image5Liána Ayahuasca, latinsky Banisteriopsis caapi, je prakticky všemi domorodými kmeny považována za klíčovou a neopomenutelnou složku stejnojmeného nápoje. Proto stejné jméno pro liánu i nápoj z ní vyrobený. Je to něco jako když vaříte špenát. Hlavní složkou špenátu bude vždycky špenát. Můžete do něj například vmíchat trošku vajíčka. Vajíčko bude však příměs a špenát bude špenátový a chutný i když do něj vajíčko nedáte. Naopak když byste při přípravě vypustili špenát a dali tam pouze vajíčko, nebude se už jednat o špenát, ale budou to míchaná vajíčka.

Je to pouze fenomén u některých bílých lidí bez reálného kontaktu s Amazonií, že se domnívají, že listy do Ayahuascy přidávané, například chakruna (P. viridis) nebo chalipanga (D. cabrerana), jsou v tomto nápoji hlavní složkou. Domnívají se tak proto, že tyto rostliny obsahují látky, které jsou zajímavé svou schopností aktivovat vize, intenzivní pocity a mystické stavy, podobně jako např. psilocibin (více viz knihy Ricka Strassmana). Liána Ayahuasca podle nich funguje jako pouhý chemický aktivátor těchto látek, jelikož má schopnost deaktivovat trávící proces známý jako monoaminooxidáza. Tento zjednodušený a do velké míry nepravdivý

názor podle mě souvisí s přístupem bílých lidí k rostlinám, kteří častokrát chápou posvátnou rostlinu jako zdroj chemických látek, které se dají izolovat a zneužít jako drogy.

Někteří lidé jdou dokonce ještě dále. Domnívají se, že poznáním a pochopením některých chemických sloučenin v liáně již tuto rostlinu naprosto ovládli a vědí, jak ji používat. Aby si to zjednodušili, při přípravě nápoje ayahuasca vynechají to hlavní – liánu banisteriopsis (ayahuasca) a nahradí ji něčím jiným. Zdá se jim, že díky chemické podobnosti je totožné použít například Syrskou routu, keř z pouště, nebo ayahuascu, liánu z tropů. To může být ve výsledku nebezpečný hazard se zdravím.

Zkoumat tyto posvátné rostliny pouze z laboratoře a ignorovat to, jak je mnoho tisíc let používají domorodí obyvatelé, je omyl. Jen si zkuste zajít k šamanům a začít jim tyhle věci vysvětlovat z pohledu chemie, a budete k smíchu. I když se budou možná tvářit vážně, aby vás neurazili. Potom vám však trpělivě vysvětlí, že je to ayahuasca, která přivádí duchy a přináší vize. Přídavné listy pouze učiní to, aby byly tyto vize jasnější.

V Amazonii se po tisíce let používá liána ayahuasca jako základ stejnojmeného nápoje. Existují desítky, ne-li stovky příměsí, které její účinky modulují, podle toho co potřebuje vegetalista/šaman nebo jeho pacient. Ayahuasca vůbec nemusí obsahovat P.viridis ani D.cabrerana. Je sice zajímavé se dozvědět také něco o chemii rostlin, je to však poznání druhotné. Mnohem důležitější je vědět o spiritech (duchové přírody a rostlin) a umět se nimi komunikovat na běžně nepřístupných úrovních. Aby mohl vegetalista účinně pracovat s rostlinami, nemusí vědět kdy a kde narazí jedna molekula do druhé. Stačí prožít život s rostlinami a být díky dietám v dobrém kontaktu s jejich spirituální esencí. Vědění o tom, kdy a jak danou rostlinu použít pak přijde intuitivně ve vhodný okamžik.


Zdroj: http://www.vypravadoamazonie.cz/news/zakladni-slozka-napoje-ayahuasca/