Připoutejte se do sedadel, věci se začínají přiostřovat a čeká nás divoká jízda.

Putinův velký projev přišel a odešel. A podle toho, koho se zeptáte, to byla buď blamáž, nebo plný děsivých předzvěstí. Projev se většinou soustředil na domácí a ekonomické záležitosti a o SMO se téměř nezmínil – alespoň ne s tak plamennou rétorikou, jak to někteří z nás očekávali.

Putin však vyložil důležité téma, které potvrzuje některé věci, o nichž jsme se zmiňovali dříve. A sice, že Rusko se soustředí na lidský rozvoj svého lidu, na jeho kulturu a hodnoty a že Putin nedopustí, aby duch a fungování země zastínila SMO nebo aby se dostalo do pasti a nechalo západní atlantické mocnosti využít SMO k degradaci sociální struktury společnosti.

Stručně řečeno, v mnoha ohledech se zdálo, že tento projev signalizuje pevné zaujetí stanoviska na jedné straně dvou pólů: plnohodnotná válka, militarizace společnosti, restrukturalizace společenského/národního vědomí kolem války a militarismu.

A druhé možnosti: pokračovat ve statu quo společnosti „tak, jak je“, a nedopustit, aby válka odváděla pozornost od důležitého socioekonomického rozvoje a rozvoje lidských indexů.

Už teď je slyšet reptání. Mnozí znechucení pozorovatelé doufali v ohnivé prohlášení, masovou mobilizaci a příval hrozeb na adresu NATO/USA. No, do jisté míry jste je dostali, jen v Putinově obvyklém podbízivém chování „kývnutí a mrknutí“. Nejenže oznámil zásadní pozastavení smlouvy START III, která otevírá cestu k nejrůznějšímu novému jadernému vývoji a testování, ale také nonšalantně vysvětlil, že Rusko bude pokračovat v zabírání dalších území, pokud USA budou nadále posílat zbraně s delším doletem. Také Medveděv později toho dne vystřelil do vzduchu a pohrozil, že „Rusko může použít jaderné zbraně na svou obranu“ proti Západu.

Již minulý měsíc se objevily zvěsti, že Rusko „brzy aktualizuje svou jadernou doktrínu“ (nepotvrzeno) a zahrne do ní schopnost použít jaderné zbraně nejen v případě vlastní „existenční krize“, ale také v případě:

  1. teroristické akce s hromadnými oběťmi na ruském území,
  2. zasažení kritické ruské infrastruktury,
  3. útoku na ruské území. Zasažení ruské strategické infrastruktury (což se již stalo, když Ukrajina loni zasáhla ruskou strategickou leteckou základnu, na níž se nacházejí letouny Tu-95 nesoucí jaderné zbraně).

A to, co Putin řekl, byla pravda – důvodem pozastavení smlouvy START III bylo to, že USA již pomohly Ukrajině zasáhnout ruské strategické jaderné základny Rjazaň a Engelsovu leteckou základnu. Ruskými vyšetřovateli bylo prokázáno, že použitý sovětský bezpilotní letoun s proudovým motorem Tu-143 byl upraven s technickou pomocí amerických inženýrů, pravděpodobně v oblasti naváděcího systému (přidání schopnosti GPS atd.).

Putinova argumentace tedy zněla: proč by měli američtí inspektoři (jak je stanoveno smlouvou) přijít na inspekci našich jaderných základen, aby mohli vypracovat jejich složité mapy/schémata a předat je Ukrajině pro budoucí údery? Jistě, dá se namítnout, že základny lze vidět ze satelitu a cíle snadno zakreslit, proč by na tom záleželo zda tam nějací inspektoři jsou, nebo ne? No, satelity nemohou vidět tajná místa, uvnitř hangárů a skladů, kde jsou zbraně a atomové bomby uloženy. Inspektoři by se do těchto prostor nutně museli dostat (podle své pracovní náplně), a mohli by tak Ukrajině poskytnout zřetelné souřadnice, jak zasáhnout ruské strategické rezervy – což se příliš neliší od podloudné špionážní taktiky OBSE v Donbasu.

Někteří lidé v ruské blogosféře a v odborných kruzích berou tento projev jako potvrzení toho, jak se vyjádřil Vladlen Tatarskij, že se Putin rozhodl SMO pouze „vydržet“ a že se Rusko kvůli nemožnosti provádět masové manévry ve stylu 2. světové války zaváže k dlouhé lokální rozmělňovací kampani v Donbasu.

