Zatímco si izraelská operace Protective Edge vyžádala už nad 1000 lidských životů, web se zaplňuje tucty fotek Židů a Arabů společně ukazujících mír, sounáležitost a lásku (pod hashtagem #JewsAndArabsRefuseToBeEnemies)

Kampaň byla spuštěna dvěma studenty Hunter College v New Yorku, Abrahamem Gutmanem (židovského původu) a Daniou Darwishovou (arabského původu). Jedná se přímou reakci na výše zmíněnou operaci Protective Edge v Gaze – a tento týden to nabralo obrátky. „Pro mě je těžké sledovat, jak se situace mezi Izraelem a Gazou stupňuje.

Chtěl jsem najít cestu jak se toho účastnit víc, než jenom sledovat zprávy a doufat, že se to zlepší,“ řekl Gutman společnosti Christian Science monitor. Abraham a Dania si nejprve udělali fotku sebe samých v parku na Washington Square. Začali skupinu na Facebooku, a ta je nyní zahlcená fotkami z celého světa. Stránka má již více než 5000 fanoušků.


JewsAndArabsRefuseToBeEnemies se stalo rychle populárním. Jedna z nejvíce sdílených fotek je líbající se pár – libanonská žurnalistka Sulome Andersonová a její ortodoxní židovský přítel.

„Říká mi neshama, já mu říkám habibi. Láska nemluví jazykem okupace,“ napsala Sulome na svůj Twitter účet.
“Není to jen o politice. Je to o lidech. Nikdo neví lépe, než já, že násilí na blízkém východě dopadá na obyčejné lidi, kteří se jen snaží žít.”


Pozemní operace v pásmu Gazy byla spuštěna Tel Avivem 8. července, následována více než týdenním bombardováním Hamásem, na což zase odpovědělo IDF vzdušnými nálety. Více než 1030 lidí, z čehož okolo 40 izraelských vojáků, v tomto násilném střetu zemřelo.

http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1463-zide-a-arabove-odmitaji-byt-neprateli-kampan-na-socialnich-mediich-se-rychle-siri