Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) předpovídá, že alespoň u každého druhého člověka se vyvine osteoartritida do věku 85 let. Agentura také varovala, že do roku 2040 bude diagnostikována určitá forma artritidy u 78 milionů dospělých a vědci se snaží najít bezpečnou a účinnou léčbu tohoto bolestivého stavu. Studie potvrdily mimořádnou účinnost kurkuminu jako antioxidačního a protizánětlivého činidla, které může pomoci v boji proti škodlivým účinkům artritidy. Podle studie má specializovaná forma kurkuminu zvaná BCM-95 velký potenciál.

Ve studii na zvířatech z roku 2006 zveřejněné v Artritis and Rheumatology vědci uvedli, že kurkuma bohatý na kurkumin potlačuje zánět a destrukci kloubů. Extrakt také zabránil expresi prostaglandinů a cyklooxygenázy 2, dvou prozánětlivých látek. BCM-95 je sedmkrát biologicky dostupnější než standardní kurkumin. Navzdory úžasným výhodám kurkuminu má jednu nevýhodu: má nízkou biologickou dostupnost v lidském těle. To znamená, že získání terapeutických množství kurkuminu pro vaše tělo není praktické nebo téměř nemožné.

V mnoha studiích, které potvrdily prospěšné vlastnosti kurkuminu, museli vědci použít extrémně velké množství kurkuminu, které se obvykle injikuje. Vědci však zjistili, že BCM-95, specializovaný komplex purifikovaného, rekonstituovaného kurkuminu, je sedmkrát biologicky dostupnější než standardní kurkumin. Doufají, že BCM-95 lze použít k řešení nízké biologické dostupnosti kurkuminu. Ve studii zveřejněné ve výzkumu fytoterapie výzkumný tým pracoval s 45 dobrovolníky, kteří měli aktivní revmatoidní artritidu.

Účastníci byli rozděleni do tří skupin:

• Jedna skupina dostala 500 mg čištěného kurkuminu – BCM-95 denně.

• Další skupina dostávala kurkumin a 50 mg diklofenaku denně, standardní lék na artritidu.

• Poslední skupina obdržela pouze Diclofenac. Vědci měřili účinnost kurkuminu sledováním toho, kolik dobrovolníků zaznamenalo významné zlepšení otoků kloubů a citlivosti, měřeno v přírůstcích 20%, 50% a 70%.

Výsledky ukázaly, že až 93% účastníků ve skupině kurkuminu zaznamenalo největší zlepšení příznaků.

Zažili výrazné snížení bolesti a otoků. V první skupině došlo k velmi významnému snížení o 50% u 73% účastníků.

Nejméně 33% dobrovolníků v této skupině také zažilo působivé 70% snížení otoku kloubů a citlivosti.

Skupina, která používala pouze kurkumin, také zaznamenala 60% hlášení bolesti.

Vědci uvedli, že ve skupině kurkuminu a diklofenaku kurkumin neposkytoval žádný přínos při snižování bolesti. Snížení bolesti ve skupině léčené samotným diklofenakem bylo pouze 50%. Kromě zpráv dobrovolníků o snížených příznacích vědci také analyzovali rychlost sedimentace erytrocytů, která měří zánět. Data ukázala, že ve skupině kurkuminu a kurkuminu / diklofenaku se míra sedimentace erytrocytů snížila o 11,2 a 13,3 procenta.

Mezitím se ve skupině, která používala pouze diclofenac, srážení snížilo pouze o 8,3%. Vědci také zjistili, že skupina, která používala pouze kurkumin, snížila hladiny C-reaktivního proteinu (CRP), další marker zánětu, o 52%.

Ve skupině diklofenaku se CRP nesnížil. Překvapivě uvedli 1,5% nárůst zánětlivého proteinu. Kurkumin je bezpečná alternativa, protože nemá žádné hlášené vedlejší účinky. Výzkumný tým byl ohromen, protože skupina kurkuminu nezažila žádné vedlejší účinky ani nežádoucí účinky, na rozdíl od těch, kteří užívali diclofenac. Diclofenac je nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID), které může způsobit různé vedlejší účinky, jako například:

• alergické reakce

• nadýmání nebo nadýmání

• zácpa

• průjem

• závratě

• gastrointestinální léčiva.

A zvýšit riziko infekce. Naštěstí vědci uvedli, že s kurkuminem nebyly spojeny žádné podobné problémy. Ve většině případů zánětu také zdůraznili nadřazenost a bezpečnost této netoxické přírodní sloučeniny ve srovnání s diclofenakem. Mnoho akceptovaných léčebných postupů, i když úspěšně snižuje bolest a otoky způsobené revmatoidní artritidou, obvykle pouze „maskuje“ příznaky a ne vždy řeší základní příčinu.

Použití kurkuminu však pomáhá přímo v boji proti zánětu, protože může zaměřit více zánětlivých cílů současně. Vědci také zjistili, že kurkumin pomáhá redukovat všechny prozánětlivé molekuly v chrupavkových buňkách a membránách, které podšívají klouby, jako je faktor nekrózy nádorů, který ničí kloubní chrupavku; a vaskulární endoteliální růstový faktor, který přispívá k nadměrnému růstu krevních cév v zanícených kloubech. Tyto vícenásobné účinky kurkuminu jsou působivější než mechanismus jediného účinku mnoha konvenčních léčiv, jako je diklofenak.

Pro prevenci a léčbu artritidy je kurkumin jedním z nejslibnějších léků, které mohou pomoci lidem trpícím tímto oslabujícím onemocněním. Kromě toho může kurkumin pomoci v péči o chrupavky, která chrání vaše klouby. Mnoho studií ukázalo, že zánět je základem téměř všech chronických degenerativních onemocnění. To znamená, že kurkumin má potenciál předcházet a bojovat proti osteoartróze a revmatoidní artritidě, jakož i dalším život ohrožujícím stavům, jako je Alzheimerova choroba, rakovina, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a roztroušená skleróza.

Výzkum také podporuje tuto možnost. V nedávných studiích na zvířatech má BCM-95 snížený zánět spojený s obezitou, zatímco snižuje hladiny zánětlivé molekuly IL-2, sloučeniny často spojené s Alzheimerovou chorobou. S příchodem BCM-95 nebo čištěným sníženým kurkuminem se prevence zánětu a jeho vedlejší účinky stala slibnější. Jezte vyváženou stravu a užívejte kurkumin, abyste získali mnoho zdravotních výhod.

https://www.naturalnews.com/2022-07-15-curcumin-outperforms-drug-for-rheumatoid-arthritis.html