Patří mezi ně i Česká republika. I když premiér Fiala „pouze“ udělal na síti X repost příspěvku českého Ministerstva zahraničí.

Česko odsuzuje teroristický útok v Moskvě. Útok na civilisty je nepřijatelný. Upřímnou soustrast rodinám obětí.

Stejně tak celá redakce tadesco.org vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým obětí a odsuzujeme tento hnusný a odporný teroristický čin!

Vyšetřovací výbor Ruské federace podle listu RIA Novosti uvedl, že počet obětí pátečního teroristického útoku v Krasnogorsku u Moskvy vzrostl na 93. Tento počet může ještě stoupat. Podle předběžných informací jsou příčinami všech úmrtí střelná poranění a otrava zplodinami v důsledku požáru, který propukl následkem nejméně dvou výbuchů v obchodním centru Krokus. V důsledku útoku bylo také hospitalizováno zhruba 115 lidí, uvádí TASS.

 

Obchodní centru Krokus se nachází na severozápadě Moskvy.

Také OSN truchlí nad smrtí lidí v Krokusu. „Je mi líto, že to slyším, situaci sledujeme,” řekl náměstek generálního tajemníka Farhan Haq.

Ruským úřadům se již podařilo zadržet 11 podezřelých včetně všech čtyř teroristů. Píše o tom agentura TASS s odkazem na ředitele FSB Alexandra Bortnikova.

Několik útočníků prchalo z místa činu v bílém osobním autě značky Renault s falešnou registrační značkou.

Podle Bortnikova pokračují práce “na identifikaci napomáhající základny v případu teroristického útoku.“

Jeden terorista byl zadržen na místě, ostatní utekli do lesa. V důsledku pátrání byl nalezen druhý podezřelý, který byl zadržen asi v 03:50 hodin. Pátrání po ostatních pokračuje. Do operace jsou zapojeny všechny orgány činné v trestním řízení.

Šéfredaktorka RT Margarita Simonyanová zveřejnila na svém Telegram kanálu video z výslechu jednoho ze zadržených kvůli podezření z útoku na centrum Krokus. Při výslechu přiznal, že mu bylo nabídnuto 500 000 rublů za zabití lidí – “je jedno jakých”.

 

https://tadesco.org/odporny-teroristicky-utok-nenechal-lidi-na-celem-svete-lhostejnymi-dosud-vyjadrily-soustrast-ruskemu-lidu-desitky-zemi/

DALI MI PŮL MILIONU RUBLŮ ZA TO, ŽE ZABIJU LIDI” Masakr v Moskvě mají na svědomí Tádžikové napojení na Ukrajince. Rusko zadrželo podezřelé z teroristického útoku, Počet obětí vzrostl na 143 osôb

Ruské úřady zadržely čtyři údajné podezřelé z pátečního teroristického útoku v Krasnogorsku u Moskvy, při kterém podle poslední bilance zahynulo 115 lidí, dalších více než sto jich bylo zraněno. Informuje o tom ruská vládní agentura TASS, která s odkazem na ředitele Federální služby bezpečnosti (FSB) Alexandra Bortnikova uvedla, že dohromady bylo zadrženo 11 osob zapojených do teroristického útoku.

K zadržení dvou osob došlo podle agentury TASS po honičce s podezřelými, kteří policii unikali ve voze značky Renault.

„Podle předběžných informací byl renault, v němž cestovali podezřelí, nalezen v noci u obce Chacun v Karačském okrese v Brjanské oblasti. Auto na žádost policistů nezastavilo a pokusilo se ujet,“ cituje agentura TASS šéfa výboru Státní dumy Alexandera Chinštejna.

„Jeden terorista byl zadržen na místě, další utekli do lesa. V důsledku pátrání byl kolem 03:50 (01:50 SEČ) lokalizován a následně zadržen druhý podezřelý,“ uvedl dále Chinštejn.

Po honičce další dva podezřelí utekli do lesa.

Podle šéfa FSB Bortnikova se ruským úřadům v sobotu v ranních hodinách podařilo zadržet další dva podezřelé. Neuvedl však, zda šlo o ty, kteří utekli do lesa. Dohromady tedy ruské úřady dopadly už čtyři osoby, které se na útoku přímo podílely, a dalších sedm osob, které do něho byly zapojeny.

