Agent Ústřední zpravodajské služby, který se v lednu podílel na únosu generála Davida H. Bergera, byl zastřelen ve čtvrtek ráno poté, co přemohl člena ochranky GITMO a na chvíli unikl ze své cely, řekl zdroj z kanceláře generála Erica M. Smithe agentuře Real Raw News.

Jak již bylo uvedeno dříve, když americká námořní pěchota zachránila surově zbitého generála Bergera, zabila tři ze čtyř agentů CIA, kteří ho střežili. Přeživší agent, nyní identifikovaný jako Weston Neal, dvanáctiletý veterán agentury, řekl vyšetřovatelům NCIS, že on a jeho nyní již zesnulí společníci doufali, že si vyberou odměnu, kterou ministr obrany Lloyd Austin nasadil na Bergerovu hlavu. Svou účast na únosu zlehčoval s tím, že měl jen okrajové role – řidiče a hlídače – a že se generála ani nedotkl. Nakonec byl poslán do GITMO a držen jako nepřátelský bojovník, osoba, která se zapojuje do bojů za druhou stranu v době ozbrojeného konfliktu.

Náš zdroj řekl, že vyšetřovatelé opakovaně „vyslýchali“ Neala pomocí neortodoxních výslechových taktik – waterboarding, nedostatek spánku a podrobování se hluku. I když se na tento přístup moderní společnost mračí, osvědčil se při získávání životně důležitých informací z tvrdohlavých vězňů, dodal.

„Dělá se to jen v krajních případech,“ řekl zdroj. „A zaměstnanci GITMO měli důvod podezřívat Neala, že zatajuje podrobnosti o únosu generála Bergera.“

Po několika waterboardingech se Neal povolil, prozradil, že on a jeho kamarádi podnikli misi, aby získali nejen generála, ale také jaderný terminál – kufřík, jehož obsah má prezident Spojených států použít k povolení jaderného útoku mimo pevná velitelská střediska – který má mít generál ve svém držení.

Před odjezdem z Washingtonu v lednu 2021 se prezident Trump odvolal na zákon o povstání z roku 1807, čímž fakticky přenechal pravomoc státu americké armádě. Přenesl velitelské kódy a terminál  generálu Bergerovi.

Při výslechu Neal vyšetřovatelům řekl, že jeho tým nevěděl, že generál Berger odstoupil z funkce velitele Bílého klobouku a jmenoval generála Smithe svým nástupcem.

„Tihle chlapi měli pro agenty CIA špatné informace. Mysleli si, že generál Berger stále velí, a chtěli jeho a ten kufřík,“ řekl náš zdroj. „Já waterboarding neschvaluju, ale museli udělat, co museli. Neal měl spoustu příležitostí ke spolupráci. Teď je ten chudák mrtvej,“ řekl zdroj.

Ve čtvrtek ráno hlídka z tábora Delta obcházela okolí, když uviděl Neala ležet v rohu cely na břiše. Neal zasténal, chytil se za břicho a volal o lékařské ošetření. Hlídka, v rozporu s protokoly GITMO, vstoupila do cely a snažila se Nealovi pomoci vstát, ale Neal náhle ožil a vytáhl z opasku hlídky flakon s pepřovým sprejem. Postříkal strážného do obličeje. Zatímco si strážný oběma rukama mnul oči, Neal vytáhl zpod pryčny nůž a přiložil ho strážnému ke krku, přičemž údajně řekl: „Dostaneš mě odsud.“

„Jsme na zkur***** ostrově, ty idiote; kam si myslíš, že půjdeš?“ zamumlal strážný.

Neal použil strážného jako lidský štít, když opouštěli celu a vstoupili do dlouhé chodby lemované po obou stranách desítkami cel, z nichž některé byly obsazené, jiné ne, jeho nůž byl pevně přitisknutý na strážcovu krční tepnu.

„Nevím, co si Neal myslel; musel vědět, že personál sleduje celou událost na videu z řídící místnosti. Ušel asi tři nebo čtyři kroky, než se před ním a za ním objevili ozbrojení strážní. Neal jim řekl, že chce přes „zeď“, ale pokud musí zemřít, bere někoho s sebou,“ řekl zdroj.

„Zeď“ odkazuje na severovýchodní bránu, portál na Kubu, který byl uzavřen poté, co se Castro dostal k moci, a na obvodový plot, který označuje severní hranici základny.

Jeden strážný, řekl zdroj, riskantně vystřelil a zasáhl Neala do oka poté, co se zdálo, že má v úmyslu podříznout svému rukojmímu krk od ucha k uchu.

„Strážný, který vstoupil do Nealovy cely, byl zproštěn služby za porušení standardních operačních postupů. Do cely nepřipoutaného vězně nemůže vstoupit žádný strážný. Tento konkrétní strážný naletěl na nejstarší trik v učebnici,“ dodal zdroj.

Na otázku, jak Neal získal kudlu, odpověděl: „Nějak získal kus plechu a nabrousil ho o beton. Už jsme zkontrolovali další cely, jestli tam nejsou zbraně a kontraband. Žádné jsme nenašli.“

Na závěr řekl, že strážný byl vojenský poslanec americké armády.

https://realrawnews.com/2023/03/cia-agent-who-abuducted-gen-berger-killed-at-gitmo/