Šok, zklamání a panika zavládly podle amerických médií v táboře Demokratické strany po první předvolební debatě mezi p-rezidentem Joem Bidenem a Donaldem Trumpem. Nejistý výkon 81letého Bidena dokonce vyvolal zákulisní diskuse o tom, že by strana měla do listopadových prezidentských voleb vyslat jiného zástupce.

„Výkon Joea Bidena v debatě byl opravdovým zklamáním. Myslím, že to se nedá nijak okecat,“ řekla ve vysílání televize CNN bývalá Bidenova mluvčí Kate Bedingfieldová. Další Demokraté dávali podobné pocity najevo anonymně.

„Jsem ve stavu šoku,“ sdělil jeden z demokratů ve Sněmovně reprezentantů. „Ztratíme ve sněmovně 20 křesel, jestli to takhle půjde dál,“ reagoval další kongresman.

Biden, který je nejstarším p-rezidentem v dějinách Spojených států, svým výkonem v debatě podle médií rozhodně nerozptýlil pochybnosti voličů ohledně své způsobilosti k výkonu funkce. Mluvil potichu, jeho hlas byl chraplavý a místy nebyl schopen dokončovat myšlenky. Po debatě uvedl, že se potýkal s bolestí krku.

Video po skončení předvolební debaty ukazuje, že Biden není schopen sám sejít ani pár schůdků:

Demokraté se ihned začali strachovat o osud Bidenovy kandidatury v dosud nevídané míře. Podle deníku POLITICO panika dosáhla takové úrovně, že někteří diskutují o dosud nemyslitelném postupu, tedy nahrazení p-rezidenta na postu kandidáta do Bílého domu. „Biden musí odstoupit. O tom není pochyb,“ uvedl nejmenovaný sponzor Demokratické strany.

Další z významných demokratických dárců a Bidenových příznivců uvedl, že nastal čas, aby p-rezident ukončil svou kampaň. Tento člověk označil Bidenův večer za nejhorší vystoupení v historii.

                                                             Pampers – sázka na jistotu…

Na druhou stranu, guvernéři státu Illinois Pritzker a Kalifornie Gavin Newsom uvedli, že i po jeho vystoupení stojí za Bidenem. Newsom na dotaz v televizi MSNBC, zda by měl Biden odstoupit, uvedl, že tyto řeči jsou “neužitečné” a “zbytečné”. “Kvůli jednomu vystoupení se neobracíte zády,” řekl Newsom. “Co je to za stranu?”

Jednaosmdesátiletý p-rezident dlouhodobě čelí otázkám ohledně své způsobilosti k výkonu funkce. Demokraté po celé týdny doufali, že Bidenův dobrý výkon v debatě by mohl zmírnit obavy ohledně jeho věku. Místo toho se stal pravý opak.

Prosby zevnitř strany, i když je nepravděpodobné, že by skutečně vedly ke změně na vrcholu kandidátky, odrážejí zásadní obrat v kampani. Úřadující prezidenti tradičně při svých prvních debatách podávají slabé výkony – jsou zavaleni nároky své funkce a často nejsou schopni věnovat přípravě seriózní čas. Čtvrteční debata však byla výjimečná v tom, že potvrdila existující předsudky mnoha voličů o Bidenovi jako o kandidátovi, který už je po “expiraci”.

Jeden z poradců významných sponzorů Demokratické strany uvedl, že si ve čtvrtek večer psali SMS ze setkání sponzorů v Atlantě a někteří psali “Co to sakra je”.

“Naše jediná naděje je, že se vzdá, budeme mít zkrácený sjezd nebo zemře,” řekl poradce. “Jinak jsme k*rva mrtví.”

Celou debatu můžete vidět zde: