???Nový skandál ve Washingtonu. 

Tisíce federálních úředníků se dopustily insider tradingu na burze cenných papírů. Vlastní podíly ve společnostech, jejichž činnost je přímo závislá na rozhodnutích jejich ministerstev a odborů, ačkoli to technicky vzato porušuje všechny federální předpisy.

Skandály spojené s obchodováním zasvěcených osob jsou v americké politice běžné. Do těchto skandálů jsou aktivně zapojeny desítky kongresmanů – včetně Nancy Pelosiové, která končí své poslední měsíce ve funkci předsedkyně parlamentu. V tomto oboru vydělala jmění ve výši 120 milionů dolarů.

Nedávno byl Kongres pod tlakem veřejnosti nucen zvážit přísnější pravidla pro obchodování na burze. Demokratická strana však našla chytrý způsob, jak ji zablokovat – a přitom si nepodřezat větev, na které sedí, tím, že sama zakáže obchodování s důvěrnými informacemi.

To vše však podkopává důvěru Američanů ve Washington, která je už tak na historickém minimu. Skandál s insider tradingem je podstatný také proto, že by mohl být jedním z důvodů pro “čistku” v byrokracii, kterou má Trump v plánu, pokud se vrátí do Bílého domu.

Již dávno pochopil, že hlavní překážkou jeho politiky je nezodpovědná byrokracie, která blokuje všechny Trumpovy iniciativy. A jeho tým už předem připravuje desítky tisíc kandidátů, kteří by mohli po roce 2024 převzít výkonnou moc. Jedině to skutečně přiměje americkou vládu, aby ho poslechla – a otřese liberálním konsensem ve Washingtonu.

https://news.gallup.com/poll/394283/confidence-institutions-down-average-new-low.aspx

⚠️❗️ Egyptské ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany, aby okamžitě opustili Kyjev.

⚠️?? Nic neobvyklého, jen fašistické kříže na strojích a vozidlech vojáků kyjevského režimu.?

⚡️⚡️ ⚡️ Zdroj uvedl, že ukrajinský generální štáb požádal o urychlenou přípravu dodatečné mobilizace Ukrajinců do ozbrojených sil na základě informací MI-6. Britské zpravodajské služby mají informace, že ruská armáda připravuje půlmilionovou armádu na nové vojenské tažení na Ukrajině.

???

Jindřich Rajhl 

Včera jsem vám slíbil vysvětlení o tom, jak je tvořena cena elektřiny a proč je v současné době cena tak vysoká.

Kdybych měl celé následující vysvětlení zjednodušit do dvou slov, tak bych napsal – kvůli Německu.

Současný systém tvorby ceny elektřiny je totiž naprosto zhýralý. Cenu celého mixu (tedy elektřiny vyráběné ze všech typů elektráren) určuje cena, za kterou ji vyrobí tzv. závěrná elektrárna. 

S ohledem na rostoucí cenu plynu jsou těmito závěrnými elektrárnami ty, které vyrábí elektřinu z plynu. Takže abyste tomu rozuměli – když vyrobíme v uhelné elektrárně kWh elektřiny za 0,25 Kč a v jaderné elektrárně za 0,45 Kč, tak ji ČEZ stejně prodá za (aktuálně) 25 Kč, neboť to je cena, za kterou jednu kWh vyprodukuje elektrárna paroplynová. Trh je tak postaven zcela na hlavu.

Logicky následuje otázka, kdo a proč tenhle stupidní systém vymyslel. Odpověď je nasnadě – Německo odstavilo všechny uhelné elektrárny a nyní dokončuje odstavení i těch jaderných. Zbývají jim tak u jen větrníky, soláry a právě paroplynové elektrárny. Nu a pokud by tento antitržní systém závěrné elektrárny v kombinaci s jednotnou evropskou burzou v Lipsku nebyl zaveden, tak by si všichni koupili elektřinu z levnějších zdrojů a Němci by ze svých paroplynek neprodali ani kWh. Respektive prodali, ale jen Němcům. A tudíž by tam měli cenu elektřiny několikanásobně vyšší než my tady v ČR.