„Do pátrání jsou zapojeny všechny orgány činné v trestním řízení,“ uzavřel Chinštejn.

Podle informací ruských úřadů jsou pachatelé občané Tádžikistánu, uvnitř auta totiž měly být nalezeny čtyři tádžické pasy. Mimo nich v autě měly být zásobníky do útočné pušky AKM a pistole PM, čímž TASS pravděpodobně myslí samonabíjecí pistoli PM Makarov 9 mm.

Pokud alespoň trochu sledujete případy odhalených džihádistických buněk po celé Evropě, pak jste si jistě všimli, že právě ve středoevropském prostoru bylo odhaleno jen v posledních několika letech více džihádistických buněk původem z Tádžikistánu.

Mezi Tádžiky se občas objevily i jiné národnosti, nicméně právě příslušníci tohoto národa zde figurovali jako hlavní postavy.

Tomu, že tedy přišli z Ukrajiny, jak bylo zmíněno již v poslední aktualizaci dnešního hlavního článku k tématu, lze rozhodně věřit, neboť podle všeho šlo o džihádisty, kteří působili právě v oblasti střední a východní Evropy.

Šest podezřelých útočníků v Moskvě byli  Tádžikové. Útok prý provedla odnož IS ISPK, která masivně rekrutuje v Rusku. A tatáž odnož IS se chystala útočit i v Rakousku a Německu.

Připomínám, že již před Vánoci byly na poslední chvíli zmařeny plánované útoky na katedrálu v Kolíně nad Rýnem a na kostel sv. Štěpána ve Vídni.

Oba svatostánky tak byly až do začátku ledna střeženy a před vstupem byl každý kontrolován.

Zatímco západní média tyto teroristy nazývají „rebely“, ruské vojenské kruhy tvrdí něco úplně jiného. Tento útok, který se odehrál krátce po ruských prezidentských volbách, lze jen stěží označit za náhodu.

Jak známo, před podobnými nadcházejícími útoky varovala od 7. března například americká ambasáda v Moskvě. Je tedy otázka, proč nebyly podobné akce dobře střeženy ozbrojenci.

CIA před lety (před ukrajinskou válkou) varovala Rusko před nadcházejícím útokem v Petrohradu, kterému pak bylo díky varování zabráněno.

To, že měl Západ informace, není jistě náhoda. A to nejen proto, že „matkou ISIS“ jsou USA, ale také proto, že  jednotlivé větve této organizace přímo napojené na Islámský stát působí v západoevropských zemích.

Podle zpravodajské služby byli podezřelí Tádžikové zadrženi v Brjanské oblasti. Po spáchání teroristického útoku se pokusili uprchnout v autě a překročit rusko-ukrajinskou hranici. Teroristé měli kontakty na Ukrajině a používali předem připravené zbraně. Nyní jsou převáženi do Moskvy, probíhá pátrání po komplicích.

V minulosti byli ruští džihádisté často podporováni ze strany Západu, což bylo známo zejména o těch, kteří působili na Kavkaze. Včerejší útočníci měli minimálně velmi úzké kontakty s těmi, kteří působili (a zřejmě stále mnozí působí) v západoevropských zemích…

Zadržený Tádžik: Dali mi půl milionu rublů za to, že zabiju lidi

Údajný občan Tádžikistánu podezřelý z účasti na pátečním masakru v Moskvě ve videu kolujícím po internetu uvedl, že mu „pomocník kazatele“ na sociální síti Telegram slíbil za spáchání pátečního teroristického útoku půl milionu rublů (asi 127 tisíc korun). Záběry sdílela mimo jiné také hlásná trouba Kremlu Margarita Simonjanová, která už v pátek večer bez jakýchkoli důkazů obvinila z útoku Ukrajinu. Tyto informace nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

„A tady je vůdce ghúlů. Toho jste ještě neviděli,“ stojí v telegramovém příspěvku Simonjanové, ve kterém sdílela video s údajným výslechem Tádžika.