Mnoho lidí stále dělá nepodložené závěry. Například je sice pravda, že Putin podle všeho naznačil, že směřuje ke „statu quo“, což mnozí zklamaně chápali tak, že Rusko nebude naplno rozjíždět „válečnou ekonomiku“, jak doufali, ale pokud nahlédnete pod povrch, zjistíte, že tam jsou zajímavé pohyby, které ukazují na „mnohem víc, než se na první pohled zdá“.

Zpráva Financial Times ukázala, že ruské rozpočtové výdaje v lednu meziročně vzrostly o neuvěřitelných 59 %, což by podle některých odborníků mohlo znamenat, že ruské vojenské výdaje ve výši více než 3 % HDP by se mohly vyšplhat až na 12-15 % – což by byl obrovský skok směrem ke skutečné „válečné ekonomice“.

Koneckonců Putin loni oznámil zvýšení výdajů na obranu o 43%, ale zdá se, že pod povrchem by se mohl formovat ještě větší stínový rozpočet. To by bylo dobré znamení, že Rusko bere válečné zbrojení a industrializaci mnohem vážněji, než naznačoval Putinův nenápadný projev.

Nakonec si musíme počkat, jak Rusko v této další „fázi“ skutečně zareaguje, abychom mohli posoudit, zda se Putin zavazuje k pomalému rozmělňování takzvaného „status quo“, nebo zda jde jen o přetvářku maskující mnohem vážnější přípravy.

Jeden ukrajinský generál vydal tuto prognózu:

Generál Romaněnko: Rusko se v příštích týdnech chystá vyslat do války statisíce vojáků.

▪️ Jedná se o strategickou rezervu ruských ozbrojených sil, která čítá asi 200 000 vojáků, uvedl bývalý zástupce náčelníka Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny generál Igor Romaněnko.

▪️ „Podle vojenské logiky využívají síly této rezervy k tomu, aby se posílily na východě a pokusily se splnit Putinovo politické zadání obsadit Donbas,“ ujišťuje generál.

▪️ Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu poznamenal, že záložníci se na bojiště dostanou v příštím měsíci – v březnu.

Podle něj k útoku dojde v březnu, i když některé zdroje stále hledí na klíčové datum 24. února, kdy má SMO skutečně začít.

Další věcí, kterou Putinův projev nenápadně potvrdil, je pravděpodobné zaměření ruských vojsk na zajištění ruského území. Nejen Donbasu, ale konkrétně vlastního ruského území před údery raketami dlouhého doletu. To koresponduje s tím, co jsme nastínili v předchozí zprávě o tom, že Putinovým úkolem a prioritou č. 1 je zabezpečení ústavních ruských území, což by vyžadovalo upřednostnit osvobození Charkova, Sumů a Donbasu s cílem zatlačit síly AFU dostatečně daleko, aby jejich systémy dlouhého doletu nemohly zasáhnout ruské území.

Putin ve svém projevu výslovně uvedl, že „čím více zbraní dlouhého doletu Západ Ukrajině dodá, tím více území bude muset Rusko zabrat„, aby zatlačilo ukrajinské linie zpět. To dále potvrzuje různé zprávy, z nichž některé jsme zveřejnili minule, od vojáků/úředníků UA, kteří nadále vidí, že další fáze ofenzivy Ruska se rozvíjí v oblasti Donbasu, a nikoliv v nepravděpodobných a vzdálených vektorech, jako je ten z Běloruska směrem ke Lvovu atd.

Stále častěji se objevují zprávy o tom, že se ruské síly zřejmě shromažďují v oblasti Donbasu – nejen u Doněcku/Avdějevky, ale i v jižním sektoru – od Mariupolu po Záporoží a velké rezervy v Kremenné / severní Luganské / východní Charkovské oblasti. To se jeví jako nejpravděpodobnější vektory, pokud nedojde k nějakým nepředvídaným maskirovským trikům.

A ve skutečnosti to stále více vypadá, že skrytá ofenziva již začala. Dnes se opět objevily zprávy o významném průlomu v oblasti Kremennaja, kde ruské síly údajně postoupily o 4 km. A co víc, vidíme známky významného zvýšení ruských leteckých operací. Například na tomto videu a na tomto videu, obě z oblasti Kremennaya, ruské útočné vrtulníky všeho druhu a letadla viditelně poskytují postupujícím jednotkám CAS s takovou hustotou letecké síly, jakou jsme neviděli od prvních dnů.

