Zloděj křičí, chyťte zloděje, aneb jak skončil boj s tzv. dezinformacemi v Česku

Portál Borovan si posvítil na tzv. boj Fialovy vlády s dezinformacemi. Ukázalo se, že mnozí z tzv. „bojovníků s dezinformacemi“ mají problémy se zákonem, nebo dokonce sami šíří dezinformace. Boj s dezinformacemi se totiž stal výnosným byznysem, kde se točily desítky a možná i stovky milionů korun, část z těchto „bojovníků“ by měla vysvětlit, kam tyto peníze zmizely.

Tak například vystudovaný tělocvikář Bohumil „Bob“ Kartous mluvčí seskupení Českých Elfů byl loni v září odvolán z čela Pražského inovačního institutu, který byl považován za výnosnou trafiku pro agilního „Elfa“. Podle informací E15 zakázky institutu šetří protimafiánská policie. Příčinou má být netransparentní fungování a dodržování zákonů o zadávání veřejných zakázek.

Web Manipulátoři. cz zase opakovaně šířil dezinformace, například v kauze Kyle Rittenhouse, nebo v článcích o aktivitách právníka Jakuba Kříže.

Co se týče českého ministra vnitra Víta Rakušana a předsedy hnutí STAN, hnutí je namočeno do korupční kauzy Dozimetr. Rakušan také nedávno šířil zavádějící informace o migračním paktu EU.

S pověstí Františka Vrabela jakož specialisty na dezinformace to také není tak jednoznačné, protože jeho odbornost není prokazatelná, to však médiím nevadilo a vesele ho označovala za „odborníka na dezinformace“.

Politická neziskovka Evropské hodnoty, která byla z velké části financována ze zahraničí, před několika týdny uvedla, že kvůli nedostatku financí bude muset propustit dvě třetiny zaměstnanců, což samozřejmě „omezí“ tzv. „boj proti dezinformacím.“ Nemluvě o tom, že v minulosti neziskovka čelila kritice kvůli pochybným metodám při analýze a kvůli „ideologickému“ pohledu.

Co se týče vládního zmocněnce pro dezinformace Michala Klímy, ten letos v únoru skončil spolu s celou funkcí. Portál Borovan píše, že se spekulovalo o tom, že hlavní „cenzor“ byl příliš radikální i na vládu Petra Fialy. Úřad pod jeho vedením prý směřoval k zavedení opravdové cenzury v Česku.

Více na Borovan.cz

=====

Jan Čapek vypracoval audit, jehož obsah byl pro Ministerstvo zahraničních věcí nepříjemný. Zjistil, že úřad netransparentně vybírá lidi na velmi žádaná místa na ambasádách. Následoval rychlý vyhazov.

=====

Na boj proti šíření údajných protiukrajinských dezinformací mezi Romy se zaměří nová skupina expertů z ministerstev a neziskových organizací. Vzniknout by měl také návod pro obce, jakými kroky se dá případným konfliktům a jejich eskalaci zabránit.

=====

Pomatená ekologická aktivistka Greta Thunbergová dostala pokutu za neuposlechnutí policie během protestu. Ten byl zaměřen proti ropnému průmyslu a skupinka aktivistů při něm zablokovala cestu do švédského přístavu Malmö. Byla obviněna za to, že na příkaz policie neopustila budovu, za což dostala pokutu 1498 švédských korun (3133 Kč).

=====

Německý bundeswehr vystavil nelichotivé vysvědčení ukrajinské armádě, která vede na jihu a východě země protiofenzivu s cílem osvobodit území. Ukrajinci podle něj dokázali získat nazpět jen 150 kilometrů čtverečních a devět menších obcí.

=====

Nemocnice napříč celou ČR se potýkají s nedostatkem dárců krve a malými zásobami krve všech skupin. Lidé během prázdnin prý kvůli dovoleným darují méně, úrazů však v létě přibývá. Nebo přišli na to, že krev smícháná se šmakulajdou zvanou vakcína proti covidu, se nedá použít!

