Západní političtí čoklové rozpoutali famózní (nejen) ekonomickou válku. Co na tom, že to odnášejí naše peněženky – západně mimoliberálních občanů všedního dne. Důsledky budou hnusné. Již dnes se na ně blýská, upozorňuje publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy..

V zrcadlovém obrazu toho, co USA dělají s polovodičovou litografickou technologií, Čína nedávno změnila svá pravidla a zakázala vývoz několika klíčových technologií solárních panelů, aby si udržela vedoucí postavení a podíl na globálním trhu v tomto odvětví. Čínské firmy vyrábějí více než 80 % světových solárních panelů a modulů.

Západníkům „to“ moc nevychází
Sankce a cla poškozující nepřítele jsou úspěšné jenom v případě, že pro druhou stranu vytvářejí výhodu. Jenže, Boeing ztrácí svou kdysi pevnou kontrolu nad Čínou, psalo se v únoru a v dubnu bylo vymalováno: Airbus obsadil čínský trh. Boeingu zůstane v Číně především prodej náhradních dílů do dosud létajících amerikánských strojů. Nelze vyloučit, že malý počet strojů si objednají některé malé čínské aerolinky, pokud bude cena dostatečně chutně podbízivá.
Pozitivní je nanejvýš, že Boeing 737 MAX je zpět v provozu na čínských vnitrostátních linkách poté, co byl téměř 4 roky uzemněn po smrtelných haváriích v Indonésii a Etiopii.
USA donutily Nizozemsko a Japonsko 27. ledna 2023, aby uvalily přísnější sankce na čínský polovodičový průmysl. Ale výrobci vzdychají, že to jenom urychlí osamostatnění Číny v této oblasti, a v některých oblastech vypomohou Číně i tchajwanští podnikatelé. Protože prachy jsou prachy, nejvyšší forma sexu.
Na Tchaj-wanu jsou realisté na severoamerikánské volotrky naštvaní, protože tchajwanské společnosti zabývající se projektováním integrovaných obvodů budou pravděpodobně znevýhodněny rozhodnutím Číny vyvinout vlastní standardy. SMIC, HiSilicon, Huawei, ZTE, Tencent, Xiaomi a další spolupracují s čínským ministerstvem průmyslu a informačních technologií.
Již teď pozorují tchajwanští digitální baroni své čínské zákazníky, jak tajně dávají objednávky svým čínským protějškům v předem stanoveném poměru. Tím, že americké sankce chtějí omezit čínský dovoz, trestají i kšeftaře na Tchaj-wanu.

Korunu tomu v dubnu zasadila návštěva brazilského prezidenta Luly da Silvy v Číně. Vedla k dohodám o spolupráci v oblasti 5G telekomunikací, mikroelektroniky, satelitního monitorování Amazonie a kybernetické bezpečnosti. Brazilci se nechali slyšet, že kdyby Amíci nabídli lepší podmínky, kšeft by dostali oni. Není v tom prý žádná politika. Lze dodat, že ve hře je i čínská investice do budoucí výroby polovodičů v Brazílii.

Ukrajina Západníkům radost neudělá

Čína konečně začne více vydělávat i na americko – ruské válce na Ukrajině.
Dojde k rozsáhlé spolupráci mezi ruským a čínským ministerstvem obrany a jejich průmyslovými podniky. Rusko prokázalo, že si zachovává schopnost montovat zbraně, pokud má nepřetržitý přístup ke klíčovým komponentům, které může Čína dodat. Číňané chtějí zhodnotit výkonnost ruského vybavení a rozšířit obrannou spolupráci.
K tomu dodejme, že Čína nemá v plánu dodávat zbraně a munici Rusku, ale čínské společnosti dodávají Rusům komponenty s civilním a vojenským „dvojím použitím“, a konečná montáž probíhá v Rusku. Kromě toho během návštěvy běloruského prezidenta Lukašenka v Pekingu obě strany dosáhly dohody o prodeji zbraní a munice do Běloruska, což znamená vytvoření strategické rezervy pro Moskvu.
 
