V Anglii a na celém světě se během pandemie nechalo očkovat proti Covidu od společnosti AstraZeneca 150 milionů lidí. Podle studie bylo zachráněno šest milionů životů.

Farmaceutický gigant AstraZeneca však nyní čelí žalobě u Nejvyššího soudu kvůli obvinění, že některé dávky jeho vakcíny Covid-19 byly „vadné“ a tvrzení o její účinnosti „silně přehnaná“.

Očekává se, že soud rozhodne ve dvou případech poté, co se v roce 2021 u příjemců vakcíny objevil vzácný vedlejší účinek, který v jednom případě vedl k úmrtí.

Rodiny žalují farmaceutické giganty

IT inženýr Jamie Scott utrpěl krvácení do mozku den po očkování v dubnu 2021. Byl v ohrožení života, je téměř slepý, jeho fyzická pohyblivost je značně omezená a má poškozený mozek. Pracovnice charity paní Scottová řekla: „Je to zázrak, že je Jamie stále s námi. Třikrát jsem volala do nemocnice, abych se s ním rozloučila. Lékaři říkali, že už možná nikdy nebude schopen pracovat.“

Druhá stížnost pochází od vdovce. Jeho manželka a matka dvou dětí Alpa Tailor (35) zemřela po podání vakcíny. Není to možné? Ano, sama společnost AstraZeneca varuje před imunitní trombocytopenií a trombózou (VITT) vyvolanou vakcínou v důsledku očkování, která může být v některých případech smrtelná.

Rodiny zemřelého a trvale postiženého muže nyní žalují farmaceutickou společnost u Vrchního soudu v Londýně. Celkem 80 žalob se nyní nachází u Královského soudního dvora, kde se řeší případy v první instanci. Ve hře je odškodné ve výši více než 90 milionů euro.

V současné době mají rodiny nárok na výplatu 120 000 liber (přibližně 138 000 euro), pokud jejich blízký zemře nebo se stane těžce zdravotně postiženým v důsledku vládou doporučeného očkování. Podle odborníků je však tento systém zastaralý, což vedlo k podání žaloby.

AstraZeneca se u soudu drží svého

Společnost AstraZeneca uvedla: „Z množství důkazů v klinických studiích a údajů z reálného života vyplývá, že vakcína má trvale přijatelný bezpečnostní profil, a regulační orgány na celém světě trvale konstatují, že přínosy očkování převažují nad riziky mimořádně vzácných možných nežádoucích účinků.“

Z údajů vyplývá, že dvě dávky vakcíny společnosti AstraZeneca poskytují přibližně 70% ochranu před závažným onemocněním, tj. nástupem příznaků Covidu, nikoliv hospitalizací. Jiné studie vypočítaly, že jedna dávka snižuje pravděpodobnost hospitalizace až o 94 %.

Nežádoucí účinky očkování

Mezi časté nežádoucí účinky, které podle zdravotnických orgánů postihují více než deset procent očkovaných osob, patří únava, příznaky podobné chřipce a bolesti rukou nebo nohou.

Vzácně (asi u jednoho z 1000 lidí) se vyskytují jednostranně pokleslé rysy obličeje. Ve velmi málo případech (jeden z 10 000 lidí) může vedlejší účinek očkování vést k ochrnutí. Zejména v případě VITT je riziko považováno za nejvyšší u osob mladších 50-ti let, neboť postižen je jeden z 50 000 osob. U osob starších 50-ti let se riziko oficiálně odhaduje přibližně na jednoho ze 100 000.

Zdroj: bild.de

https://tadesco.org/vlna-zalob-proti-spolecnosti-astrazeneca/