=====

Sedmnáctiletí kluci na Ukrajině musí učinit velmi nelehké rozhodnutí. Je pro ně lepší zůstat, nebo zkusit najít bezpečnější místo někde v zahraničí? Od února, kdy bylo vyhlášeno stanné právo, mají všichni muži ve věku od 18 do 60 let zakázáno cestovat do zahraničí a musí nastoupit do Ozbrojených sil Ukrajiny.

Hrozba úmrtí na frontě je velmi vysoká. Ukrajinské hřbitovy se plní hroby padlých vojáků.

=====

Zelenskyj ve svém tradičním nočním videoprojevu prohlásil, že nebude tolerovat korupci ani zradu mezi ukrajinskými činiteli. To je krásná úkazka toho, když zloděj, masový vrah a válečný zločinec káže vodu a chlastá víno.

=====

Syna „amerického“ podvodného p-rezidenta Joea Bidena dnes čeká první soudní jednání poté, co se dohodl s prokurátory v souvislosti s daňovými delikty a zatajením drogové závislosti při nákupu pistole. Očekává se, že 53letý Hunter Biden se u soudu ve státě Delaware přizná ke dvěma případům neplacení daní a přijme podmínky pro zastavení stíhání ohledně neoprávněného držení zbraně. Podle médií se prezidentův syn pravděpodobně vyhne vězení.

Dohoda mezi prokurátory a stíhanou osobou ale může vstoupit v platnost pouze po souhlasu soudu. Případ Bidena mladšího má na starosti federální soudkyně Maryellen Noriekaová, která se funkce ujala před pěti lety po nominaci od prezidenta Donalda Trumpa.

AKTUALIZACE: Hunter nepřiznal neplacení daní, dohoda s prokurátory je pozastavena.

=====

Ruský prezident Vladimir Putin a egyptský prezident Abdel Fattah al-Sisi zahájili bilaterální jednání v Konstantinovském paláci ve Strelně.

Vztahy mezi Ruskem a Egyptem se staly jedinečnými, neboť obě země mají monumentální společné projekty, zejména v oblasti energetiky, uvedl ruský prezident Vladimir Putin na setkání s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem al-Sisim.

Již dříve se dnes Putin setkal s etiopským premiérem Abiyem Ahmedem a prezidentkou Nové rozvojové banky BRICS Dilmou Rousseffovou. Všechna tato setkání se konají před nadcházejícím summitem Rusko-Afrika. Očekává se, že se Putin setká se všemi vedoucími představiteli afrických států, kteří se summitu zúčastní.

=====

Prezident Konžské republiky Denis Sassou Nguesso přijel do Petrohradu na summit Rusko-Afrika, informoval zpravodaj agentury TASS.

=====

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj po sérii výbuchů po celé zemi prohlásil, že některé údery pronikly protivzdušnou obranou.

„Došlo k několika zásahům,“ uvedl ve videu zveřejněném na svém Telegram kanálu. Bližší informace neuvedl.

Ukrajina využívá přístavní zařízení k vojenským účelům, tvrdí ruská mise OSN

Oficiální představitel ruského ministerstva obrany, generálporučík Igor Konašenkov, již dříve uvedl, že 23. července ráno ruská armáda zaútočila na objekty poblíž Oděsy, kde se připravovaly teroristické útoky proti Rusku s využitím bezpilotních pozemních prostředků.

=====

Podle reportéra agentury TASS přijela do Petrohradu na summit Rusko-Afrika zambijská delegace vedená ministrem zahraničí Stanleym Kakubem.

=====

Maag tvrdí, že neplánuje snižovat počet prodejen v Rusku

Oděvní řetězec Maag plánuje pokračovat ve svém podnikání v Rusku a nehodlá snižovat počet svých prodejen, uvedl Maag pro agenturu TASS.

„Společnost hodlá pokračovat v podnikání v Rusku a zároveň realizovat všechny interní rozvojové plány. Ve společnosti se neplánuje snižování počtu maloobchodních prodejen Maag,“ uvedla společnost.