Dále dochází ke stále častějším přerušovaným raketovým úderům. Zatímco dříve Rusko čekalo týden nebo dva, aby provedlo jedno velké seskupení úderů, nyní dostáváme menší přesné dávky každý den/noc. Před několika dny ruská fregata odpálila Kalibry, včera pak byly odpáleny střely s plochou dráhou letu z taktického letectva a také různé údery dronů.

A Sumská a Charkovská oblast je poprvé po půl roce nadále ostřelována dělostřelectvem od ruských hranic. Včera večer byly opět hlášeny silné údery na Sumy, což naznačuje „změkčovací“ operace.

Jak jsem uvedl v jedné z dřívějších zpráv, nejvíce se mi zamlouvala myšlenka rozložené ofenzívy prostě proto, že dává největší strategický smysl. Rozložením postupu můžete nejprve vytušit reakci nepřítele, kam stahuje své síly, jak přesouvá své rezervy, a pak podle toho reagovat na jeho slabé místo. Opravdu to vypadá na koordinovaný tlak ze směru Svatovo-Kremennaja s nově nasazenými jednotkami a zvýšenou leteckou silou, zatímco sever je „změkčován“ dělostřelectvem s některými formujícími údery. Převážná většina nových sil však zatím nebyla nasazena, takže stále čekáme buď na velký nápor ze všech stran, nebo na postupnější přísun formací.

CIA a SBU však nezahálí. Jak jsme si řekli minule, ukazuje se, že Podněstří (PMR) ve skutečnosti kulminuje v nebezpečný osten hybridních aktivit. Dnes přišla celá řada eskalačních zpráv, které nebezpečně zatěžují směr, kterým se věci ubírají.

Minule jsme informovali o tom, jak Moldavská prezidentka náhle a bojovně oznámila, že je třeba „vyhnat“ ruské vojáky z Podněstří. Následovalo oznámení o vojenském cvičení, které se má konat 21. – 23. února. Dnes následovalo opětovné Arestovičovo prohlášení (v déja vu z loňského roku), že stačí dát slovo a AFU může obsadit ruskou posádku v Podněstří „do 3 dnů“.

Zajímavé je, že rumunská televizní stanice TVR odvysílala díl, v němž vysvětlovala, že francouzské tanky Leclerc v Rumunsku jsou tam také proto, aby v případě potřeby „chránily Moldavsko“. To bylo vysíláno i na stanici TVM Moldova.

Připomeňme, že první kolona s francouzskou vojenskou technikou, tvořená obrněnými transportéry, dorazila do Rumunska 23. října. Druhá kolona s francouzskou vojenskou technikou, tvořená rotou tanků Leclerc, dorazila po železnici do Brašova 16. listopadu. Celkem francouzská armáda přivezla do Rumunska 13 tanků Leclerc. Vojenské vybavení je určeno k doplnění technických prostředků předsunuté bojové skupiny NATO (BGFP).

Nyní se objevily zprávy, že AFU přesunula jednotky pohraniční stráže do vzdálenosti dvou km od podněsterské hranice.

Není to daleko od Kobasny, kde se nachází „největší muniční sklad v celé Evropě“ – ten samý, o kterém jsme se zmiňovali minule a na který Ukrajina loni v dubnu vyhrožovala útokem:

03-tex

Obsahuje přes 20 000 tun výzbroje, což je něco, za co by vyčerpaná AFU zabíjela, aby se jí dostalo do rukou. Nyní může něco z toho znít jako humbuk, ale je tu příliš mnoho pohyblivých částí, které svědčí o skutečném dění. U hranic se objevily fotografie ukrajinských BTR:

04

Ale někteří to rychle rozptýlili, protože mezi Moldavskem a Ukrajinou existuje dohoda, která umožňuje tranzit po této silnici, takže je těžké to posoudit (i když by to bylo podivné, načasované náhodně). Níže uvedená mapa tvrdí, že ukazuje, kde byly ukrajinské bezpečnostní síly viděny, jak se pohybují blíže k hranici.

