Důkazy o zločinech kyjevského režimu, které jsme shromáždili, umožňují zvýraznit množství osobitostí, na které by měla být upřena pozornost.

Od začátku roku jsme svědky trendu zvyšování počtu obětí mezi civilisty, jak zraněných, tak zabitých, v důsledku útoků ozbrojených formací Ukrajiny na civilní objekty a infrastrukturu stále silnějšími zbraňovými systémy. Rostoucí počet civilních obětí přímo souvisí s nárůstem zásob od západních ozbrojených sil a jejich úmyslným použitím při útocích na civilní objekty.

Mapa se zaznamenanými případy ostřelování civilních objektů ukrajinskými ozbrojenými jednotkami za období od 1. ledna do 30. června 2024.

V posledních měsících obdržel Kyjev velké množství zahraniční techniky a zbraní spolu s oficiálním povolením k útokům na ruské oblasti, přičemž jsou vnímány ze strany Západu jako záruka beztrestnosti za spáchané zločiny a porušení norem a principů mezinárodního humanitárního práva. Oběťmi zločinných aktivit ukrajinských militantů jsou nezletilé děti, ženy a staří lidé – civilisté, kteří nemají nic společného s ozbrojenými silami nebo bezpečnostními složkami.

V posledních květnových až červnových týdnech byly vystaveny zvláště silným útokům školy, univerzity a jiné vzdělávací instituce. Tragédii se mohlo předejít jen díky přesunutí dětí do systému distančního vzdělávání a ve školách v první linii se zrušily ústní zkoušky a testy.

Zaznamenáváme výrazný nárůst počtu dronů různých typů používaných při útocích na civilisty, civilní objekty a infrastrukturu. Naprostá většina ukrajinských dronů je buď zahraniční tovární výroby nebo jsou montovány na Ukrajině pomocí technologií z dovezených zahraničních komponentů.

Novým koníčkem nacistů, na co jsme upozornili, jsou honování útočnými drony na civilní vozidla. Útočí rovnou na cestách na osobní auta, linkové autobusy, městskou hromadnou dopravu a nanášejí smrtelné údery. V roli cílů byly celé rodiny s dětmi, týmy pracovníků a zaměstnanci záchranných a opravárenských služeb.

Drony aktivně využívají ukrajinští nacisté při útocích na zemědělské stroje pracující na polích v zemědělských oblastech Ruska, a také na stavební stroje, pracující na obnově infrastruktury po ostřelování. Americké, britské či francouzské rakety s dlouhým doletem předané do rukou ukrajinských katů – od štědrého Západu – byly použity při útocích na obytné čtvrti, pláže a místa masového shromažďování civilistů, což vedlo k velkým ztrátám na životech a materiálním škodám.

Podle našich ověřených údajů od 1. ledna do 30. června 2024 zločiny ukrajinských teroristů měly za následek nejméně 2 547 civilních obětí. Různá poranění a zmrzačení různého stupně závažnosti utrpělo 2082 lidí. Zabito bylo 465. Zároveň počet zabitých a zraněných civilistů narůstá. Pokud za leden-březen letošního roku bylo zraněno 1012 civilistů, ve druhém kvartálu 2024 činil počet obětí nacistů 1535, t. j. ve srovnání s předchozími třemi měsíci se počet obětí zvýšil o třetinu.

Za první tři měsíce letošního roku zahynulo 201 civilistů, v dubnu až červnu – dalších 264. Počet vystřelených nábojů na civilní cíle ukronacisty za šest měsíců v 11 ruských prifrontových oblastech se blíží 42.000 – konkrétně 41.706 nebo 230 projektilů denně, a to nemocnic, školek a sociálních center.

Stojí za zmínku, že ve druhém čtvrtletí letošního roku nastala kvalitativní změna druhů zbraní používaných ukrowehrmachtem na ruské civilní cíle – namísto nábojů se stále více používají rakety delšího doletu a výbušné střely a drony různých typů, což vedlo ke zvýšení počtu obětí a materiálních šk.

Přitom se ukrajinskými ozbrojenými silami používá převážně munice NATO ráže 155 mm. Ty způsobují většinu úmrtí a zranění civilistů a jsou hlavní municí při ostřelování civilní infrastruktury. Jsou to právě ty náboje, které nyní Česká republika s takovou pílí po shání celém světě, prý k zajištění obrany Ukrajiny.

