Bývalý prezident Václav Klaus byl dnešním hostem pořadu CNN Prima News K věci. „Ti tři předchozí prezidenti byli polistopadoví politici, kteří nějak se chovali v té předlistopadové éře. Já nechci sklouznout na vtípky, které jsou, běhají po internetech a sociálních sítích, a které říkají: Tak jsme měli tři polistopadové prezidenty, a teď budeme mít zase jednoho předlistopadového prezidenta. To já nechci takto trivializovat. Je to složitější a takhle jednoduše bych to prostě neřekl. V každém případě ti tři předchozí prezidenti byli někdo, kdo tou či onou formou nesouhlasil s tím, a byl taky perzekvován, někdo více, někdo méně. Tadyhle přichází někdo úplně jiný, s jinou minulostí – a já bych řekl, že to určitý problém, nemalý problém pro celou řadu lidí je,“ sdělil mimo jiné Klaus, který také shrnul éru prezidentství Miloše Zemana.

Jaké jsou poslední hodiny v prezidentském úřadu? „Pokud člověk není šílený maniak, který chce být prezidentem do zbytku svého života, tak myslím, že to normální člověk bere jako přirozený moment, přirozený krok, ke kterému dobře ví, že k němu musí dojít a tak dále. Takže já bych to nazval normálním dnem. Pro mě to byl normální den. Ten den jsem se po deseti letech přestěhoval do našeho domečku koupeného tady v Praze a prostě přišel jsem tam s taštičkou a přinesl jsem si věci. Předtím jsem tam nikdy nebyl, ten den jsem tam poprvé přespal. Jistá změna života to byla, ale jinak myslím, že je to plynutí času,“ poznamenal Klaus, jak se loučil se svým úřadem.

Miloš Zeman strávil v politice 33 let, 10 let na Hradě. Je dnešní půlnoc definitivním odchodem Zemana z politiky? „Já myslím, že bude úplně mimo. On mi říkal, že se cítí unaven, když jsem s ním naposledy mluvil, a že si dá chvíli pauzu. Já jsem chtěl demonstrovat, že nejsem unaven a z inaugurace jsem odlétal do Ameriky, kde jsem měl projevy, takže to je jedna věc. Já musím opakovat, že pro mě Miloš Zeman byl od počátku velkým politickým protivníkem, konkurentem, a vedli jsme spolu nesmiřitelný boj. Nicméně, já když čtu – a já tisíc a jednu věc bych dělal úplně jinak než on, to jsem nikdy nezakrýval, a on to dobře ví. Na druhé straně, když čtu nějaké ty dnešní texty, které se o Miloši Zemanovi publikují dnes a denně v jedněch novinách, časopisech, za druhými, tak já myslím, že trošku potřebuje ochranu,“ řekl dále Klaus.

Řeč byla i o hájení českých národních zájmů. „Na rozdíl od celé řady pisálků, pro mě Zeman byl člověkem, který tušil, co jsou české národní zájmy, byl si jich vědom, a měl pocit, jestli úspěšně, neúspěšně, vždy bezvadně, to je jiná věc, ale že o ty české národní zájmy mu jde. Já myslím, že u mnoha dalších politiků já nic takového neviděl nikdy a nevidím to ani teď a mám z toho hrozný strach, že dnešní vláda hájí spíše zájmy bruselské a evropské, nebo německé, berlínské, takže to já myslím, že tohle Zeman nikdy nedělal,“ dodal.

A jak by Klaus popsal politický koncept Miloše Zemana? „Já bych měl potíže s popsáním tohoto konceptu v nějakém přesném výroku. Já jsem dneska publikoval jeden článek v Právu: Třicet let Miloše Zemana, něco k tomu jsem řekl. Zeman byl pragmatik primární. Zeman nebyl klasický sociální demokrat, se kterým ho někdo spojuje, on byl jako politik, který hledal své místo a pragmaticky usiloval o to, aby tu svou pozici, tu svou moc stále získával, udržoval, posiloval. Já velké jeho koncepty, já prostě neznám. Myslím, že on prostě neměl žádný koncept uspořádání společnosti. Václav Havel chtěl občanskou společnost a zelenou ideologii, já jsem chtěl tržní ekonomiku a parlamentní demokracii. Zeman… Já myslím, že nemůžu definovat, co on v tomto smyslu chtěl,“ řekl Klaus.

„Miloš Zeman byl nepochybně jednou z nejvýznačnějších osobností politické scény od listopadu 1989, o tom přece není sporu. Ti tři prezidenti, kteří symbolizovali tuto dobu, byli nějací lidé, kteří byli spojeni s tou dobou, kteří byli spojeni s tím nesouhlasem s tím komunistickým režimem, Václav Havel jednou formou, my s Milošem Zemanem oba dva po roce 1968 vyhozeni ze zaměstnání pro náš nesouhlas s tím, co se děje, tak my jsme měli nějakou minulost, a skutečně, když jsme přišli do té funkce, tak jsme oprávněně byli nazýváni polistopadovými politiky,“ sdělil Klaus.

A co nastupuje s Petrem Pavlem na Hrad? „Ti tři předchozí prezidenti byli polistopadoví politici, kteří nějak se chovali v té předlistopadové éře. Já nechci sklouznout na vtípky, které jsou, běhají po internetech a sociálních sítích, a které říkají: Tak jsme měli tři polistopadové prezidenty, a teď budeme mít zase jednoho předlistopadového prezidenta. To já nechci takto trivializovat. Je to složitější a takhle jednoduše bych to prostě neřekl. V každém případě ti tři předchozí prezidenti byli někdo, kdo tou či onou formou nesouhlasil s tím, a byl taky perzekvován, někdo více, někdo méně. Tadyhle přichází někdo úplně jiný, s jinou minulostí – a já bych řekl, že to určitý problém, nemalý problém pro celou řadu lidí je,“ dodal Klaus. Inaugurace Petra Pavla se zúčastní.

https://cz24.news/ja-k-tomu-nechci-sklouznout-ale-klaus-se-otrel-o-pavla-ale-prijde/

ZDROJ