Obrana realizuje kolosální plán přípravy svých vojsk, přičemž klade důraz na modernizaci armádního vybavení. Cíl: být připraven na „konflikty vysoké intenzity“. Očekává se, že se této operace zvané „Operace Orion“ zúčastní asi 10 000 vojáků.

Rozsáhlé vojenské cvičení s názvem „Operace Orion“ je naplánováno na rok 2023 s cílem připravit se na možný závažný konflikt v příštích letech. Toto vojenské cvičení, které bude čítat přibližně 10 000 vojáků – příslušníků armády, letectva a národního námořnictva – se bude konat v lesích a pláních oblasti Champagne-Ardenne, kde se velmoci zdržovaly v minulosti, jak uvádí britský časopis The Economist, předávaný mezinárodní společností Le Courrier.

„Rozhodně se musíme připravit na nebezpečnější svět“

Měly by se to týkat tří vojenských posádek, konkrétně Suippes, Mailly a Mourmelon. Plánována jsou cvičení velitelského stanoviště, hybridní scénáře, simulace i cvičení živého ohně. K francouzským jednotkám se mohou připojit také belgické, britské a americké síly.

Za první kroky v této gigantické transformaci francouzské armády je odpovědný generál Thierry Burkhard – náčelník štábu armády, který 21. července nahradí rezignovaného generála Lecointra. Řekl: „Absolutně se musíme připravit na nebezpečnější svět. ”

Odborníci tvrdí, že se objevuje hypotéza o velkém konfliktu a francouzští generálové se domnívají, že mají několik let na to, aby se na to připravili. V lednu 2021 proto francouzští zaměstnanci diskrétně zřídili deset studijních skupin. Jsou odpovědní za „analýzu schopnosti země vyrovnat se“ s tímto typem „HEM“, což znamená „hlavní předpoklad zapojení“. Tyto výzkumné skupiny mimo jiné zkoumají, zda jsou francouzští občané „připraveni akceptovat úroveň ztrát, jaké nebyly zaznamenány od druhé světové války,“ uvedl jeden z členů této skupiny. Aniž by přímo jmenovali odpůrce Francie v možném závažném konfliktu, experti evokují země jako Rusko, Turecko nebo země v severní Africe.

Plánuje se rozpočet ve výši 5,7 miliard eur

Francouzské armádě by tedy měl být přidělen kolosální rozpočet ve výši 5,7 miliard eur, aby bylo možné do roku 2023 vylepšit její vybavení prostřednictvím programu Scorpion. Podle francouzského důstojníka a výzkumného pracovníka Rémy Hémeze by se vybavení armády mělo do roku 2025 výrazně změnit ve srovnání se čtyřmi desetiletími, která právě uplynula. Měly by tedy být nahrazeny prakticky všechna nejlepší motorová a obrněná vozidla armády. Modernizována bude také nádrž Leclerc, která se osvědčila po mnoho let. Kromě toho musí nový digitální komunikační systém propojit všechna vozidla obrněné flotily.

A v tomto rozsáhlém transformačním plánu prochází obrovskou změnou také celá francouzská vojenská strategie. Zatímco armáda byla zvyklá na zahraniční operace pouze s několika tisíci muži, „budoucí operace by mohly zahrnovat brigády nebo divizi od 8 000 až 25 000 vojáků,“ dodal britský časopis.

zdroj: https://qactus.fr/2021/07/02/q-scoop-larmee-francaise-prepare-ses-soldats-a-un-conflit-de-grande-ampleur/