Žluté nápisy “Compro oro”, tedy “Koupím zlato”, se stále častěji objevují i v historických centrech italských měst. Na ekonomiku dopadají úsporná opatření a lidé v potížích se stále častěji zbavují šperků a dalších výrobků z cenných kovů.

zlato-oro“Nejsem schopen vyjít do konce měsíce, aniž bych si nenadělal dluhy,” svěřil se agentuře Reuters šestapadesátiletý průvodčí Valerio Novelli z Říma, který finančně podporuje bývalou ženu i dceru. Proto se rozhodl prodat zlaté zuby, které už nepoužívá.

“Vím, že moc nedostanu, ale potřebuji peníze,” dodal.

Italský think-tank Eurispes odhaduje, že počet výkupen zlata se během posledních dvou let zčtyřnásobil. “Je to velmi dobrý ukazatel ekonomických potíží v zemi,” řekl šéf Eurispesu Gian Maria Fara.

“Obchody jdou velmi dobře, ve vzduchu je cítit krize,” citovala agentura Reuters třicetiletou Alexiu Messiovou, která pracuje ve výkupně zlata Oro Change v severní části Říma. Svoji první pobočku Oro Change otevřelo před pěti lety, nyní jich má v italské metropoli celkem sedm. “Lidé přicházejí se vším – zlato, stříbro, staré věci, nové věci,” dodala Messiová.

V Itálii je nyní celkem 28 tisíc podobných zařízení, odhaduje poslanec Gianni Mancuso. Právě on je součástí skupiny poslanců, kteří podporují tužší regulaci tohoto odvětví. Obávají se totiž růstu kriminality. Již letos v březnu podle listu The Telegraph italská ministryně vnitra Anna Maria Cancellieri uvedla, že “sektor vytvořil černý trh, který vyžaduje neustálou kontrolu. A to se především týká trestných činů spojených s lichvou nebo s praním špinavých peněz”.

S tím souhlasí i šéf tamní organizace na boj proti praní špinavých peněz AIRA Ranieri Razzante. “Organizovaný zločin chce převzít vedení v novém a rychle rostoucím sektoru,” vysvětlil.

Ekonomika třetí největší země eurozóny v současné době zadrhává. Ve druhém čtvrtletí se snížila o 0,7 procenta, a zaznamenala tak pokles již čtvrtý kvartál v řadě. Vláda premiéra Maria Montiho od svého příchodu k moci v loňském listopadu ve snaze uklidnit trhy přijala řadu úsporných opatření v celkovém objemu 20 miliard eur.

http://byznys.ihned.cz/c1-57145550-vykup-zlata-je-v-italii-na-vzestupu-vyuziva-toho-i-mafie?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter