iscaakk8qxEkonomičtí ministři se shodli, že letos budou v rozpočtu zmrazeny výdaje za 23 miliard korun. V dalších letech budou úspory ještě výraznější. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je pro dodržení parametrů konvergenčního programu potřeba uvažovat o navýšení sazeb DPH i o způsobech valorizace důchodů. Došlo by i na zvýšení daní nejbohatším.

298823-top_foto1-hjw05“Klíčová jsou tato dvě robustní opatření na příjmové a výdajové straně,” konstatoval Nečas s tím, že úprava sazeb DPH by mohla přinést mezi 18 a 20 miliardami. Snížení výdajů rozpočtu by kabinet chtěl dosáhnout úpravou valorizace důchodů. “Možné je zavedení jednotné sazby DPH na 19 nebo 20 procentech, s možnou výjimkou na knihy a léky. Možná je i debata o zachování dvou sazeb,” uvedl Nečas. Pokud by došlo k dočasnému zmrazení důchodů, došlo by i k dočasnému zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy. Podle premiéra jde o solidaritu napříč společností.

Nečas doplnil, že kabinet navrhne i prorůstová opatření, která dají ekonomice impuls. Pro letošní rok by se daně neměnily, podle premiéra nyní půjde pouze o vázání výdajů. “Pro letošní rok počítáme pouze s vázáním výdajů tak, abychom udrželi schodek rozpočtu a deficit veřejných financí odpovídal 3,5 procenta HDP,” uzavřel Nečas. Důchody by se valorizovaly podle jiných kritérií

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) spolu s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (rovněž TOP 09) na následné tiskové konferenci doplnili, že snížení tempa růstu sociálních výdajů bude klíčové.

Ministr financí Miroslav Kalousek 
Drábek uvedl, že nepreferuje zmrazení důchodů, ale spíše změnu výpočtu, na jehož základě se penze valorizují. Podle ministra by se při výpočtu valorizací mohlo přihlížet například k vývoji plateb za pojistné či k hospodářskému růstu. Sloučit by se pak mohly i dávky příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení, které jsou vypláceny duplicitně. Zrušit by se mohlo i porodné. Ministr financí předložil kabinetu několik možných variant. V příštím roce by se mělo v rozpočtu ušetřit 42 miliard a v roce 2014 dokonce 84 miliard. Ne na všech opatřeních je shoda. [celá zpráva]