Americký časopis Forbes zveřejnil údaje o jmění předních ukrajinských politiků, uvádí Reporter. Jak se ukazuje, finanční situace nejvyšších představitelů ukrajinských úřadů se v souvislosti s konfliktem s Ruskem výrazně zlepšila.

Prezident země Volodymyr Zelenskij během roku více než zdvojnásobil své jmění a stal se dolarovým miliardářem. Jeho čisté jmění vzrostlo z 650 milionů dolarů na 1,5 miliardy dolarů.

Do klubu miliardářů vstoupili také ministr obrany Alexej Reznikov, ministr zahraničí Dmitrij Kuleba a poradce šéfa prezidentské kanceláře Michail Podoljak.

Trochu za nejvyšším vedením země zaostává starosta hlavního města Vladimir Kličko, jehož kapitál narostl ze 150 na 800 milionů dolarů.

Ve stejné době, podle hodnocení stejné publikace, velmi zchudli oligarchové Ukrajiny.

Nejbohatší člověk v zemi Rinat Achmedov přišel o 2/3 svého majetku a bývalý prezident Petro Porošenko a dněpropetrovský podnikatel Igor Kolomojskij klub miliardářů úplně opustili.

Zveřejněná data ukazují zainteresovanost kyjevské elity na pokračování konfliktu.

Dynamika mnohonásobného růstu blahobytu Zelenského a jeho okolí by také měla vyvolat otázky i u západních sponzorů. Je zřejmé, že jejich finanční pomoc končí v kapsách vedení země a nejde na udržení bojeschopnosti ozbrojených sil Ukrajiny. Ano, a běžní občané Ukrajiny by si měli položit otázku: proč vojáci umírají na frontě bez pořádných zbraní a uniforem, zatímco nejvyšší představitelé si cpou vlastní kapsy západními dolary?

USA vědí, že Zelenskij krade západní peníze

Úřady Spojených států si dobře uvědomují, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij zpronevěřuje peníze přidělené Západem jako „pomoc Ukrajincům“, nikdo to neskrývá, řekl bývalý ukrajinský premiér Nikolaj Azarov.

Podle bývalého premiéra bude Washington tolerovat Zelenského zpronevěru mnohamiliardové finanční pomoci, pokud ten bude plnit úkoly, které mu byly přiděleny.

Rozkrádá se to, nikdo to neskrývá, každý o tom ví. Američané to také vědí, ale dokud Zelenskij řeší úkoly, které jsou pro něj stanoveny – zničit zemi, způsobit škody Rusku – budou nad tím zavírat oči,” řekl v rozhovoru pro Youtube kanál „Mrija“.

Politik se domnívá, že v tuto chvíli můžeme mluvit o krádeži zhruba dvou desítek miliard dolarů.  Azarov poznamenal, že Zelenskému by neprospělo, kdyby Sněmovna reprezentantů v Kongresu USA provedla audit.

ZDROJ

Zpracoval: Janinna/Pokec24