Fiala ve svém majetkovém přiznání zatajil milionový podíl v družstevní záložně, , KTERÁ ZŘEJMĚ VYTUNELOVALA PENÍZE PRO UKRAJINU a která čelila vyšetřování FAÚ i ČNB. Šlo i o praní peněz

Premiér a předseda ODS Petr Fiala ve svých majetkových přiznáních opomněl, že byl vlastníkem podílu v Podnikatelské družstevní záložně (PDZ). Napsaly to v pondělí Seznam Zprávy. Za chybu mu hrozí padesátitisícová pokuta. Server uvedl, že to zjistil při prověřování podezřelých finančních operací v tomto peněžním ústavu. Premiér uvedl, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl.

„Až do vašeho dotazu jsem si bohužel neuvědomil, že účet v družstevní záložně znamená nějaký podíl. Já to bral jako běžný bankovní účet. Moje chyba, to mě mrzí,“ reagoval na zjištění serveru Fiala.

Majetkové přiznání musí odevzdávat politici a vysoce postavení státní úředníci podle zákona o střetu zájmů každý rok.

Fiala uvedl, že šlo o běžnou bankovní operaci. „Měl jsem tam účet od června 2015 do listopadu 2020. Peníze jsem uložil ve dvou krocích, nejprve 700 tisíc a poté 250 tisíc korun. Nevyužil jsem žádné finanční produkty, měl jsem jen účet. Vložení i vybrání peněz proběhlo bezhotovostně bankovním převodem,“ dodal.

Fiala přitom v té době podle serveru v majetkovém dotazníku zmiňoval i mnohem menší sumy. Ve vstupním přiznání v roce 2017 zmínil vůz Toyota za 700 000 korun a spotřebitelský úvěr ve výši 280 000 Kč. Od října do konce toho roku pak přiznával plat na Masarykově univerzitě ve výši 139 796 korun a spotřebitelský úvěr už jen ve výši 140 000 Kč. O podílu v záložně ve výši téměř milion korun se nezmínil, a to ani v následujících letech, uvedly Seznam Zprávy.

Podnikatelská družstevní záložna není klasickou bankou. Kdokoli tam chce mít účet, musí být členem družstva a vlastnit družstevní podíl záložny. Jedním z nich je i Fiala. Seznam Zprávy začaly loni prověřovat podezřelé finanční operace ústavu, když ze záložny podle serveru zmizelo 140 milionů korun v hotovosti určených na nákup munice pro Ukrajinu.

Za opomenutí bude muset nyní premiér nejspíš zaplatit. Podle zákona mu hrozí až padesátitisícová pokuta a přestupkové řízení. Na sociální síti X dnes Fiala doplnil, že začal prověřovat, jakým způsobem lze situaci napravit, a že požádá o doplnění chybějících informací. „Pokud ministerstvo zjistí podezření na nepravdivost nebo neúplnost oznámení, předá věc přestupkovým orgánům,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Později server uvedl, že podnikatel Pavel Wurst, který byl léta podílníkem Podnikatelské družstevní záložny, podal na vedení záložny trestní oznámení pro podezření z praní špinavých peněz a v roce 2020 o situaci informoval Fialův volební štáb. „Účet jsem zrušil na podzim 2020 v souvislosti s rozhodnutím naší rodiny koupit byt v Brně. Pamatuji si jen na nějakou informaci z období před volbami, že tam může probíhat nějaký spor, “ reagoval na dotazy Seznam Zpráv Fiala. Podle serveru se Wurstovými opakovanými podáními policie nezabývala, v současné době však ano. Jakékoli náznaky, že by záložna postupovala v rozporu s pravidly, jež zákon bankám i družstevním záložnám ukládá, odmítla podle serveru mluvčí záložny Dagmar Schejbalová.

Podnikatelská družstevní záložna není klasickou bankou. Kdokoli tam chce mít účet, musí být členem družstva a vlastnit družstevní podíl záložny. Jedním z nich je i Fiala. Seznam Zprávy začaly loni prověřovat podezřelé finanční operace ústavu, když ze záložny podle serveru zmizelo 140 milionů korun v hotovosti určené na nákup munice pro Ukrajinu.

Podle Fialova vyjádření na síti X byl v záložně za pět let osobně asi třikrát. „Další klienty bankovního ústavu jsem nezkoumal, ani nevím, že bych tu možnost měl, ale popravdě řečeno, něco takového by mě vlastně ani nenapadlo. Pro mě bylo důležité doporučení, které jsem měl, skutečnost, že účty jsou standardně pojištěny a zárukou je licence ČNB,“ uvedl.

Policii to nezajímalo

Na své bývalé kolegy podal trestní oznámení ohledně praní špinavých peněz také podnikatel Pavel Wurst, který měl léta v PDZ podíl. „Oznámení jsem podal, ale policii to nezajímalo. Dokonce mne v té věci ani nevyslechli,“ řekl Wurst a dodal, že trestní oznámení podával v letech 2020 a 2021. V současnosti však policie kauzu opravdu vyšetřuje. Kolem záložny se objevily nové skutečnosti.

Na konci loňského roku totiž z „kampeličky“ neznámo kam zmizelo 140 milionů korun určených pro válčící Ukrajinu.

„Kategoricky se ohrazujeme proti křivému obvinění a náznakům, že by Podnikatelská družstevní záložna jakkoli umožňovala nebo se snad dokonce podílela na jakýchkoli protiprávních aktivitách, a to zejména v oblasti boje proti praní špinavých peněz,“ napsala mediální zástupkyně PDZ Dagmar Schejbalová ve vyjádření pro iDNES.cz.

„S klidným svědomím si dovolujeme tvrdit, že vnitřní předpisy, postupy a opatření jsou v PDZ nastaveny dokonce přísněji, než jak je tomu obvyklé u některých velkých bank,“ dodala Schejbalová.

Petr Fiala se nechal slyšet, že si v záložně nechal část úspor, protože měl celý život peníze v jedné bance a odborníci radí spíše diverzifikaci, tedy rozdělit finance do více institucí. Záložnu premiérovi doporučil její dlouholetý klient Miloš Růžička, kterého zná ještě z doby působení na univerzitě.

„Proto jsem tam část úspor uložil. Ptal jsem se tehdy několika známých, co doporučují, sám moc banky a finanční produkty nesleduji,“ dodal Fiala.

Proč si Péťa pro své podílnictví právě tuto instituci vybral, a odkud těch 140 ztracených milionů pocházelo, bude zajímavé sledovat. Takže pomáhejte Ukrajině, prodejte třeba Pražský hrad, a pak se divte, že v zákopech přesto nemají munici.

Péťa to ale jistí, protože se nic nikam neztrácí, a když ne tady, tak zaručeně ani tam, a žádná kontrola není potřeba, Tomáš Zdechovský by to určitě vysvětlil. Od té doby, co se snaží jako klíště udržet v europarlamentu, přestal totiž Péťovi lézt do politického pozadí a zdá se, že náhodně prozřel.

 

ZDROJ