Jihoafrická republika v současné době čelí hrozbě občanské války kvůli častým výpadkům proudu a možného úplného selhání elektrické sítě, uvedl v pondělí 27.2. server Express.co.uk.

Západní velvyslanectví, včetně velvyslanectví USA a Austrálie, radí svým občanům, aby se připravili na delší výpadky elektřiny a vytvořili si zásoby potravin a vody na několik dní. Doporučují během této energetické krize zůstat v pohotovosti.

V zemi dochází k častým výpadkům proudu trvajících i přes šest hodin, což vedlo k velké energetické krizi, následovaly masové protesty a občanské nepokoje.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyhlásil 9. února s okamžitou platností celostátní „nouzový stav“ v důsledku vážného nedostatku elektřiny v zemi.

 

Státní energetická společnost Eskom byla podle serveru news.com.au nucena zavést přerušované výpadky proudu, které trvají až 12 hodin.

Australské ministerstvo zahraničních věcí a obchodu začátkem tohoto měsíce uvedlo:

„V celé Jihoafrické republice dochází k výpadkům elektrické energie (load shedding), které postihují soukromá obydlí, podniky, městské osvětlení, semafory i hotely.

https://tadesco.org/jihoafricka-republika-kolaps-blackout-a-vypadky-elektriny-mohou-zpusobit-obcanskou-valku/