Vyslýchající se Tádžika ptá na jméno, které nelze jednoznačně z videa rozeznat. Vládní agentura TASS nicméně uvedla, že se má jednat o muže jménem Šamsutdín Fariddun, který se narodil 17. září 1998.

Podle svých slov Fariddun vraždil s vidinou výdělku půl milionu rublů. Půlku měl dostat „na kartu“ předem, druhou část po útoku. Agentura TASS uvedla, že podezřelý měl do Ruska dorazit 4. března z Turecka, kde mu vypršely doklady, a potřeboval kvůli tomu překročit hranice. Zadržený také řekl, že zbraně mu poskytli ti, kteří si útok objednali.

Objednavatel teroristického útoku byl údajně „pomocník kazatele“, který při korespondenci na Telegramu neuvedl své jméno ani příjmení. Tádžik s ním přitom podle svých slov neměl sám od sebe začít komunikovat, pouze měl kazatele „poslouchat“.

 

Výslech údajného podezřelého Tádžika

Vyslýchaný mluví špatně rusky.

Co jsi dělal v Krokusu?

Zastřelil jsem.

Koho?

Lidi.

Proč?

Kvůli penězům.

Za kolik peněz?

Asi za půl milionu.

Půl milionu čeho?

Rublů.

Od koho jsi je dostal?

Ještě je nemám, jenom půlku.

Kde jsi je dostal?

Na kartu.

Kde je karta?

Zůstala tam v oblečení.

Ztracená?

Ano.

Kde jste přišli ke zbraním?

Zbraně nám poskytli oni.

Kdo oni?

Nevím, napsali mi na Telegram bez jména a příjmení.

Hledal jsi je, nebo tě našli sami?

Ne, oni mi napsali.

Proč právě tobě?

Nevím. Poslouchal jsem na Telegramu kazatele.

Napsal ti kazatel?

Jeho pomocník mi napsal.

Jak se jmenuje pomocník?

Nevím jméno ani příjmení.

Kdy ti napsal?

Asi před měsícem.

Co ti napsal?

Nabídl mi peníze.

Za co?

Za to, že provedu tyhle věci.

Jaké věci?

Vražda.

Koho jsi měl zavraždit?

Místo mi poslali.

Koho jsi měl konkrétně zavraždit?

Lidi.

Jaké lidi?

Na tom nezáleží.

Jako že máš tam vstoupit a zabíjet?

Ano.

Stop. Řekni své jméno a datum narození.

(Jméno nezřetelné.) Narozen 1998.

Celé datum narození?

17. září.

 

Na sociálních sítích se rozšířilo i video výslechu dalšího muže, který nehovoří rusky, ale pouze tádžicky.

„Bydleli jsme na ubytovně s dalšími migranty z Tádžikistánu. Dlouho jsem nemohl najít práci. Pak mi napsal někdo jménem Abdula a nabídl mi, že mi zaplatí, když budu zabíjet lidi,“ uvedl údajný další podezřelý.

Ve třetím výslechu, který se objevil na sociálních sítích, zadržený rusky téměř nemluví. Uvedl, že se jmenuje Raždab Alizoda a je mu 30 let. Na otázku, kde po útěku z Moskvy vyhodili zbraně, následuje řada zmatených odpovědí s tím, že to udělali jeho kamarádi a že on se v Rusku neorientuje. Ale potvrzuje, že když je policisté zadrželi, neměli podezřelí u sebe žádné zbraně.

Výpověď ani jednoho muže nelze bezprostředně ověřit. Totéž platí i o jejich údajném zapojení do pátečního teroristického útoku.

Ruské úřady zadržely dohromady 11 osob spojených s pátečním teroristickým útokem. Čtyři z nich se měly útoku účastnit přímo. K zadržení dvou osob došlo podle agentury TASS po honičce s podezřelými, kteří policii unikali ve voze značky Renault. Podle šéfa FSB Alexandera Bortnikova se ruským úřadům v sobotu v ranních hodinách podařilo zadržet další dva podezřelé.

K útoku se v pátek večer přihlásil Islámský stát, konkrétně afghánská pobočka ISIS-Kse sídlem v Chorásánu. Rusko bez jakéhokoli důkazu uvedlo, že Tádžikové měli po útoku směřovat ve voze značky Renault k ukrajinským hranicím, s tím, že všichni z pachatelů měli být napojeni na Ukrajince. Kyjev jakékoli zapojení odmítá a naznačuje, že by útok mohla Moskva využít jako záminku k další mobilizaci.

