Golem je bytost vyrobená nebo uplácaná z hlíny, ze země, a je oživovaná tzv. “šémem”. Pro ty, kdo to ještě neslyšeli, je důležité vědět, že “šém” znamená hebrejsky “slovo”. V mýtu se mluví o šému (slovu!) v podobě kuličky z hlíny, která se vkládá Golemovi doprostřed čela.

Uvědomte si, že uprostřed čela má indická tradice “třetí oko”. A právě toto Buddhovo oko – prostor poznání je ucpáván židovským hliněným šémem. Zde vidíte nádherné souvislosti. Golem je vlastně ten spodní, jak gnostici říkali, hylický člověk, to jest pouze hmotný člověk, “materialista”, který je pomocí židovského šému – tedy “hliněného slova” ucpávajícího oko vědění – dokonale ovládaný.
V židovském mýtu je to krásně znázorněno tak, že pražský rabín má – díky vloženému šému – Golema za sluhu, a používá ho ke všemu, co potřebuje. On mu vzorně slouží k jeho potřebě, ale rabín mu musí ten šém čas od času vyměnit, protože Golem začne být vždy po nějaké době nepokojný a agresivní. To znamená, že Rabín musí přejít po jisté době na trochu jinou rétoriku – ideologii, (má k dispozici “dvě hadí síly”). Podobně, když začnou lidé být nespokojeni, no tak “Velký Rabín” změní jednu zhoubnou a temnou ideologii za druhou (radžas a tamas).

Toto je velmi poučný příběh pro nás všechny. Celá demokracie totiž stojí na víře nezasvěcených hylických lidí, na “golemech”, a tak v současné době vládnou manipulátoři, kteří vlastní a vytváří stále nové šémy. Kontrolovaná média, politici, radnice, ředitelé škol i pseudoduchovní obdrží čas od času nový šém, noty, scénář, zadání a bez zaváhání a svědomí začnou naplňovat nově předepsanou zvůli…
https://celostnivzdelavani.cz/golem