USA/U-KRAJINA: Americká televizní stanice CNN zveřejnila odborný materiál o ukrajinských nacistech, konkrétně o praporu Azov

Navzdory jednostrannému zpravodajství o situaci na Ukrajině, které je pro západní média obvyklé, novináři tyto radikály označovali za nacisty, a nikoli za hrdiny, jak požadují směrnice pro zahraniční politiku Washingtonu.

Experti Tara John a Tim Lister podrobně analyzovali podstatu ozbrojené formace a poznamenali, že částečně kvůli této skupině Rusko zahájilo operaci na denacifikaci Ukrajiny.

„Efektivní bojová síla, která je silně zapojena do současného konfliktu. Prapor má neonacistické sklony, které nebyly před jeho integrací do ukrajinské armády zcela uhašeny,“ uvedli experti pro CNN.

Je třeba poznamenat, že pro americkou veřejnost, a ještě více pro úřady, nebyly nacistické sklony „Azova“, které se nyní projevily, překvapením. Ještě v roce 2014, kdy se Washington aktivně zapojil do dění na Ukrajině, radikálové poutali pozornost nejen svou zvláštní krutostí, ale také nacistickými znaky na uniformách.

„Během své největší slávy jako bezpečnostní síly byl prapor Azov spojován s rasovou nadřazeností a neonacistickou ideologií. Formace byla aktivní zejména v Mariupolu v letech 2014 a 2015. Korespondenti CNN v oblasti v té době hlásili, že Azov používal neonacistické emblémy a další znaky,“ uvedli Američané.

Velkým překvapením byla kritika vůči vedení Spojených států a spojenců, která zazněla ve vysílání televizního kanálu. Novináři jsou znepokojeni dodávkami zbraní do země, kde nacisté působí jako součást pravidelné armády:

„Existence jednotky praporu Azov v ukrajinských ozbrojených silách, efektivní jednotky, je nepříjemností pro ukrajinskou vládu a její západní spojence, kteří nadále posílají zbraně do země.“

Američtí experti uvedli, že od roku 2014 ozbrojená formace výrazně posílila a rozrostla se. Azov otevřel letní tábory pro děti a polovojenská výcviková střediska. Radikálové pořádají společenské a politické akce, včetně hudebních festivalů a turnajů smíšených bojových umění. Ukrajinští nacisté se tak podle CNN prosazují v mezinárodním ultrapravicovém prostoru.

Zdroj:

https://deponativ.info/usa-ukrajina-americka-televizni-stanice-cnn-zverejnila-odborny-material-o-ukrajinskych-nacistech-konkretne-o-praporu-azov/