První vystoupení premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po atentátu je podle předsedy opozičního PS Michala Šimečku politickým zklamáním. Tvrdí, že se na jeho politice nic nezměnilo a zdá se, že Fico odmítl vykročit ke společenskému usmíření. Uvedl to v reakci na premiérovo středeční prohlášení na sociální síti.

„Všichni jsme mu drželi palce, aby se co nejdříve zotavil, všichni jsme čin atentátníka ostře odsoudili, všichni jsme doufali, že opravdu vykročíme ke společenskému usmíření. Jenže z prvního vystoupení se zdá, že premiér Fico ho odmítl,“ řekl Šimečka.

Screenshot

Podotkl, že premiér 14 minut obviňoval média, opozici, umělce, EU i zahraniční partnery. “Namísto toho, aby aktivně přispěl ke společenskému smíru, nazval atentátníka ‘aktivistou politické opozice’ a opakoval konspirace o celosvětovém spiknutí Sorose proti Slovensku,” konstatoval.

Šimečku těší, že se premiérův zdravotní stav zlepšuje a přeje mu co nejranější návrat do práce. “Jeho vystoupení však potvrdilo všechny důvody, pro které jsme přesvědčeni, že Směr je třeba politicky porazit v demokratických volbách,” podotkl.

SaS: Projev premiéra je v přímém rozporu s voláním po uklidnění společnosti

První projev premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po atentátu je v přímém rozporu s voláním po uklidnění společnosti na Slovensku. Uvedla to opoziční strana SaS v reakci na středeční prohlášení předsedy vlády. Ohradila se vůči spojování atentátníka a jeho činu s jejich politikou.

„Robert Fico měl příležitost překročit svůj stín a svou minulost. Mohl ukázat velikost státníka. Místo pokusu o celospolečenský smír a udělání kroku zpět iz jeho strany jsme se však dočkali přesného opaku,“ poznamenal předseda strany Branislav Gröhling.

Přes čáru je podle něj “házení špíny na opozici, média, nevládní sektor”. Odmítá také Ficova tvrzení o vraždě novináře Jána Kuciaka či o zahraničních snahách určovat slovenskou politiku. “Takhle se naše společnost nejenže nikam nepohne, naopak její rozdělení a nenávist budou ještě větší,” dodal Gröhling.

Holečková: Slovensko bude po projevu premiéra pravděpodobně ještě více rozděleno

Slovensko se mohlo po projevu premiéra Roberta Fica (Směr-SD) vydat na cestu klidu a smíru, bohužel pravděpodobně bude po něm ještě více rozděleno. Uvedla to dnes poslankyně Národní rady SR a šéfka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková v reakci na premiérovo středeční prohlášení na sociální síti.

„Jsem ráda, že je Robert Fico naživu a vypadá to tak, že bude brzy v pořádku. Mrzí mě však, že své první vystoupení po atentátu nevyužil ke státnickému projevu, ale ve svém videu jen kolem dokola obviňuje všechny kolem sebe,“ konstatovala.

Předseda KDH Milan Majerský považuje za důležité, že premiér dokázal odpustit útočníkovi. Zdůraznil, že pro Slovensko je i po Ficově projevu stále třeba přinášet klid. „V KDH jsme nikdy na nikoho osobně neútočili a nebudeme tak činit ani v budoucnosti. Úkolem zodpovědných politiků je totiž šířit klid a přinášet řešení pro lidi a pro Slovensko,“ ozřejmil. Hnutí je podle jeho slov rádo, že se Ficův zdravotní stav zlepšuje.

https://www.teraz.sk/slovensko/simecka-prve-vystupenie-premiera-p/799968-clanok.html