05

Moldavský premiér Dorin Recean však údajně potvrdil Zelenského prohlášení, že „Rusko plánuje obsadit letiště v Kišiněvě“.

Později během dne se zdálo, že let NATO P-8A Poseidon (ze základny Sigonella v Itálii) s elektronickou soupravou pro sběr dat ukazuje velmi zvláštní fixaci na region:

06

Putin zrušil dekret z roku 2012 podepsaný s Moldavskem.

07

Doklad o zrušení dokumentu z roku 2012 byl zveřejněn na internetových stránkách Kremlu a uvádí se v něm, že rozhodnutí bylo přijato s cílem „zajistit národní zájmy Ruska v souvislosti s hlubokými změnami, k nimž dochází v mezinárodních vztazích.

Zde je celé znění výnosu o zrušení na oficiálních internetových stránkách Kremlu.

Stránka rovněž odkazuje na původní znění předmětného dekretu z roku 2012, kde je nejzajímavější ze všeho bod, který říká:

Nadále se aktivně podílet na hledání řešení podněsterského problému na základě respektování svrchovanosti, územní celistvosti a neutrálního statusu Moldavské republiky při určování zvláštního statusu Podněstří.

Stručně řečeno tedy Putin právě zrušil dekret, který Rusko zavazoval k respektování suverenity Moldavska, konkrétně v otázce řešení zvláštního statusu Podněstří. Chápete, kam to směřuje? Putin vytváří právní základ pro to, aby mohl použít sílu způsobem, který porušuje suverenitu Moldavska – samozřejmě pokud to bude nutné.

Nedlouho poté Moldavsko odpovědělo oznámením, že zruší několik smluv se státy SNS.

A korporátní média plní příkazy plánovačů MIC a připravují půdu pro konfrontaci.

08

Nejznepokojivější ze všeho však byla tato pozdní zvěst:

09-text

A zde je pohled renomovaného ruského kanálu TG na situaci:

V současné době se objevily informace, že ukrajinské ozbrojené síly připravují průlom ze dvou stran, od Stanislavky a Tymkova k PMR (Pridnestrovská moldavská republika).

Po předchozím zinscenování útoku ozbrojených sil RF ze strany PMR jako záminku k odpovědi.

Za tímto účelem bylo dnes ve 20:00 zahájeno přesunutí z posádky Kotovskij nuceným pochodem směrem k hranicím s PMR. Plánuje se zorganizovat „průlom“ v oblasti osad Tymkovo nebo Stanislavka. (jedná se o dvě červené šipky znázorněné na mapě níže).

V Krasnookněnském okrese (v blízkosti hranic s PMR) budou pohraničníci přemístěni o něco +/-2 km do hloubky Ukrajiny, dále od hranic. Také na Slobodce jsou vlaky prázdné i s vybavením.

Předběžně se v plánech na železniční tratě počítá s tím, že proniknou železniční vlaky až do Kolbasnaje (skladiště BC západních vojsk bývalého SSSR).

Dálnice Kirovograd několik kilometrů od kontrolního stanoviště Platonovo se hromadí vozidla. Na kontrolních stanovištích je spousta vojenských vozidel Humvee a jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny.

10

Jak je vidět, existuje zde potenciál pro vznik velkého ohniska, které může konflikt rozpoutat. Někteří tvrdí, že ruská posádka v PMR čítá pouze 1 500 vojáků, nicméně v loňském roce se objevily zprávy, že ji Rusko údajně posílilo diskrétními přelety vojáků, a to formou malých skupin využívajících civilní letadla, aby nepřitahovaly pozornost.

11-text

Ať tak či onak, situace se rýsuje jako zápalná.

Minule jsem vysvětloval, že na každou možnost, kterou Rusko má, mají NATO/USA připraveny eskalační odpovědi, aby je „vyvedly z rovnováhy“. Není „náhodou“, že v loňském roce došlo k náhlému vypuknutí konfliktů (nebo téměř k němu) v mnoha sférách souvisejících s Ruskem, od situace v Srbsku a Metohiji koncem loňského roku, s vypuknutí nepřátelství v Náhorním Karabachu, krátce násilné střety mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem, pokus o rozdmýchání Gruzie, rozdmýchání syrské krize (a také nové rozsáhlé útoky bezpilotních letounů na ruské základny), pobaltské imbroglio, jako byl krátký flirt Litvy s katastrofou, když se loni pokusila zablokovat Rusko z Kaliningradu, a další.