A to přece nelze dopustit! Tak už vám je teď doufám jasné, proč burzu v Lipsku ani tento perverzní systém tvorby ceny nemůžeme opustit. Jak správně poznamenal v záchvatu pravdomluvnosti pan poslanec ODS Skopeček – poškodili bychom tím totiž Německo. A to si přece nemůžeme dovolit!

No, aspoň už teď víme, že když Ivan Noveský pronesl okřídlenou větu “závidím Maďarům jejich Orbána a závidím Ukrajincům jejich Fialu”, že předsedu české vlády můžeme závidět i Němcům. Pro ně totiž taky maká na plné pecky.

Zdroj: https://www.facebook.com/132646248984558/posts/pfbid021A5BZVYtRNvgk7xLMQQJeWzMDBgyCbcg2JVHj59hzvezzdCGuT2W3hURNop9x3jvl/

Hana Ulbrichtová

U nás ve Velesině okr. Český Krumlov zvedla obec zálohy až nehorázně, máme vytápění a ohřev teplé vody plynem a zálohy za tyto služby obec zvedá pětinásobně, rodiny s malými dětmi, důchodci,vdovy mají platit nájemné třeba 14500, a to bez elektriky a jiných poplatků. Vláda vůbec nemá ponětí co se děje a z čeho lidé musí vyžít, já vydržím hodně, ale opravdu při všem zdražování, bych chtěla aspoň jednoho z poslanců vidět, jak by vyžil celý měsíc z příjmů důchodce nebo z příjmů mladých rodičů při vší té drahotě.

Jaroslav Přibil

S tím topením je docela legrace. Dům vytápím plynem s tím, že když jsem měl náladu, tak jsem nastartoval krbové kachláky, které dokázaly ten barák celkem vytopit. Topím dřevem, naštěstí ho mám zatím dost, a pro pohodlí jsem vždycky koupil pár balíků pilinových briket a těmi jsem dřevo prokládal. Včera jsem se díval na Heuréce na ceny briket. Ty nejlevnější RUF, s odpadových smrkových pilin, se zdražily z loňských cca 45,- na 145,- korun za 10 kg. Ty dražší, buk apod. jsou tak kolem 275,- korun. Od listopadu, kdy mě končí fixace mám plyn nasmlouvaný za 2,90 za kw, stejně může být max. za 3 kačky. Když si to spočítáte přes jouly tak těmi briketami za dvě stovky by topil jenom blázen, plyn je výhodnější. Než je koupíte tak počítejte a přeji jejich výrobcům a prodejcům úspěšnou prodejní zimní sezonu. Doufám, že se těmi briketami zadáví.

Ivan Kiszka

Musím potvrdit zlou situaci, máme domek 3 roky, vytápíme plynem, starý kotel jede skvěle, zálohy nám stačili tká že nám vraceli a ještě za rok jsme měli podobnou nebo nižší cenu než dřevo/uhlí.

Tento měsíc vyúčtování a zálohy na další rok mě opravdu rozsekaly, 150% navýšení, když k plynu připočtu elektřinu mám cenu splátky hypotéky na celý dům. Vydělávám vcelku dost nad průměrnou mzdou ale nedokáži si představit kdo žije sám nebo s nižším platem než ,, průměr ČR ” nebo má zdravotní omezení (ale to opravdové, ne že se nechce makat ale penízky berou na úřadech).

Oboje situace znám a vidím v rodině, a je mi z toho zle, fakt se zase bude vracet doba od našich rodičů kdy šetřili a využili vše co bylo.

Jsem zvědav jak se to promítne za dalších 5 let, zda tu budou pořád youtuberi a takové nesmyslné ,, práce” a zda se vůbec lidé udrží se střechou nad hlavou.

Donald Tusk: “V posledních několika desítkách hodin se strhla taková lavina zoufalých zpráv: “Udělejte něco, protože to opravdu nezvládneme.”