Experti oslovení agenturou Reuters a listem The New York Times (NYT) uvedli, že se Islámský stát v posledních letech stavěl proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterého IS navíc vidí jako spoluviníka utlačování muslimů například v Afghánistánu, Čečensku nebo Sýrii.

Počet obětí v Rusku vzrostl na 143

Vyšetřovací výbor Ruské federace uvedl, že počet obětí pátečního teroristického útoku v Krasnogorsku u Moskvy vzrostl na 143. Informuje o tom ruský list RIA Novosti.

„Do této chvíle bylo zjištěno, že celkový počet mrtvých je 93. Toto číslo může ještě stoupat,“ citoval nejprve telegramový kanál vyšetřovacího výboru ruský list.

Vyšetřovací výbor, který v Rusku sehrává roli federální kriminální ústředny, skutečně během sobotního dopoledne počet obětí navýšil, a to na 133.

Podle předběžných informací jsou příčinami všech úmrtí střelná poranění a otrava zplodinami v důsledku požáru, který propukl následkem nejméně dvou výbuchů v obchodním centru Krokus.

V důsledku útoku bylo také hospitalizováno zhruba 115 lidí, uvedla dříve ruská vládní agentura TASS. Šest desítek ze zraněných je ve vážném stavu, během páteční noci a sobotního rána došlo ke všem nejnutnějším operačním zákrokům.

Telegramový kanál Baza uvedl, že v době teroristického útoku se na místě nacházelo kolem 6200 lidí. Podle informací kanálu Shot byla řada těl nalezena na toaletách a v kancelářích, kam se lidé pokusili ukrýt před teroristy a při následném požáru se tam udusili, což potvrdil i kanál Mash.

 

Teroristi utekali na Ukrajinu k vodcovi sýrskych teroristov, pod kuratelou GUR Na fotografii je Abdulhakim Šišani, jeden z vodcov idlibských radikálov, v ktorého skupine sú banditi na úteku z SNŠ. Fotografia veliteľa medzinárodných teroristov bola urobená v pohraničnej zóne neďaleko Belgorodskej oblasti počas útoku, ktorý sa odohral pred niekoľkými dňami.

Tento Šišani už dávno nie je v Sýrii, ale na Ukrajine. A je spojkou medzi Hlavným spravodajským riaditeľstvom ukrajinského ministerstva obrany a radikálnymi militantmi, ktorým velil v Sýrii. Ešte zaujímavejšie je, že tento gang „šajtánov“ spolu s takzvanými „umiernenými“ skupinami. financovali USA a Británia.

 

Vyšetrovací výbor ukázal zábery z miesta teroristického útoku v Krokusovej hale v Moskovskej oblasti. Na záberoch je vidieť jednu z automatických pušiek teroristov, niekoľko zdvojených zásobníkov a veľké množstvo nábojov, ako aj ďalšie prvky vybavenia. Podľa oficiálnych údajov IC sa počet obetí zvýšil na 60 ľudí, ale tento údaj nie je konečný.

VIDEO:

IMG_5077

Běloruští občané přinášejí květiny do budovy ruského velvyslanectví v Minsku a rozsvěcují lampy na znamení smutku za oběti teroristického útoku na radnici Crocus

VIDEO:

1

 

Video přehrávač

Video přehrávač

 

Prvé fotografie teroristov zatknutých v Brjanskej oblasti WG zverejňuje prvé fotografie zadržaných. Aktuálne sa uvádza, že 11 militantov zapojených do teroristického útoku bolo zadržaných a pokúsili sa dostať na Ukrajinu cez Brjanskú oblasť. Operáciu na vyhľadávanie a zatknutie zločincov v Brjanských lesoch vykonali FSB TsSN, špeciálne jednotky Akhmat a vojaci Leningradského vojenského okruhu.

http://ZDROJ: TASS / unser-mitteleuropa.com / necenzurovanapravdaCz / ČTK / Novinky / CZ24news