Jak už víme, Slované měli cyklus zvaný „Kruh života“. Tento cyklus trvá 144 let. Právě toto období se považuje za minimální délku života.

Jídlo Slovanů bylo vždy považováno za velmi cenné a užitečné. Naši předkové jedli potraviny vypěstované v jejich rodné zemi. Jídlo v různých obdobích roku je výrazně odlišné. V létě  jedli více zeleniny, ovoce a bobulí. V zimě jedli více luštěnin a hodně kaše, aby uspokojily zvýšené energetické potřeby organismu. Povinností ve stravě našich předků byly zdravé cereálie, bohaté polévky a mléčné výrobky. Celý rok pekly koláče a bochánky (ne plné cukru jak máme v dnešní době). Nejdůležitější sladkou pochoutkou byl samozřejmě med. Voňavý a zářivý, obdařený výhodami, jak se říká, med zabije každý neduh.

Naši předkové měli také tajemství – a tím je samotný proces vaření. Slovanky vařily s duší a od srdce a všichni blízcí byli nabiti zdravím a silou. Žena vařila vždy s láskou, proto jídlo bylo chutné a kdo ho snědl byl automaticky naplněn dobrou energií.

Láska a něha je nejlepší způsob, jak žít nejen šťastný, ale také dlouhý život. Rodina Slovanů byla vždy v popředí, velká, přátelská. Naši Předkové se o sebe navzájem starali, aby každý z manželů byl v dobrém stavu, vděčnosti a spokojenosti.

“Pokud nebudete mít dostatek spánku, ztratíte své zdraví.”

Naši Předkové vždy následovali slunce. Spát chodili při západu slunce a vstávali za úsvitu. Nejenže se vyspaly, ale obnovily svou sílu, protože spánek je cesta léčitele. Když šli spát, snažili se zapomenout na všechny problémy. Ráno je chytřejší než večer. Lidem, kteří chodili venku v noci se vyhýbali. Věřilo se, že dělají něco nekalého, protože Bohové v noci nevidí.

Hodně pohybu

Naši předkové měli v dávných dobách více starostí: zasít pole, přinést vodu, jít na bobule, houby a nakrmit všechny. Kolik jiných ručních prací kolem domu bylo třeba udělat. Říkalo se, že lidé jsou zdraví z práce, a onemocní z lenosti. Pohyb pomáhá našemu tělu být zdravý – rozvíjí svaly, srdce, nervy, cévy. Pohyb nám navíc pomáhá být štíhlými a krásnými. Pohyb potřebuje každý: nemocní – rychleji se zotaví a naopak zdraví – zůstane zdravý dlouhá léta, děti – správně se rozvíjejí a budou růst, mladí lidé a lidé středního věku – dlouho si udrží mládí, starší – žijí plnohodnotný život bez ohledu na věk.

“Být laskavý znamená žít dlouho.”

Bylo to největší tajemství. Naši předkové věřili, že zdraví těla závisí na zdraví duše a všechny nemoci pocházejí z hlavy, tedy myšlenky ovlivňují zdraví člověka. Dobré upřímné myšlenky a z čistého srdce přinášejí člověku štěstí v životě, protože ten, kdo má dobré myšlenky, vidí všechno dobré.

Podle takových pravidel, která jim dala sama příroda, žili Naši Předkové, za odměnu dostali zdraví a dlouhověkost.

Buďte zdraví, šťastní a žijte dlouho.

https://slovanskenoviny.sk/dlhovekost/