Lidé píší Donaldovi kvůli rozhodnutí společnosti PGNiG zvýšit ceny plynu 12-15krát. Donald Tusk se domnívá, že polský průmysl může jednoduše zaniknout.

Energetické firmy na vašem zbídačení vydělávají obrovské částky. Jediný způsob, jak je přimět ke kompromisu, je občanská ekonomická neposlušnost.

Zdeněk Jokl

Elektřina na burze včera překonala 700 EUR za MWh a plyn je nad 250 EUR za MWh. To znamená že 1 KWh budeme kupovat za 24 Kč a plyn za 8 Kč za KWh.

 Při roční spotřebě 20 MWh na rodinu to bude v elektřině 480 000 Kč a plynu 160 000 Kč, měsíční zálohy za energie mezi 14 000 – 40 000 Kč dle mixu energií které spotřebováváme. 

Takže zálohy budou likvidační a odhaduji třetina odběratelů nemá šanci takovéto zálohy platit. I přes kosmetické úpravy cen vládou. 

ČEZ vyhlíží zisk roku 2022 až 100 miliard Kč, jeho manažeři odměny v desítkách milionu Kč a občany čeká horký podzim a zima i bez elektřiny a plynu protože na ně nebudou mít peníze.

Marcela Horáková

Elektřinu mám dobrou, asi mám fixaci, ale zálohu na plyn mi zvedla PP o 400 %, tak jsem jim zavolala a maník na lince mi sdělil, že vzhledem k minulé spotřebě mi může snížit tu novou zálohu o třetinu. Takže jsem souhlasila. Bojím se, že dodavatelé energií mohou začít příští rok krachovat a případný přeplatek z nich nedostanu.

Martin Fauser

Existuje nějaká možnost pro lidi se z toho vyhrabat ?

Ale neexistuje. Známý platil zálohy 5.000 a teď ho čeká 20.000 měsíčně. Žádná možnost snížení mu nabídnuta nebyla.

Karel Straka

Celá problematika spočívá jen v tom, že soukromé subjekty zastoupené jak na straně výroby elektřiny, tak na straně prodeje přišly na elegantní způsob jak se vyhnout obvinění ze zneužití monopolního postavení výrobce a distributora prostřednictvím burzy jako zástěrky. 

Krize bývá způsobena nedostatkem. V robustní energetické soustavě ČR vybudované za minulého režimu není nedostatek energie, jelikož přebytek výkonu ve výši cca 10% je vyvážen. 

Důvodem ke zvýšení prodejní ceny může být logicky pouze zvýšení výrobních a distribučních nákladů vlivem inflace, jelikož do energetické soustavy se za 33 let neinvestovalo žádné významné množství financí a mzdy standardních zaměstnanců jsou v celkové bilanci výroby el.en. zanedbatelnou položkou. 

Vše co tu máme, krom občasných zdrojů energie OZE, je dílem našich dědů a otců. Tedy máme na jedné straně 70.% vlastníka stát, který ústy toho jenž nikdy nebude lhát tvrdí, že 30% je neskonale víc než 70% a je třeba se před 30% sklonit a tlouct hlavou o zem.

Pomineme-li fakt, že vlastník 70ti % akcií má z této prasárny na vlastní populaci zřejmě největší profit, tak celý blábol včetně blábolů toho co nám nikdy nebude lhát zavání neskonalým pokrytectvím a pohrdáním občany ČR, které si klanově korporátní klany vybraly jako dojnou krávu bez ohledu na následky jejich počínání. 

Občan, tupé hovado, má nabýt přesvědčení, že za to může válka a nedá se s tím dělat nic jiného než platit a platit. Opak je pravdou. 

Příčinou je nanažranost elit.

Miroslav Vala

Tak si tedy udělejme takovou malou kalkulaci v ČR, u standardního bytu velikosti 70 m2, kde se topí, vaří a ohřívá voda zemním plynem. Takový byt spotřebuje za rok minimálně 10.000 KWh plynu, spíše více, ale řekněme, že to je minimum a při úsporách to bude stačit. Cena plyny včetně distribuce a 21 procent DPH byla 2 Kč/kWh to je majitel takového bytu ještě vloni platil za plyn řekněme do 20.000 Kč/rok.