Na druhém místě v počtu útoků na civilisty jsou různé typy zahraničních útočných dronů nebo smontovaných na Ukrajině ze zahraničních komponentů. Ukrajinskými drony bylo od 1. ledna do 30. června 2024 zraněno nejméně 486 civilistů včetně 17 dětí, přičemž 98 civilistů zahynulo, včetně 7 dětí.

Na třetím místě z hlediska použití pro zločinné útoky vůči civilnímu obyvatelstvu jsou raketomety převážně západní výroby, jako například. české MLRS „Vampir“, americké MLRS „HIMARS“, „GMLRS“ ap.

Výrazně se zvýšilo používání dálkových vysokovýkonných raketových zbraní, často s kazetovou municí, které zasahují také civilní cíle v prifrontové oblasti Ruské federace.

Při ostřelování Doněcka Ozbrojenými silami Ukrajiny zahynul devětasedmdesátiletý muž

7. dubna 2024 v Kujbyševském a Kirovském rajónu Doněcka byli při ostřelování dělostřelectvom ráže 155 mm zabiti muži narození v letech 1945 a 1977. 79letý muž zemřel na sportovišti. Přes svůj věk chodil každý den sportovat: běhat a cvičit. Toho rána jako vždy si šel zaběhat, kde ho zasáhl projektil ukrajinských ozbrojených sil. Snažil se skrýt za betonový parapet schodiště, ale zasáhly ho střepy, což bylo neslučitelné se životem.

Pri útoku ukronacistov na Makejevku zahynula žena

7. apríla v Sovietskom rajóne Makejevky pri ostreľovaní z raketometu zahynula na ulici neďaleko svojho domu žena narodená v roku 1956. Boli tiež zničené tri rodinné domy.

V obci Babino v Chersonskej oblasti bol vodič na mieste mŕtvy a zraneného spolucestujúceho dobil dron

4. apríla v obci Babino zaútočili ukrajinské drony na auto „GAZ“, ktoré dovážalo vodu a jedlo do miestneho obchodu. Zahynul vodič a závozník. Útok sa uskutočnil počas dňa, keď operátor dronu jasne videl, že auto nemá vojenský účel a plní spoločensky významnú funkciu. Závozník prvý útok prežil. Podarilo sa mu odplaziť nabok a priložiť škrtidlo na zranenú nohu. No na ceste ho chladnokrvne dobili pomocou druhého dronu, ktorý krúžil nad miestom útoku. Neskôr ukrajinskí teroristi zaútočili dronom aj na ďalších civilistov, ktorí prišli zo susednej dediny na pomoc.

Ukrajinské drony zaútočili na brigádu opravárov a posádku rýchlej zdravotnej pomoci – dvaja montéri zahynuli

V Novej Kachovke v Chersonskej oblasti zaútočil ukrajinský dron na brigádu, ktorá opravovala vežu mobilnej komunikácie poškodenú ostreľovaním. Jeden z montérov zomrel na mieste, dvoch zranených stihli evakuovať k najbližšiemu vchodu. Sanitka, ktorá im prišla na pomoc sa tiež dostala pod útok ukrajinských dronov. Len zázrakom neboli zranení aj zdravotnícki záchranári. Podarilo sa im dostať ku vchodu a priviesť tam ranených. Kým im nacistické drony bránili opustiť úkryt, zomrel ďalší mladý montér. Prežil len predák, ten bol hospitalizovaný vo vážnom stave.

Ukroteroristi zabili tehotnú ženu

20. apríla 2024 pri ostreľovaní obce Tavolžanka v Šebekinskom rajóne ukronacistami zahynula tehotná žena, ďalší traja civilisti boli zranení. Pri útoku strela vážne zranila črepinami tehotnú ženu, ktorá išla po ulici. Lekári sa jej snažili pomôcť, avšak ona aj jej nenarodené dieťa na zranenia zomreli. Zranenia utrpeli aj ďalší traja ľudia — žena a dvaja muži. V obci bolo poškodených aj 12 rodinných domov.

Ukrajinský útok raketometom zabil ženu a dieťa

9. apríla 2024 ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali centrum obce Klimovo z raketometu. Zomrela žena narodená v roku 1993 a 12-ročné dieťa. Chlapec Saša sa vracal domov zo školy na bicykli, no nestihol – domov mal len niekoľko metrov — bol zasiahnutý črepinami. Bolo zranených ďalších šesť civilistov a bola tiež zničená obytná budova. Poškodených bolo niekoľko osobných vozidiel.

