Ukrajinci nevyjídají zdravotní systém? Ministr Rakušan by se měl naučit počítat, nebo přestat lhát!

Ministr vnitra Vít Rakušan poskytl rozhovor aktuálně.cz, rozhovor je plný „mouder“ tohoto velkého ……

Ať si lidé myslí, že je Země placatá, říká Rakušan. Výzvy k násilí jsou ale trestné

Existují přece jasně doložitelná fakta. Pokud se například šíří zpráva, že Ukrajinci vyjídají náš zdravotní systém, statistická data prokazují, že je to dezinformace. Ve skutečnosti do zdravotního systému přispívají. Stejně tak jsou dezinformace, že k nám zavlečou nové infekční choroby. Nic takového se nestalo.

Na faktech je potřeba ukazovat největší dezinformace. Ministerstvo vnitra tu ale není kvůli boji proti nim, je místem, které ručí za vnitřní bezpečnost. Zabývat se bude tím, co tuto bezpečnost může ohrožovat. Třeba informacemi, které vyzývají k násilí. Nebo ke změně systému. Takovými, které podkopávají základy toho, na čem naše země stojí. Určitě nebudeme bojovat s lidmi, kteří si myslí, že je Země placatá.

Policie reagovala jen na flagrantní případy, například když někdo podporuje vyvražďování civilistů ruskými vojáky. Samotná sympatie k Rusku není důvodem k trestnímu postihu. Postih hrozí tomu, kdo vyzývá k násilí nebo schvaluje násilí proti nějaké skupině lidí. Takže i vůči Ukrajincům.

Jsem liberál. Jsem proti tomu, aby kdokoliv omezoval svobodné právo na vyjádření. Ale stejně je mi proti srsti, že se toho mnohdy dopouští dezinfo scéna. Mnoho lidí je omezováno ve své svobodě diskutovat, protože musí čelit agresivitě jiných, často z dezinfo scény. Pokud jde o reakce politiků, chci se vyhnout předložení návrhu, který by byl napadaný. Proto ty delší přípravy.

Na vnitru máme tým, který vyhledává dezinformace a upozorňuje na ně. Od července vzniklo navíc oddělení strategické komunikace, které bude poukazovat na největší lži, vyvracet je a hledat způsoby, jak o tom informovat veřejnost. Ve 14denních cyklech budeme upozorňovat na největší dezinformace a dělat k nim vysvětlující kampaň. To tu ještě nikdy nebylo.

toliko část odpovědí Víta Rakušana

*****************************************************************

Z celého rozhovoru mám dojem, že dezinformace šíří sám pan ministr a začal již v prvním odstavci, kde uváděl, že se šíří zpráva, že Ukrajinci vyjídají náš zdravotní systém, statistická data prokazují, že je to dezinformace. Ve skutečnosti do zdravotního systému přispívají. Stejně tak jsou dezinformace, že k nám zavlečou nové infekční choroby. Nic takového se nestalo.

K tomu lze uvést jediné:

Stát platí pojistné za všechny uprchlíky po dobu prvních 150 dní jejich pobytu. Stejně jako za ostatní pojištěnce za ně odvádí v současné době 1967 korun měsíčně, od srpna 1467 korun. Delší dobu platí jen za děti, kterých je mezi uprchlíky více než třetina, a seniory, kterých je asi pět procent. U ostatních dospělých stát počítá, že si najdou práci a pojistné začnou odvádět ze své mzdy.

tabulka zdravotních pojišťoven k 24.5.2022

VZP – celkem ukrajinských uprchlíků 327.821 – pracuje zaměstnanec / OSVČ 32.615

ZPMV – celkem ukrajinských uprchlíků 2.191 – pracuje zaměstnanec / OSVČ 506

ČPZP – celkem ukrajinských uprchlíků 10.438 – pracuje zaměstnanec / OSVČ 427

OZP – celkem ukrajinských uprchlíků 20.202 – pracuje zaměstnanec / OSVČ 668

Nechť si tedy každý sám udělá obrázek jaký je skutečný přínos ukrajinských uprchlíků pro systém zdravotního pojištění ……

***************************************************

Druhým bodem jsou infekční choroby :

S hepatitidou C na Ukrajině žije cca 1,34 milionu lidí, s hepatitidou B kolem 560 tisíc osob. Ve srovnání s Českem na Ukrajině hrozí i vyšší riziko nákazy virem HIV. Ten se v zemi často šíří i mezi heterosexuály.

Ze stanoviska odborných lékařských společností o poskytování zdravotní péče ukrajinským běžencům v Česku vyplývá, že tuberkulóza a spalničky nejsou jediným epidemickým rizikem spojeným s migrací Ukrajinců do západních zemí. Na Ukrajině v porovnání s Českou republikou žije statisíce lidí s infekcí vyvolanou hepatitidou C a B. Výjimečný není ani přenos vztekliny ze zvířete na člověka. Vážná situace na Ukrajině panuje i v šíření viru HIV a neléčeného onemocnění AIDS.

Vyplývá to z Mezioborového stanoviska o poskytování zdravotní péče uprchlíkům z Ukrajiny, na kterém se shodli zástupci odborných lékařských společností. Stanovisko vychází ze stavu vědeckého poznání a informací dostupných k 20.3.2022, jak se uvádí v dokumentu.

zdroj

Poznámka redakce. Podobně „využívají“ české zdravotnictví i další skupiny nebílých imigrantů jako třeba černoši, Vietnamci, muslimové….

ZDROJ

https://cz24.news/ukrajinci-nevyjidaji-zdravotni-system-ministr-rakusan-by-se-mel-naucit-pocitat-nebo-prestat-lhat/