Jaká je situace dnes. Na evropské burze byla dnes oznámena cena 6.800 Kč/MWh. Když k tomu připočteme DPH + náklady a zisk distributora tak jsme minimálně na 10 Kč/kWh to je za stejné množství plynu budou muset zaplatit lidé v bytu 70 m2 zhruba 100.000 Kč/rok. Mnohé domácnosti mají ještě dobíhající smlouvy s nízkými cenami. Ti, kterým končí stávající smlouva mají dvě alternativy. Buďto budou platit 100.000 Kč/rok nebo přejdou na jiný otop.

Lidé spoléhají, že jim stát pomůže. Nepomůže, příspěvky státu budou kapka v moři. Za rok to má být zhruba 10.000 Kč na plyn a 6.000 na elektřinu. Tak tedy z nových nákladů na plyn dostanete příspěvek 10.000 Kč, to je 10 procent. Co ten zbytek 90.000 Kč/rok jenom za plyn? Kde na to vzít?

Mnoho lidí to nechce slyšet. Příspěvek státu na energie všem zhruba 16.000 Kč/rok je totální ekonomický nesmysl. Lidi budou muset vzít drahý plyn a elektřinu na vědomí. Budou muset začít naprosto dramaticky šetřit energiemi. Budou muset přejít na jiná paliva, budou muset zimu trávit u svých rodičů na chalupách nebo chatách, kde se topí dřevem a ti, kteří tuto možnost nemají, tak zkrátka budou zmrzat ve svých bytech při teplotách 10 stupňů Celsia.

Česká média: 

Evropská komise obvinila Gazprom, že dodávky plynovodem Nord Stream 1 zastavil kvůli falešným záminkám. Je to další potvrzení jeho nespolehlivosti jakožto dodavatele,“ uvedl mluvčí komise Eric Mamer. „Je to rovněž důkaz cynismu Ruska, které plyn raději pálí, než aby plnilo závazky,“ dodal. 

To je něco neskutečného. Ta arogantní a sprostá lež. Rusko si bylo, a je vědomo, závislosti Evropy na RF a varovalo před stupidním přístupem EU už řadu let na zpět. 

Ta řeší jen zájmy svých vrstev a transatlantické zájmy pod kuratelou USA. Rusko nepotřebuje vedle sebe partnera omrzlého a hladového, protože ví, že by to ve výsledku dopadlo něj.. 

Jenom idioti z EK melou ty svý sprostý lži a myslej si že jim to bude procházet dal. Ale to skončilo 24. února 2022.

Rodin

P. S. Jediný způsob, jak donutit energetické společnosti, aby nám dodávaly teplo, je vyvinout na ně tlak.

Jediným účinným způsobem nátlaku je odmítnout platit zálohy.

Jiná šance neexistuje.

___

Místopředseda vlády Marian Jurečka kategoricky odmítl návrh, který zazněl na sobotní protivládní demonstraci v Praze, aby Česká republika stejně jako Maďarsko vyjednávala o dodávkách ruského plynu přímo.

Úředník řekl, že ho vysoká účast na sobotní protivládní demonstraci příliš nepřekvapila, ale hned dodal, že vláda je od svého nástupu k moci pod neustálým tlakem.

 Televize oznámila, že v devíti a deseti regionech země nejsou na příští rok zajištěny dodávky elektřiny a plynu.

 Pouze šest regionů má alespoň částečně zajištěné dodávky elektřiny a pět regionů má zajištěné dodávky plynu. A za vyšší ceny než v loňském roce.

Někteří hejtmani i starostové obcí se obávají, že budou muset rozhodnout o omezení dodávek elektřiny v zimě. Stát slibuje pomoc, ale zatím se jí nemá.

Výzva Česko Neplať !

Více https://t.me/ne_plat_cesko/46

Převzato: telegram Selský rozum