Pri útoku ukrajinského dronu zahynul otec a dve dcéry

10. apríla 2024 v obci Apanasovka v Korenevskom okrese zaútočil ukrajinský dron na osobné auto a zhodil naň výbušné zariadenie. V čase útoku sa v aute nachádzal muž a dve maloleté osoby. Jeho dcéry mali 10 a 6 rokov. Všetci zomreli v zhorenom aute.

Útok na žurnalistov

9. apríla v chotári obce Kremennaja sa dostal filmový štáb Štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti „Lugansk“ pod ukrajinskú delostreleckú paľbu. Skupinu sledoval ukrajinský dron a bola na nich spustená cielená paľba z delostrelectva. Boli vypálené najmenej tri náboje. Pri ostreľovaní bol zranený kameraman Denis Šum a korešpondent Arťom Jundas mal otras mozgu, strela mu explodovala priamo za chrbtom.

Útok na poschodovú budovu v Kachovke

Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili 9. apríla na viacposchodovú obytnú budovu v meste Kachovka. V budove vypukol požiar. Zabili troch civilistov, jeden bol hospitalizovaný.

Raketový útok na činžiaky v Tokmaku v Záporožskej oblasti: 16 mŕtvych, 28 zranených

Ukronacisti zaútočili 12. apríla z viacerých raketových systémov na štvrť v meste Tokmak v Záporožskej oblasti. Pri útoku boli použité rakety GLSDB, ktoré boli vyvinuté a používajú sa v armádach NATO. Pri útoku zahynulo 16 ľudí, z toho 3 deti. Zranenia utrpelo 28 ľudí, väčšina bola ranená ťažko. Niektoré z domov boli úplne zničené.

Pri útoku ukronacistov zaživa zhorel vodič benzínovej cisterny

15. apríla v Gorlovke cielené zhodenie munície z ukrajinského dronu spôsobilo vzplanutie nádrže s palivom na čerpacej stanici. Výbušnina spadla priamo do kabíny auta. Zaživa zhorel vodič benzínovej cisterny narodený v roku 1964.

Pri útoku na osobný automobil zahynuli štyri ženy

23. apríla 2024 v obci Mirnoje v Záporožskej oblasti ukrajinský dron zhodil výbušné zariadenie na civilné vozidlo počas jazdy. Pri výbuchu bola roztrhnutá strecha auta, pričom zahynuli štyri ženy.

Masívny nálet ukrajinských útočných dronov: 9 mŕtvych, 41 zranených

5. mája v okrese Borisov pri obci Berezovka asi o 7:00 tri ukrajinské útočné drony zaútočili na civilnú dopravu. Boli zasiahnuté dva autobusy so zamestnancami podniku „Agro-Belogorje“ a okoloidúce osobné auto. Na vozidlá boli presne zhodené najmenej tri granáty. Pri útoku zomrelo na mieste 7 zamestnancov poľnohospodárskeho podniku a ďalších 43 utrpelo zranenia rôzneho stupňa závažnosti. Neskôr dvaja zranení zomreli v nemocnici. Okrem zamestnancov firmy boli zranení aj ďalší civilisti, ktorí išli v osobnom aute za autobusmi. Boli zranení traja chlapci vo veku 6, 9 a 17 rokov.

Nočný útok na zásobník ropy: 4 mŕtvi, 11 zranení

V noci 10. mája zaútočili ukrajinské ozbrojené sily americkými raketami dlhého doletu ATACMS na ropný sklade v meste Rovenki. Obeťami sa stalo 15 civilistov. Štyria z nich zomreli a 11 utrpelo zranenia rôznej závažnosti, vrátane detí. Dve osoby boli vážne zranené a zmrzačené. Rany a popáleniny utrpeli nielen zamestnanci ropného skladu, ale aj obyvatelia blízkych obytných budov. Zranení civilisti boli hospitalizovaní s popáleninami a otravou splodinami.

Masívny úrok raketometmi na Belgorod: 1 mŕtvy, 29 zranených

11. mája bola zasiahnutá masívnym ostreľovaním civilná infraštruktúra Belgorodu. Bolo vypálených najmenej 12 rakiet z reaktívnych systémov s viacnásobným štartom. Bola okamžite zasiahnutá obytná zástavba vo viacerých častiach mesta. Jedna z rakiet zničila vchod do obytného domu, kde zahynula na následky nárazovej vlny a pod troskami budovy žena. Celkové zranenia v rôznych častiach mesta v dôsledku ostreľovania utrpelo 29 civilistov vrátane dospievajúceho dievčaťa. Cieľom ukronacistov boli viacposchodové obytné budovy, nákupné centrá, obchody a civilné autá parkujúce vo dvoroch. Poškodené boli budovy štyroch spoločensky významných zariadení: mestská nemocnica č.2, detská regionálna klinika, Centrum rytmickej gymnastiky „Siréna“ a stredná škola č.41. Materiálne škody boli spôsobené na 22 bytových domoch.

