Jeho odpůrci z řad vědců ho zarputile nazývají švýcarským hoteliérem, zatímco miliony lidí po celém světě již 40 let hltají jeho knihy. Jak přišel Däniken ke svým záhadám a jak se stal slavným spisovatelem?

daniken2Erich Anton Paul von Däniken se narodil 14. dubna 1935 ve švýcarském Zofingenu jako syn majitele továrny na výrobu oděvů. Po absolvování obecné školy v Schaffhausenu studoval na humanitním gymnáziu College St. Michel ve Fribourgu. Během studií se začal zajímat o historii, lety do vesmíru, náboženskou filosofii a nevyřešené archeologické záhady. Zabýval se také elektronikou, molekulární biologií a mutacemi lidského pokolení. Vypracoval se na manažera velkého hotelu, ale jeho zájmy směřovaly jinam. Celý svůj život i tvorbu zasvětil myšlence, že naši Zemi v dávné minulosti navštívili mimozemšťané, zanechali zde řadu stop a výrazně ovlivnili naši civilizaci.

V roce 1968 vyšla jeho prvotina “Vzpomínky na budoucnost” (zfilmováno v r. 1969), která rozpoutala “Dänikenománií”, jak to napsaly New York Times. Erich von Däniken se v této knize pokusil doložit hypotézu o návštěvách astronautů z vesmírných hvězd na naší zemi v dávné minulosti bohatými literárními odkazy a archeologickými poznatky. Na listinu celosvětových bestsellerů se krátce po svém vydání dostala také jeho druhá kniha “Zpět ke hvězdám” (1969). V r. 1972 pak následovala “Setba z vesmíru” a další tituly.

Jeho neuvěřitelná a přesto evidentní a jasná teorie vyvolala ihned celosvětovou a stále trvající kontroverzi. Däniken dodnes vydal tři desítky knih, které byly přeloženy do 32 jazyků a prodány v nákladu přes 60 milionů výtisků. Tím se stal nejúspěšnějším autorem literatury faktu všech dob.

Erich von Däniken také významně ovlivnil film a televizi. Inspiroval filmy jako “Blízká setkání třetího druhu” nebo “Stargate”. Vlastní Dänikenův seriál dokumentů, který pod názvem “Mimozemšťané – vrátí se?” vysílala v r. 1996 televize RTL, dosáhl s průměrným počtem 4,9 milionů diváků jednu z nejvyšších sledovaností po 22. hodině.

V roce 2003 otevřel Däniken ve švýcarském Interlakenu Mystery Park, který prostřednictvím virtuální prezentace představuje záhadná místa na celé planetě. (pozn. agentury: Mystery Park je v současné době zavřený)

Erich von Däniken dnes žije ve Švýcarsku v malé horské vesnici Beatenberg, 35 let je ženatý s paní Elisabeth Skaja, má dceru Cornelii a dvě vnoučata. Rád vaří a miluje vína Bordeaux. Ve svých 74 letech je stále plný energie a šarmu a dál hledá důkazy pro své teorie, cestuje, píše a přednáší.