To vše jsou scénáře přímo z příručky RAND (mimo jiné), jak „rozvrátit rovnováhu v Rusku“. Podívejte se sami, není to přece žádná raketová věda. Říkají to zcela přímo a otevřeně.

Shrnuto: USA mají množství „nátlakových bodů“, které hodlají aktivovat v každé etapě nadcházejících úspěchů Ruska v další fázi. Úkolem USA bude vyvolat chaos, nejistotu, nerovnováhu a zajistit, aby Rusko vynaložilo maximální úsilí ve snaze zadržet plameny, do kterých budou USA přilévat benzín.

Proto jsem od začátku říkal, že až se Rusko začne blížit k osvobození všeho na východ od Dněpru, nebo dokonce k obklíčení/obsazení hlavní kramatorsko-slavjanské aglomerace, další západní eskalace bude nepochybně velkou falešnou vlajkou jaderného nebo biologického typu.

A to nás přivádí k další znepokojivé zprávě. Před několika dny vydalo ruské MO toto prohlášení:

Před jedenáctým mimořádným zasedáním Valného shromáždění OSN se kyjevský režim nadále připravuje na velkou provokaci, aby obvinil Ruskou federaci z údajného „závažného porušení“ závazků Úmluvy o jaderné bezpečnosti během zvláštní vojenské operace.

Za účelem provedení této provokace bylo na Ukrajinu z území jedné evropské země dodáno několik kontejnerů s radioaktivními látkami, aniž by prošly celní kontrolou. Tyto kontejnery budou použity k inscenovanému lokálnímu zamoření regionu v blízkosti jednoho z radiačně nebezpečných zařízení kontrolovaných kyjevským režimem.

Cílem provokace je obvinit ruské ozbrojené síly z údajných nevybíravých úderů na radiačně nebezpečná zařízení na Ukrajině, které vedou k úniku radioaktivních látek a kontaminaci terénu.

Na což dnes navázala nepotvrzená zpráva:

MediaKiller: „Potvrzujeme informaci, že do jednoho z přístavů v Oděské oblasti byl dopraven náklad emitující radioaktivní pozadí. Skenery zaznamenávající zvýšení radioaktivního pozadí byly vypnuty, následovalo několik lidí, kteří přišli do kontaktu s nákladem . Podobný náklad byl do přístavu v Oděse dodán 19. února.

Tímto nákladem je radioaktivní kov California-252. Kalifornium bylo získáno v reaktorech, v nichž se radioaktivní prvky štěpily pod vlivem neutronů. Je logické, že výsledný kov je rovněž radioaktivní a vznikl jako výsledek řízené jaderné reakce. Californium – sedmnáct kombinovaných izotopů, přirozeně radioaktivních.

Ze všech sedmnácti izotopů kalifornia je 252 nejlépe prozkoumán. Je extrémně toxický, ale obsahuje neskutečný náboj energie uvolněné při procesu štěpení atomu: 1 gram produkuje 2,4 miliardy neutronů za sekundu, a to je výkon, který vyzařuje malý jaderný reaktor. Aktivně se používá při zjišťování integrity jaderných reaktorů jaderných elektráren.

Je třeba to sledovat, protože AFU možná opět připravuje jadernou falešnou vlajku z výše uvedených důvodů destabilizace ruské ofenzivy.

Dalším velkým vývojem, který je třeba prozatím pokrýt, je aféra Prigožin-Wagner. Ta doutná již týden či dva, přičemž Prigožin používá stále nepřátelštější výrazy, když odsuzuje ruské úřady za to, že údajně odřízly Wagnera od dodávek těžké munice.

Již dříve zveřejnil dlouhatánskou jeremiádu namířenou proti ruským úřadům. A ačkoli jsme minule uvedli několik střípků informací, které naznačovaly, že by mohlo jít o promyšlenou psychoanalýzu ze strany Ruska – a tak to možná ještě bude -, nyní se v celé sáze objevilo mnoho nového.

Za prvé, Prigožin zveřejnil skutečné přesné vyúčtování údajného množství munice dodané Wagnerovi:

14

Tento Prigožinův dokument byl zveřejněn již dříve (v překladu). K jeho rozšíření: 1 den (munice požadovaná na 24 h bojů) 10 dní (munice požadovaná na 10 dní bojů) A ručně psaná čísla úplně vpravo jsou, kolik dostali oproti požadovanému množství.

