Arsenio Toledo, Natural News) Evropský bankovní sektor je znepokojen, protože finanční nestabilita ve Spojených státech amerických zvyšuje riziko selhání bank i na starém kontinentu.

Koncem listopadu 2023 Evropská centrální banka (ECB) varovala, že rozvahy bank v eurozóně – měnové unii 20 států Evropské unie, které používají euro jako svou oficiální měnu – vykazují „první známky stresu“, který se vyznačuje nárůstem počtu nesplácení úvěrů a opožděných splátek.

(Související: Banky v roce 2023 zrušily více než 60 000 pracovních míst – jde o nejhorší rok pro banky od roku 2008.)

Koncem minulého měsíce agentura Reuters uvedla, že evropské banky čelí velké zkoušce. Investoři poukazují na to, že výdělky bank z vyšších úrokových sazeb rychle mizí a že jejich dlouhodobě vysoké zisky a rekordní dividendy pro akcionáře brzy skončí.

„To, na co se díváte v případě evropských bank, je 10letý inflexní bod,“ varoval Sebastian Pirro, investiční ředitel z londýnské společnosti Algebris Investments, která vlastní akcie ve více evropských bankách.

„Máte zde části trhu, o kterých si myslíme, že jsou ve velmi hlubokých problémech,“ varoval Jonathan Golan, portfoliový manažer londýnské investiční společnosti Man Group Plc.

„Stále více a více bank se dostavují pod drobnohled, stále více bank má problémy a potenciálně některé banky na obou stranách Atlantiku zkrachují.“

Evropa je znepokojena kolapsem trhu nemovitostí v USA
Investoři jsou znepokojeni stavem trhu komerčních nemovitostí v USA. Tato obava už zasáhla domácí bankovní giganty jako New York Community Bancorp a vedla už ik propadu akcií bank v celé Evropě.

\”V Německu a Skandinávii vidíme expozici komerčních nemovitostí vyjádřenou jako procento hmotného majetku v rozsahu 4, 5, 6, 7 a více procent,\” řekl Golan.

„Pokud si každá z těchto bank odepíše 15 centů z každého dolaru, který půjčila na komerční nemovitosti – což neříkám, že je přesné číslo, ale je to naprosto rozumný scénář – nejenže tyto banky ztratí rating investičního stupně, ale budou insolventní“.

První známky potenciálních otřesů evropského bankovního sektoru se již objevují.

Dluhopisy, které nedávno vydali němečtí věřitelé zaměření na nemovitosti, klesly v druhém únorovém týdnu poté, co analytici Morgan Stanley doporučili klientům prodat prioritní dluhopisy vydané bankou Deutsche Pfandbriefbank, která se specializuje na nemovitosti.

Významné evropské banky, jejichž americké půjčky na komerční nemovitosti tvoří jedno procento nebo méně jejich aktiv, pravděpodobně nebudou výrazně ohroženy nějakými většími narušeními amerického trhu s nemovitostmi. Patří mezi ně německá Deutsche Bank AG, HSBC Holdings Plc ve Spojeném království a BNP Paribas SA ve Francii.

Finanční analytici Bloomberg Intelligence však varují, že mnohé banky mají vyšší procenta aktiv vložená do amerických úvěrů na komerční nemovitosti. Pro Pfandbriefbank je to 10 procent. Pro Aareal Bank v jižním středním Německu je to 16 procent.

Navzdory této nervozitě Golan věří, že části bankovního sektoru pravděpodobně přežijí či dokonce budou v krizi prosperovat. Týká se to zejména bank v menších jurisdikcích, kde je trh koncentrovanější mezi hrstku velkých korporací a kde jsou marže pravděpodobně vyšší.

Poznamenal, že někteří věřitelé ze střední a východní Evropy, jakož i některé specializované banky ve Velké Británii, které nesoutěží na stejném trhu s komerčními úvěry na nemovitosti v USA s velkými hráči, by mohli vyjít z možné krize relativně bez újmy.

„Existuje několik velmi silných institucí, které mají mírnou expozici vůči komerčním nemovitostem, diferencované obchodní modely, vysokou ziskovost, solventnost a likviditu,“ řekl Golan.

„Právě v těchto oblastech nacházíme atraktivní příležitosti.“

Prohlédněte si následující video od Johna Williamse ohledně šíření bankovní krize v Americe (v angličtině):

Autor: Arsenio Toledo, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net