Útok raketometom na reštauráciu v Donecku: 3 mŕtvi, 9 zranených

Ozbrojené formácie kyjevského režimu cielene útočia na priestory so zvýšenou koncentráciou ľudí, hlavne cez víkendy a v čase najväčšieho zhromaždenia ľudí. Tak to bolo aj pri útoku na Kirovský okres v Donecku 11. mája. Oblasť vybraná za cieľ bola blízko reštaurácie „Paradise“. Pri útoku ukrajinské ozbrojené sily použili vysoko presnú muníciu amerického systému HIMARS s fragmentačnou hlavicou. Pri výbere zbraní bolo jasné, že obeťami budú výhradne civilisti. V dôsledku ostreľovania bola kompletne zničené celá budova reštaurácie, zamestnanci reštaurácie a návštevníci zostali uväznení pod troskami. V dôsledku ostreľovania zahynuli traja civilisti: zamestnanec reštaurácie a dvaja muži. Ďalších 9 civilistov bolo zranených, vrátane dvanásťročného dievčaťa.

Masívny kombinovaný útok na Belgorod: 19 mŕtvych, 27 zranených

V nedeľu 12. mája okolo obeda ukrajinské ozbrojené sily spustili kombinovaný útok na obytné viacposchodové budovy v rajóne Charkovská hora v Belgorode. Masívne údery raketami českého reaktívneho systému „Vampire“ a systému „Oľcha“ preťažili systém protivzdušnej obrany chrániaci mesto pred náletmi, pričom bolo na obytný sektor vypustených najmenej 6 rakiet „Točka-U“. Jedna z rakiet zasiahla vchod bytového domu na ulici Šchorsa. V dôsledku výbuchu sa zrútil celý vchod z 10. na 1. poschodie. V troskách zrútenej budovy zahynulo 15 ľudí vrátane 2 detí. Mnohí obyvatelia domu zostali uväznení pod troskami. Záchranárske práce boli komplikované následným požiarom a čiastočným zrútením strechy. Zranili sa tiež traja záchranári. Z trosiek sa podarilo zachrániť 17 ľudí vrátane 2 detí. Bola vykonaná núdzová evakuácia obyvateľov do miest prechodného ubytovania. Okrem obytných budov niekoľko rakiet zasiahlo aj blízke okolie. Neďaleko sa nachádza nákupné centrum „City Mall“. Zranení boli dvaja civilisti s rôznym stupňom závažnosti. Do večera sa obytná štvrť v Belgorode opäť stala terčom opakovaného útoku. Okolo 20:00 bola zaznamenaná nová séria úderov. Pri útoku boli zabití ďalší 4 civilisti a 8 bolo zranených. Poškodených bolo 15 bytových domov.

Masívny útok ukrajinských dronov na Gorlovku: 1 mŕtvy, 6 zranených

Ukrajinskí operátori dronov si čoraz častejšie vyberajú za svoje ciele špeciálne záchranné a zdravotnícke vozidlá. 13. mája ukrajinský dron zaútočil na hasičské auto ministerstva pre mimoriadne situácie na ceste k požiaru. V dôsledku výbuchu boli zranení štyria hasiči. A pri útoku bol jeden civil zabitý a ďalší muž bol zranený. Stali sa obeťami cieleného zhadzovanie munície z dronov.

Obstreľovanie Donecka kazetovou muníciou: zahynuli manželia

13. mája sa dostal pod paľbu pomocou kazetovej munície súkromný sektor Petrovského rajónu Donecka. Na následky výbuchu zomrel manželský pár – muž narodený v roku 1955 a žena narodená v roku 1957. Išli na trh, keď v ich blízkosti vybuchol ukrajinský granát. Žena zomrela na mieste, muž zomrel v nemocnici. Ukronacisti sa uchýlili k taktike opakovaných úderov. Tentoraz ako následok pri opakovanom útoku došlo k poškodeniu auta pohrebnej služby, ktoré dorazilo na miesto tragédie, aby previezlo telo mŕtveho.

