přehodnocovat. „Příslušné orgány sněmovny standardně informujeme o všech mimořádných událostech, které mají vztah k přímému ohrožení bezpečnosti, což nebyl tento případ. O pravidlech vyrozumívání však budeme s vedením sněmovny znovu jednat,“ dodali policisté na sociální síti X, dříve Twitteru.

„Tento týden se sejde vedení Ochranné služby s vedením Sněmovny, aby probrali další podrobnosti, zejména pak co se týká informovanosti,“ uvedl pro Echo24 Procházka.

„Pochopitelně se zabýváme i tím, jak se tato informace dostala do médií, a to především s ohledem na povinnost mlčenlivosti, kterou jsou příslušníci Policie ČR vázáni,“ dodali.

Během obstrukcí opozice

Případ se stal na přelomu loňského a předloňského roku, kdy opozice zahájila obstrukce, takže například v lednu 2023 kvůli hlasování o důvěře vlády museli poslanci ve Sněmovně trávit celou noc. Ochrance, jejíž kancelář sousedí s pánskou toaletou, bylo podle serveru podezřelé, že se zpoza stěny několikrát za noc ozývalo podezřelé klepání. Na splachovacím zařízení jednoho ze záchodů pak policisté našli papírek s bílým práškem. Následný test ukázal na kokain.

Ochranka poté vše sepsala do oficiálního záznamu a vložila do interního informačního systému. Mluvčí dodal, že od té doby nic podobného ochranná služba ve Sněmovně nezaznamenala.

Toaleta, na níž ochranka kokain nalezla, leží nedaleko kanceláře předsedkyně Sněmovny, o incidentu nevěděla. „Tyto věci řeší ochranná služba, jsou úplně mimo jakoukoliv mou pravomoc a nemám a neměla jsem o nich ani žádné informace,“ napsala serveru Pekarová Adamová. Dodala zároveň, že případ nechce zlehčovat, a proto se obrátí na kancléře Sněmovny, aby zjistil podrobnosti.

Stopy kokainu se v minulosti objevily například i v Evropském parlamentu. Reportéři jedné z předních německých televizních stanic odebrali v roce 2005 na toaletách a v dalších veřejných prostorách budov parlamentu 46 vzorků, u 41 z nich byl test na kokain pozitivní, napsal server BBC. A podobný výzkum provedla televize dříve i v německém parlamentu s velmi podobnými výsledky.

Kokain ve sněmovně chce řešit předsednictvo. Budeme požadovat vysvětlení, říká Kovářová

Předsednictvo Poslanecké sněmovny se bude zabývat postupem Ochranné služby Policie ČR v případě nálezu stop kokainu v budově dolní komory. Místopředsedkyně Věra Kovářová (STAN) pro Echo24 sdělila, že vedení sněmovny bude chtít vědět, proč předsednictvu nebyly sděleny informace o případu. Předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) již požádala o více informací. Policie avizuje jednání s vedením sněmovny ještě tento týden.

„Můžeme potvrdit, že příslušníci Ochranné služby PČR ve vámi zmiňovaném období na jedné z toalet Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR objevili, na základě své vlastní činnosti a monitoringu dění v tomto chráněném objektu, prázdný papírek, který zajistili. Následným zkoumáním zjistili, že mohl obsahovat omamnou a psychotropní látku,“ sdělil serveru Seznam Zprávy, který s informací přišel, mluvčí ochranné služby.

Toaleta, na níž ochranka kokain nalezla, leží nedaleko kanceláře předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové, která podle svých slov o incidentu nevěděla, nicméně si již informace vyžádala. Místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová redakci dopoledne sdělila, že jde pro ni o novou informaci. „Nepochybně se tím bude vedení sněmovny zabývat, nicméně potřebujeme samozřejmě znát daleko více detailů. Nemůžeme reagovat jen na základě novinového článku a ani nemohu dávat nějaká silná vyjádřené předtím, než budu znát podrobnosti. Nesporně také jako vedení sněmovny budeme požadovat vysvětlení, proč nám nebyly tyto informace sděleny,“ uvedla Kovářová.

Místopředsedkyně Olga Richterová (Piráti) uvedla, že užívání drog v práci rozhodně není v pořádku. „Bez ohledu na to, jestli jde o jednání v denních či nočních hodinách, nebo zda jde o alkohol či jiné drogy. To by mělo platit stejně pro všechny. V tuto chvíli však nemám podrobnější informace, vše řešila ochranná služba Policie ČR a paní předsedkyně již požádala kancléře Poslanecké sněmovny o více informací,“ řekla redakci Richterová.

Další z místopředsedů sněmovny Karel Havlíček z opozičního hnutí ANO považuje incident za závažný. „Přiznám se, že když jsem kauzu hnutí STAN Dozimetr nasvítil z jiného úhlu pohledu, s kokainem v řiti, tak jsem nečekal, že je to blíže, než se jeví. Nechci dělat závěry, kdo a jak to mohl používat, ale není správné to bagatelizovat a ani tajit. V této podobě to totiž vrhá mimořádně špatné světlo na celou sněmovnu. Jsem pro to, aby se to řešilo a pokud je to možné, aby policie sdělila více informací,“ uvedl Havlíček s tím, že argument o malém množství mu přijde absurdní. „Jde přece o princip. Navíc nikdo nemůže vědět, jestli to nebylo opakovaně. Další postup je tak v rukou předsedkyně sněmovny,“ dodal Havlíček.

Policie avizuje jednání s vedením sněmovny

Policie na sociální síti X uvedla, že ochranná služba krátce po nálezu prohlédla záznamy z bezpečnostních kamer, ovšem ani ty neodhalily člověka, který papírek na WC přinesl, jelikož jde o značně frekventované místo. „Ochránci bezprostředně po nálezu papírku dostali pokyn ke zvýšené ostražitosti zejména ve společných prostorách. Žádný obdobný incident jsme v následujícím období již nezaznamenali,“ uvedla policie.

„Příslušné orgány sněmovny standardně informujeme o všech mimořádných událostech, které mají vztah k přímému ohrožení bezpečnosti, což nebyl tento případ. Tento týden se sejde vedení ochranné služby s vedením sněmovny, aby probrali další podrobnosti, zejména pak co se týká informovanosti,“ dodala pro Echo24 policie s tím, že se řeší, jak se incident dostal do médií.

Stopy kokainu se v minulosti objevily například i v Evropském parlamentu. Reportéři jedné z předních německých televizních stanic odebrali v roce 2005 na toaletách a v dalších veřejných prostorách budov parlamentu 46 vzorků, u 41 z nich byl test na kokain pozitivní, napsal server BBC. A podobný výzkum provedla televize dříve i v německém parlamentu s velmi podobnými výsledky.

 

ZDROJ: X-Twitter / Echo24 / CZ24.news