Osobně se v grafu nedokážu úplně orientovat, protože první sloupec má ukazovat požadované denní množství kusů nábojů, zatímco druhý sloupec jsou požadavky na 10 dní a třetí – ručně psaná čísla úplně vpravo – má být „kolik skutečně dostali“. Čísla se však objevují všude. Možná se v tom někdo z vás dokáže lépe orientovat.

Ať tak či onak – ruské MO odpovědělo a zveřejnilo vlastní sadu čísel:

Ministerstvo obrany Ruské federace: Pouze od 18. do 20. února bylo dobrovolníkům útočných oddílů dodáno:

  • 1660 nábojů pro více raketometů
  • 10171 nábojů pro velkorážní dělostřelectvo a minomety
  • 980 nábojů pro tanky.

Jeden ruský komentátor prohlásil, že jde o nepatrné a nedostatečné množství. Mně to naopak připadá docela gargantuovské. Ale nemůžeme to přesně posoudit, protože neznáme přesný počet sil, které má Wagner v Bachmutu, protože potvrzení o počtech vojáků se získávají mnohem obtížněji.

Podle zdrojů AFU Rusko mělo snížit palbu na 20-30 tisíc střel denně. To zde dává téměř 13 000 různých dalekonosných děl (trubkových a hlavňových) za dva nebo tři dny jen pro jednu jednotku PMC, což mi připadá hodně.

Stručně řečeno to vypadá, že Wagner ve skutečnosti dostával mnohem větší příděl než kterákoli jiná skupina v ozbrojených silách a nyní jim nebyl „odříznut“ příděl munice, ale spíše snížen na paritu se stejným přídělem jako všem ostatním.

Další obvinění se týkalo Prigožina, který měl kontakty s předchozím velitelem generálem Surovikinem, jenž díky jejich zvláštnímu vztahu pomohl dostat k Wagnerovi mnohem více munice. Nyní však, když Gerasimov převzal velení, neposkytuje jednotce PMC stejně příznivé zacházení.

16

Jak tedy tuto ságu rozbalit? Většina lidí rychle dělá závěry, aniž by měla k dispozici všechna fakta, nebo z důvodu favorizace jedné či druhé strany; podobně jako pro-střelkovští anti-kremelští, kteří přirozeně nedůvěřují všemu, co Kreml říká nebo dělá, a skočí podpořit kohokoli, kdo jde proti nim.

Pravda však leží někde uprostřed. Faktem je, že ruské MO začalo omezovat munici někdy v prosinci nebo ještě dříve, aby začalo šetřit zdravé zásoby pro začátek další velké fáze operací. Tehdy začaly všechny ty „fámy“, že Rusko snížilo počet nábojů z 60 tisíc na 20 tisíc denně. A mimochodem, pro ty, které to zajímá, to neznamená, že ruské zásoby nábojů klesly na nulu – ruská doktrína ho zavazuje mít vždy určitou strategickou rezervu našetřenou pro krajní případ, že vypukne válka s NATO. Tato „červená hranice“ by mohla být někde kolem 50 % zásob, pod kterou se nesmí dostat ze strachu, že budou přistiženi se staženými kalhotami při náhlém útoku NATO. Rusko by se tedy nyní mohlo nacházet poblíž této hranice, což znamená, že se na nějakou dobu uskromní, aby si vytvořilo zásoby a neponořilo se do nouzové poloviny zásob.

Dále je také velmi pravděpodobné, že ruský generální štáb měl ve skutečnosti stále větší třenice s Prigožinem, už jen z toho důvodu, že začal „přerůstat přes hlavu“. Nejenže Prigožin začal stále pravidelněji přebírat pozornost, ale začal provádět kousky se skutečnými globálními geopolitickými důsledky. Jako když poslal zlověstné, „krví“ potřísněné „kladivo smrti“ jako hrozbu Evropské radě:

To by jistě Putina a nejvyšší vedení rozčílilo a označilo by Prigožina za trochu darebáka. Také vydávání stále podrážděnějších prohlášení na sociálních sítích mu neprospělo a nemohlo se líbit vedení nahoře.