Šikulové alias spekulanti jsou již natěšení, že využijí ke znervóznění kšeftařů Index globální nejistoty GPM. To ještě více si USA pohnojí tím, že Washington odpoví na velké diplomatické úspěchy Číny letos v březnu, zvláště na Blízkém východě, tvrdšími sankcemi proti čínským technologiím a gesty směrem k tchajwanské nezávislosti.
Výsměchem seroamerikánským sankcím je, že čínský vývoz v březnu vyskočil o 23% oproti předchozímu měsíci, oznámila 13. dubna čínská celní správa. Dodávky sousedům Číny ve Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) znamenaly růst s meziročním ziskem 34% a dosáhly nového měsíčního rekordu 54 miliard USD.
 
Agentura Bloomberg byla tak drzá, že si dovolila uveřejnit optimistickou zprávu o tom, jak se dařilo tchajwanským firmám v Říši středu. Uveřejnila, že tchajwanské firmy si v roce 2022 nahrabaly v Číně rekordní zisk 3,72 miliardy USD investičních příjmů, uvedla Komise pro finanční dohled.
V asijských médiích mají Vánoce z toho, jak napsal komentátor Uwe Parpart:
„Nikdo, kromě naivně důvěřivých nebo apologetů dementního, lživého Joea, nevěří, že 21letý kluk z národní gardy mohl vybrat a okopírovat 300 přísně tajných dokumentů a dát je do oběhu. Moje vlastní zkušenost z ústředí NATO v roce 1980 mi to říká. To je naprostý nesmysl. Jediná vážná otázka je: Jsou uniklé dokumenty skutečné? A pokud ano, kdo je dal dítěti? Dokumenty jsou podle mého odborného úsudku skutečné.“
Zdá se, že vojáci sami chtěli, aby se dokumenty dostaly do světa, a ukázaly, že další dodávky zabíjecí techniky a prodlužování války na Ukrajině je kravina, která stojí Amíky zbytečně dolary.
Parpart upozorňuje: „Je to docela dobře známo, od konce loňského roku, kdy předseda amerického sboru náčelníků štábů (JCS) generál Mark A Milley řekl New York Economics Clubu, že žádná strana nemůže vyhrát tuto válku, a mělo by se usilovat o urovnání, že na nejvyšší úrovně americké armády jsou skeptičtí k válce neokonzervativního ministerstva zahraničí.“
Ve světle toho, co bylo napsáno v předchozích větách, víte, kdo je nejblbějším člověkem placeným z peněz NATO? Tajemník NATO Jens Stoltenberg. Je to asi měsíc, co řekl: „Ukrajina může být přijata do NATO až poté, co porazí Rusko na bojišti.“ Copak v situaci kam se válka na Ukrajině posunula, tohle může říci někdo jiný než naprostý blbec?
 
Tchajwanci Amíky moc nemusí
Teď něco legračnějšího. Víte, že nějací šikulové vymysleli „Index druhé studené války“? Nejedná se o nic jiného, než dotazování človíčků v Číně, Rusku a USA, zda došlo za měsíc ke zvýšení, snížení nebo zůstaly výdaje stejné. Jsou z toho cik cak křivky (grafy) nahoru a dolů. Že by z toho vypadlo něco rozumného? Prostě cik cak nahoru a dolů. Co z toho vyčíst? Jenom jak využít momentálního strachu nebo zklidnění mezi človíčky (na trhu). Tohle lze pozorovat i u opic – jsou banány, nejsou banány?
Také se povídá, že prezidentka dočasně samosprávného ostrova Tchaj-wan, když byla nedávno na neoficiálně skoro oficiální návštěvě kdesi v USA, měla schůzku s jedním poděsem. Jmenuje se McCarthy, a dostává prachy za to, že je předsedou Sněmovny reprezentantů USA. Po zvolení McCarthyho předsedou Sněmovny reprezentantů v lednu se objevily zprávy, že chce navštívit Tchaj-wan a hrát si tam na chytrého.
Po schůzce tchajwanské prezidentky Tsai Ing-Wen a McCarthyho v Los Angeles 5. dubna se mezi místními na Tchaj-wanu šušká, že prezidentka Tsai Ing-wen „silně povzbuzovala“ McCarthyho, aby se na cestu do Tchajwanova vykašlal. Důvodem je, že loňská návštěva protičínské severoamerikánské hysterky Pelosiové byla hodnocena většinou Tchajwanců za škodlivou, protože zbytečně vyprovokovala tvrdou čínskou protireakci.
A na Tchaj-wanu vyústila v obrovskou prohru vládnoucí strany (horující pro nezávislost) v místních volbách v prosinci 2022. To vedlo k rezignaci prezidentky Tsai z postu šéfky této strany. Bylo z toho možno vyčíst hlas lidu: Chceme si tu jen klidně žít, běžte si s těma Američanama do p…..
Proto prezidentka chtěla, aby McCarthy zařadil zpátečku. Přiletět na ostrov před příštími prezidentskými volbami, které jsou za pouhých deset měsíců, voliči by Amíka nemuseli zkousnout…

