Průzkum Clineova centra na Illinoiské univerzitě zjistil, že od roku 1982 do roku 2019 se Spojené státy podílely na 350 pokusech o převrat, z nichž 150 bylo úspěšných.

Toto odhalení nabylo na významu v posledních dnech poté, co se bývalý poradce Bílého domu pro národní bezpečnost John Bolton přiznal, že pomáhal organizovat státní převraty v cizích zemích.

Studie byla otištěna v komentáři deníku Washington Post, v němž autor analyzoval Boltonovo působení ve funkci poradce pro národní bezpečnost a porovnával toto období s převraty, na nichž se Washington podílel.

První závěr, ke kterému analytik Philip Bump dospěl, je, že z 350 pokusů o převrat, které Spojené státy podnikly, se 191 uskutečnilo v době, kdy byl Bolton ve vládě.

„Budeme předpokládat, že Bolton nebyl zapojen do pokusů o převrat v době, kdy nebyl ve vládě, ale kdo ví?“ dodal Bump.

Novinář uvedl, že číslo 190 zahrnuje i pokusy o převrat, k nimž došlo v době, kdy Bolton zastával pozici, která by se dala považovat za „méně vlivnou na přípravu převratu“, například když byl náměstkem ředitele Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) nebo náměstkem generálního prokurátora na ministerstvu spravedlnosti.

„V době, kdy byl Bolton na ministerstvu zahraničí, velvyslancem při OSN nebo Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost, bylo spácháno 131 pokusů o mezinárodní převrat,“ dodal.
Poradce pro národní bezpečnost, během kterého došlo k pokusu o převrat ve Venezuele.

Reportér listu Washington Post sestavil seznam, který sahá od invaze do Afghánistánu až po pokusy o převrat ve Venezuele za Trumpovy vlády.

V říjnu 1989 došlo k pokusu o svržení panamského diktátora Manuela Antonia Noriegy. Po prosincové americké invazi byl zbaven moci. V roce 1992 došlo v Afghánistánu k podobnému převratu, který vedl k odstranění vůdce země, dlouholetého spojence Sovětského svazu. V době, kdy Bolton sloužil prezidentu Georgi HW Bushovi, došlo k pokusům o převrat i v několika dalších zemích: na Filipínách, v Ázerbájdžánu, Bangladéši a Rumunsku, kde byl svržen generální tajemník Nicole Ceausescu.“

Analytik dodává, že vedle invaze do Afghánistánu bylo podle studie nejdůležitějším státním převratem odstranění haitského prezidenta Jeana-Bertranda Aristida v březnu 2004 za Bushovy vlády.

V roce 2018 se Bolton stal třetím Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost.
V této době se nejednou neúspěšně pokusili odstavit venezuelského vůdce Nicoláse Madura od moci. Boltonova snaha distancovat se od plánování těchto snah stěží snižuje zapojení USA.

Zdroj: Qactus

Převzato: https://tadesco.org/usa-se-za-37-let-podilely-na-350-statnich-prevratech/