Začal získávat takovou slávu a popularitu, že se o něm dokonce říkalo, že je politicky na vzestupu, a ozývaly se hlasy – ať už vážně – či nevážně, že snad bude kandidovat na prezidenta, nebo dokonce sesadí Šojgua. Dá se říci, že v jistém ohledu překročil hranici a jeho jednání se odrazilo na Rusku a jeho vedení na světové scéně. Je tedy zcela pravděpodobné, že se ho mocní rozhodli srazit na kolena.

A konečně je také pravděpodobné, že velení uznalo za vhodné „potrestat neposlušné dítě“ Wagnera za hřích, že se stal příliš populárním. Je pravda, že Wagner se začal měnit v tak trochu hnutí, a to jak ve světě, tak v Rusku. S vojáky, kteří byli kdysi přísně „tajní“ (na počátku SMO dokonce odmítali nosit nášivky, aby si udrželi nízký „utajený“ profil), nyní pravidelně přešlapují před kamerami a podílejí se na jakési rostoucí ikonografii kolem své značky.

17

Ruští velitelé si uvědomují, že nominální ruské jednotky, jejichž přísný OPSEC je vylučuje z bezmyšlenkovité subkultury TikTokingu na frontách, jsou vždy v nevýhodě, když jde o tyto „populární“ brigády s většími úlevami. Tím dochází ke zkreslení vnímání ruských ozbrojených sil, protože Wagner, Čečenci a dokonce i náhodné dobrovolnické prapory LDPR získávají na internetu věhlas, slávu a chrabrost, zatímco neopěvované ruské jednotky se stále více jeví jako vyvrhelové.

Je tedy naprosto pravděpodobné a rozumné, že se ruské velení mohlo rozhodnout Wagnera trochu omezit, aby mu vyslalo vzkaz a zabránilo mu, aby se ve své rostoucí popularitě příliš uvelebil a začal se roztahovat. Koneckonců, vzpomínáte si na dobu, kdy jste všude viděli jen čečenská videa s nápisem „Achmat Sila!“? Pak to najednou všechno zmizelo. Čečenci jsou tu pořád, ale je jasné, že dostali příkaz zmírnit se, aby si neukradli příliš mnoho slávy nebo nevytvořili mylné představy o tom, kdo všechno táhne za jeden provaz.

Jistě, vnějšímu nebo nezkušenému pozorovateli to může připadat jako hrubé a dokonce bezcitné chování MO; vždyť Wagner měl a má v Bachmutu mimořádný úspěch – podle některých jediný současný hmatatelný frontový úspěch na ruské straně. Nicméně nuance politiky a velení armádě dalece přesahují povrchní záběr nějakého lokálního postupu; z pohledu MO se na věci dívá v rámci širokého, celistvého a dlouhodobého hlediska. A existuje nespočet důsledků, které je třeba brát v úvahu ve světle globálních, geopolitických úvah.

Tím nechci říct, že jsem osobně na straně MO, pokud zde vůbec existuje nějaká hádka. Jen analyzuji jedinečné pohledy obou stran, abych poukázal na to, že pravda je mnohem nuancovanější, podrobnější a složitější, než jak ji mnozí prezentují, a to jen proto, že většina lidí chce mít věci jednoduché a přímočaré. Je mnohem pohodlnější ukázat prstem a jít dál, než skutečně analyzovat mnohotvárnou pravdu.

Každopádně v době psaní tohoto článku pronikla kanály nová pozdní aktualizace od samotného Prigožina, která věci naklání jiným směrem:

Dnes v šest hodin hlásili, že se začíná dodávat munice. S největší pravděpodobností se vlak dal do pohybu. Zatím na papíře, ale jak nám bylo řečeno, hlavní papíry už byly podepsány. Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám v tom pomohli,“ řekl zakladatel Wagner PMC.

To je pro tuto chvíli vše – příště se snad budeme více věnovat vývoji na místě, jak se bojiště skutečně utváří a kam se věci budou pravděpodobně ubírat dál, a také více prozkoumáme některé nové rakety a zbraňové systémy, které USA oznámily k dodání pro Ukrajinu.

https://cz24.news/pripoutejte-se-ceka-nas-divoka-jizda-putin-prigozin-pmc-a-pmr/

AUTOR: Simplicius The Thinker

ZDROJ:  1  /  2

Překlad:  Admin Nekorektní TOP-CZ