=====

V Budapešti se ve středu konala demonstrace na podporu mírového urovnání na Ukrajině a proti tomu, aby západní země posílaly Kyjevu zbraně. Uspořádalo ji občanské hnutí Fórum pro mír, koalice deseti politických a společenských organizací, iniciovaná Maďarskou obcí pro mír.

=====

Masivní příliv turistů z Číny do Ruska se očekává v polovině srpna až začátkem září 2023, řekl agentuře TASS viceprezident Asociace ruských cestovních kanceláří (ATOR) Alexandr Kurnosov.

=====

Produkce zlata v Rusku v červnu 2023 meziročně vzrostla o 9,5 %.

=====

Nigerijská delegace v čele s viceprezidentem Kashimem Shettimou přijela do Petrohradu na summit Rusko-Afrika, informovala agentura TASS.

=====

Prezidentka Nové rozvojové banky BRICS Dilma Rousseffová podporuje myšlenku zvýšení globální role národních měn, zejména jejich využití při vzájemném zúčtování v bilaterálním obchodě.

=====

Prezident Středoafrické republiky Faustin-Archange Touadera v doprovodu delegace přijel do Petrohradu, aby se zúčastnil summitu Rusko-Afrika.

=====

Členské státy BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) se nespojují proti někomu jinému, ale pracují ve vzájemném zájmu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin během středečního setkání s prezidentkou Nové rozvojové banky BRICS Dilmou Rousseffovou ve Strelně.

=====

Pokusy obvinit Rusko z poškození oděské katedrály jsou zarážející, říká ruská mise OSN

Pokusy západních zemí svalit vinu za poškození Oděské katedrály Proměnění Páně jsou frustrující a nepochopitelné, prohlásil první zástupce stálého zástupce Ruska při OSN Dmitrij Poljanskij na zasedání Rady bezpečnosti OSN věnovaném Ukrajině.

„Nemohu popřít, že jsme nesmírně frustrováni a zmateni pokusy řady západních delegací spekulovat o obrovské tragédii z tohoto týdne – vážném poškození katedrály Proměnění Páně v Oděse – a připisovat za ni odpovědnost Rusku,“ řekl Poljanskij.

Podle diplomata, „pokud by ruská raketa skutečně zasáhla katedrálu, jak tvrdí režim ukrajinského prezidenta Zelenského, z katedrály by nezbylo vůbec nic“.

„Je však poškozená, ale ne zničená,“ řekl Poljanskij a zdůraznil, že způsob poškození „je pro kyjevský režim jasným důkazem, že katedrála byla zasažena municí země-vzduch ukrajinského systému protivzdušné obrany.“

=====

Podle ruského diplomata je předsednictví Spojeného království v Radě bezpečnosti OSN „ostuda“

První zástupce stálého zástupce Ruska při OSN Dmitrij Poljanskij označil červencové britské předsednictví v Radě bezpečnosti OSN za ostudu a poukázal na to, že se stálá mise Spojeného království snaží Radě bezpečnosti vnutit vlastní agendu.

=====

Bývalá spolková ministryně pro evropské a mezinárodní záležitosti Rakouské republiky Karin Kneisslová se zúčastní 2. rusko-afrického summitu v Petrohradě, jehož program je zveřejněn na internetových stránkách fóra.

=====

Ve věku 56 let zemřela známá irská zpěvačka Sinéad O’Connorová, informoval list The Irish Times.

=====

Ukrajinská tajná služba SBU se přihlásila k výbuchu nákladního vozu, který loni v říjnu vážně poškodil Krymský most.

=====

Rusko a KLDR hodlají posílit obrannou spolupráci. Po setkání se svým severokorejským protějškem to dnes v Pchjongjangu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

=====

Australská komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů (ACCC) ve středu oznámila, že gigant Meta dostal pokutu ve výši 20 milionů australských dolarů (14 milionů USD) za to, že pomocí aplikace Onavo, která měla chránit soukromí uživatelů, bez jejich vědomí shromažďoval jejich data.

https://tadesco.org/zpravy-ze-sveta-26-7-2023/