Žebříčky nejbohatších lidí světa lhaly. Ukázalo se, že nejbohatším mužem planety je Muammar Kaddáfí, který dosud v tabulkách chyběl.

kaddafiPodle odhadů opozice vlastní Kaddáfího klan mezi 80 až 150 miliardami dolarů (až 2,7 bilionu korun, dvakrát tolik co český státní rozpočet). Takové bohatství řadí libyjského diktátora daleko před miliardáře zvučných jmen jako Bill Gates s 53 miliardami nebo Warren Buffet se 47 miliardami.

O část svých peněz ale Kaddáfí pomalu přichází. USA mu zmrazily největší částku v americké historii – 30 miliard dolarů. Formálně tyto peníze patří sice libyjské centrální bance nebo státním fondům, to ale Kaddáfí nerozlišoval.

“Státní finance v Libyi fungují podobně jako v saddámovském Iráku. Na bázi soukromého podniku arabského střihu,” říká pro LN arabista Jan Levitner. Během posledního týdne zmrazily Kaddáfímu účty nejen USA, ale i země Evropské unie.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/gates-omyl-nejbohatsim-muzem-sveta-je-kaddafi-fau-/firmy-trhy.asp?c=A110301_222919_ln_zahranici_kim