Arcibiskup Carlo Maria Viganò ve čtvrtek prohlásil, že vatikánské Dikasterium pro nauku víry proti němu zahájilo řízení kvůli údajnému zločinu schizmatu.

(Apoštolský nuncius či zkráceně nuncius je reprezentant Svatého stolce, který je akreditován v hostující zemi jako velvyslanec, oficiálně zastupuje Svatý stolec a zajišťuje diplomatický styk s hostitelskou zemí – pozn. překl.)

S odvoláním na dokument, který zveřejnil na svých webových stránkách a publikoval na sociálních sítích, bývalý papežský nuncius ve Spojených státech napsal, že byl 20. června předvolán do Říma, aby čelil mimosoudnímu trestnímu řízení.

“Byl jsem předvolán do Paláce Svatého oficia na 20. června, a to osobně nebo v zastoupení kanonického právníka,” napsal prelát na síti X. “Předpokládám, že rozsudek je již připraven, vzhledem k tomu, že se jedná o mimosoudní proces.”

Konkrétní obvinění vznesená proti Viganovi se týkají veřejných výroků, které údajně popírají základní prvky nutné k udržení společenství s katolickou církví. Patří mezi ně popírání legitimity papeže Františka jako právoplatného pontifika a otevřené odmítání doktrín stanovených během Druhého vatikánského koncilu.

Papež František podporuje LGBT

Viganò, který v letech 2011 až 2016 působil jako apoštolský nuncius ve Washingtonu, se vyjádřil, že obvinění proti své osobě považuje “za čest.”

Vatikánské zpravodajství uvedlo, že Dikasterium pro nauku víry se k řízení nevyjádřilo.

Viganò se v roce 2018 dostal na titulní stránky novin s obviněním, že se vyšší preláti podíleli na krytí sexuálního zneužívání bývalým kardinálem Theodorem McCarrickem. Vyzval také papeže Františka, aby odstoupil.

Podle Vatican News se vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin ve čtvrtek v reakci na tuto zprávu vyjádřil takto: “Arcibiskup Viganò zaujal některé postoje a některé činy, za které se musí zodpovídat.”

A dále dodal: “Je mi to velmi líto, protože jsem si ho vždy vážil, a považoval ho zavěrného Svatému stolci, člověka, který byl v jistém smyslu také příkladem druhým. Když byl apoštolským nunciem, odváděl dobrou práci.”

Zdroj: C. W. Report

https://tadesco.org/byvaly-nuncius-vigano-pujde-pred-cirkevni-soud-za-udajne-schizma-a-odmitani-papeze/