Někdo si naolejoval vlastní schody
Bidenova administrativa byla zaskočena dohodou OPEC+ o snížení produkce po zbytek roku 2023. Saúdové a státy Perského zálivu tuší, že trhy jsou nadměrně zásobeny ropou, a že nadměrná nabídka je ještě zhoršena uvolňováním uskladněné ropy ze zásob.
Saúdové vypočítali, že Čína a Indie absorbují většinu ruské produkce za zvýhodněnou cenu, takže Evropané a Spojené státy budou muset nakupovat „energii“ z Perského zálivu za vyšší světovou cenu. A občané v EU budou mít všechno dražší. K tomu výhled: producenti z Perského zálivu mohou obnovit produkci s očekávaným poklesem ruské produkce v nadcházejících letech. To je také připomínkou Západu, že neschopnost (nebo vypočítavost, která nevyšla) zajistit smlouvy a garantované cenové závazky výměnou za zvýšenou produkci na straně producentů OPEC, něco stojí.

A malé varování: S odvoláním na letošní  zprávu (http://www.amcham-southchina.com/amcham/static/publications/2023 White Paper on the Business Environment in China/mobile/index.html#p=8) zveřejněnou Americkou obchodní komorou v jižní Číně Yang uvádíme, že více než 90% dotazovaných společností si myslí, že Čína je jejich nejdůležitějším investičním místem, a tři čtvrtiny všech dotazovaných společností budou letos znovu investovat v Číně. Z toho vyplývá, že americké společnosti budou trpět, pokud nebudou moci investovat v Číně kvůli nějakým magorům z US administrativy.

Post scriptum

Mé naděje z přelomu roku 1989 – 1990, že po přiblblé studené válce, kterou jsem zažíval na straně zcela nudného socialistického bloku, nastane čas uklidnění a prosperity, byly totálně rozmetány.
Již signály kolem roku 1997 naznačovaly, že studená válka se vrací. Kolem roku 2010 již bylo jasné, že začala druhá studená válka, bohužel provokovaná administrativou USA a následovaná politickými primitivy z EU. Bylo to strašné zklamání. Nejstrašnější je, že studená válka bude ještě dále eskalovat. A to bez ohledu na to jak skončí americko – ruská válka na Ukrajině.
Aby čtenáři neměli naději, že bude lépe, odcituji z mnoha souvislostí jeden detail, na který upozornil M. K.  Bhadrakumar, bývalý indický diplomat:
„Peking a Moskva si představují, že USA, které nedokázaly „vymazat“ Rusko, obracejí pozornost k asijsko-pacifickému bojišti… Rusko-čínská vojensko-technická spolupráce byla vždy spíše tajnůstkářská a úroveň utajení se zvýšila, když se obě země zapojily do přímější konfrontace s USA.“ (https://asiatimes.com/2023/04/china-russia-circle-wagons-in-asia-pacific/)

https://cz24.news/politolog-rocek-zapadni-politicti-coklove-rozpoutali-famozni-ekonomickou-valku-dusledky-budou-hnusne/

AUTOR: František Roček

Zdroj: FB  Prvni Zpravy