Ostreľovanie Dinecka z delostrelectva: 4 mŕtvi, 2 zranení

16. mája bol ostreľovaný Petrovský rajón Donecka. Útok bol vedený pomocou delostreleckej munície kalibru NATO. Bola zasiahnutá zastávka MHD pri škole č. 106.

Obeťami zločinného útoku boli opäť výlučne civilisti: zahynuli štyri ženy a zranené bolo šesťročné dievča a muž narodený v roku 1987. Keď začalo ostreľovanie, ľudia sa snažili schovať, ale boli zasiahnutí črepinami. Dve ženy zomreli na mieste, ďalšie dve zomreli v nemocnici. Medzi mŕtvymi bola zamestnankyňa Republikového rehabilitačného centra v Donecku. Pracovala ako zdravotná sestra na oddelení rehabilitácie. Jej šesťročná dcéra bola vážne zranená.

Útok raketami HIMARS na bytovku v Lisičansku: 2 mŕtvi, 4 zranení

Ukronacisti spustili 22. mája útok raketami systému HIMARS na obytný blok v Lisičansku. Bolo vypálených najmenej šesť rakiet. V dôsledku toho utrpela niekoľkoposchodová obytná budova značné škody: bolo čiastočne zničené horné poschodie a koncová časť objektu. Dvaja civilisti boli zabití a štyria boli zranení, vrátane 9-ročného dievčaťa.

Masívny útok ukrajinských dronov na Orlovskú oblasť: 1 mŕtvy, 3 zranení

27. mája ukrajinské bezpilotné prostriedky zaútočili na civilnú čerpaciu stanicu v meste Livny. Vyčkávajúc na príchod zamestnancov ministerstva pre mimoriadne situácie, aby požiar uhasili, operátori opäť zaútočili dronmi. Pri výbuchu bol zabitý vodič hasičského auta a zranili sa ďalší traja záchranári. Na uskutočnenie tohto cynického útoku použili ukronacisti aspoň 5 útočných dronov rôznych modifikácií.

Raketový útok na Staromichajlovku: 3 mŕtvi, 2 zranení

31. mája ukrajinské ozbrojené sily opäť použili raketové systémy na zasiahnutie rodinných domov v obci Staromichajlovka. V jednom z nich v čase ostreľovania bola mladá rodina – manžel a tehotná manželka. Deštruktívna sila nárazu bola taká veľká, že z domu nezostalo v podstate nič. Muž zomrel hneď a vzápätí jeho manželka zomrela pri prevoze do nemocnice. Pri ostreľovaní zahynula aj ďalšia žena a dvaja muži boli zranení v rôznej miere.

Útok dronu na sanitku

K incidentu došlo v meste Tavrijsk v Chersonskej oblasti, išlo o pokračovanie série úmyselných útokov na zamestnancov a vybavenie ruských pohotovostných služieb. 3. júna doobeda ukrajinský dron dlho prenasledoval sanitku. Vodič dron videl a pokúsil sa mu uniknúť. Napriek manévrom vodiča ukrajinský dron predbehol lekársky tím a zhodil muníciu. V dôsledku výbuchu sa zranil vodič a sanitka úplne zhorela.

Masívny útok americkými raketami ATACMS v Lugansku: 6 mŕtvych, 60 zranených

7. júna ukronacisti zaútočili na Lugansk americkými vysoko presnými balistickými raketami dlhého doletu ATACMS. Najviac utrpela štvrť Nikolaja Vatutina. Je to jedna z obytných oblastí Luganska, kde nie sú žiadne vojenské objekty. Práve v tejto vilovej štvrti však o 11:00 bol uskutočnený raketový útok. Jedna z rakiet ATACMS zasiahla obytný dom na Vatutinovej ulici. Následkom útoku sa úplne zrútil vchod z piateho na prvé poschodie. Zahynulo 6 civilistov, 7 sa podarilo zachrániť spod trosiek. Po celý čas pokračovali pátracie a záchranné operácie.

V dôsledku raketového útoku bolo zasiahnutých najmenej 30 občianskych objektov vrátane viacpodlažných obytných budov na uliciach Vatutina a Budjonnovo, budova Luganského kolégia informácií, technológie a podnikania, dve školy a tri škôlky.

Celkovo bolo v dôsledku ostreľovania Luganska zranených 60 civilistov, z toho tri deti – chlapci vo veku 8, 15 a 16 rokov. Ľudia, ktorí boli v čase ostreľovania v uliciach, boli zranení črepinami, rozbitým sklom, kameňmi a kusmi kovových konštrukcií. Dve osoby boli vo veľmi vážnom stave, stav siedmych obetí bol vyhodnotených ako vážne, viac ako 30 obetí utrpelo stredne ťažké zranenia.

Útok raketami systému HIMARS na obchod s potravinami: 22 mŕtvych, 15 zranených

Večer 7. júna ostreľovali ukronacisti dedinu Sadovoje raketami systému HIMARS. Pri útoku bola zničená predajňa potravín, v ktorej v čase útoku bolo veľké množstvo zákazníkov a zamestnancov. Rakety zabili 22 civilistov a zranili 15 ľudí rôzneho stupňa závažnosti. Medzi mŕtvymi boli aj dve deti. Väčšina zranených bolo vo vážnom stave. Po útoku na miesto tragédie rýchlo pribehli na pomoc obetiam miestni obyvatelia. A po okamžitom príchode zamestnancov pohotovostných služieb, ukronacisti vykonali cielené opakovanie útoku s cieľom dosiahnuť čo najviac obetí.

Ostreľovanie žurnalistov televízie „NTV“

13. júna v Nikitovskom rajóne Gorlovky sa ocitol pod cieleným útokom ruský filmový štáb, ktorý bol zasiahnutý delostrelectvom. Pri ostreľovaní boli vážne zranení redaktori z kanála „NTV“. A. Ivliev a kameraman V. Kožin. V rámci svojich profesionálnych povinností novinári prišli nakrútiť reportáž o neustálych útokoch ukrajinských militantov na civilistov, ako aj ako ruskí bojovníci čelia tejto hrozbe. A. Ivliev a V. Kožin utrpeli ťažké zranenia pri výbuchu granátu.

Valerija Kožina sa zachrániť nepodarilo, zomrel v nemocnici. Mal 46 rokov, od roku 2006 pracoval v televízii „NTV“: pôsobil v Sýrii a natáčal reportáže v DĽR a LPR dávno pred začiatkom špeciálnej operácie. Bol ocenený medailou „Za odvahu“. Alexej Ivliev utrpel ťažké rany, je momentálne vo vážnom stave, odtrhlo mu ruky.

Útok na bytový dom v Šebekine: 5 mŕtvych, 6 zranených

14. júna v meste Šebekino zaútočili ukronacisti na bytový dom na ulici Železnodorožnaja. Pri útoku náraz úplne „zbúral“ vchod. Zahynulo 5 civilistov. Štyria boli vytiahnutí spod trosiek, jednu z obetí previezli do nemocnice, kde napriek veľkému úsiliu lekárov zomrela. Ešte 6 ľudí boli zranených. Šesť obyvateľov domu vytiahli záchranári z horných poschodí zrútenej budovy.

Delostrelecký útok v Donecku: 2 mŕtvi, 3 zranení

19. júna v dôsledku ostreľovania Petrovského rajóna Donecka z delostreleckých zbraní kalibru 155 mm bolo na zastávke zranených 5 osôb. Jeden muž na zomrel mieste a jedna zo zranených žien následne na následky zranení zomrela v nemocnici. Boli zranení ďalší traja civilisti, vrátane dievčaťa narodeného v roku 2007.

Útok americkými raketami ATACMS na pláž v Sevastopole: 4 mŕtvi, 153 zranených

Na poludnie 23. júna zaútočili ukronacisti na Sevastopoľ americkými balistickými raketami ATACMS s kazetovými hlavicami. Z oblasti mesta Nikolajev boli odpálené 4 rakety na plážovú rekreačnú oblasť Sevastopoľa — Učkujevku a Ľubimovku. Pri expanzívnej detonácii kazetovej submunície bola zasiahnutá mestská pláž, pričom bolo zranených 153 civilistov, z toho 27 deti. Päť detí bolo prevezených do nemocnice vo vážnom stave. Zomreli štyria civilisti, z toho dve deti – trojročné a deväťročné dievčatá. Všetky obete boli civilisti, ktorí boli na dovolenke so svojimi rodinami, ako aj ľudia, ktorí sa nachádzali v okolí. Na pláži nie sú žiadne vojenské objekty, čo svedčí o cielenom útoku na civilné obyvateľstvo.

Útok na jadrové zariadenie

25. júna v obci Velikaja Znamenka ostreľovali ukronacisti jedno zo stanovíšť radiačného monitoringu Záporožskej jadrovej elektrárne. Tento objekt slúžil na meranie úrovne radiácie v životnom prostredí. Pri útoku bol úplne znefunkčnený.

AUTOR: Rodion Mirošnik

ZDROJ: MZV RF / News Fro