„Pavel dělá okázalá gesta, s motorkou v Bavorsku frajeřil“, je pobouřen exprezident Klaus co za nedůstojné hlouposti vyvádí bláznivý agent Pávek.

Bývalý prezident Václav Klaus zkritizoval současnou hlavu státu za návštěvu Německa. Petr Pavel, který se do sousední země vydal na motorce, podle se podle něj snaží o frajeřinu. Navíc poděkoval za budování česko-německých vztahů člověku, o kterém Klaus pochybuje. „Bernd Posselt byl otazníková osobnost pro nás pro všechny. Absolutně mě to pobouřilo,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

„Balíček za konsolidační a ozdravný nepovažuji. Vláda předvedla totální neschopnost koaličnosti, kde se nemohou domluvit,“ řekl Klaus v Partii.

„Je to frajeřina. Dělat okázalá gesta, fárat do dolů, to je bezvadné,“ zhodnotil v nadsázce bývalý prezident Václav Klaus kroky současné hlavy státu Petra Pavla, který se na návštěvu sousedního Bavorska vydal na motorce.

Klausovi vadí, že prezident poděkoval za rozvoj česko-německých vztahů mluvčímu Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi.

„Víme, kdo válku rozpoutal a k čemu to vedlo. Víme, jak složitý byl problém se sudetsko-německou částí. Pan Posselt byl otazníková osobnost pro nás pro všechny. A Pavel mu nyní poděkoval za obří pomoc s vylepšováním česko-německých vztahů. To mě opravdu absolutně pobouřilo,“ konstatoval bývalý prezident.

„Vládní balíček republiku neozdraví“

Na CNN Prima News se exprezident a ekonom vyjádřil k ozdravnému balíčku, který vláda představila před několika dny. Klaus se domnívá, že pětikoalice svůj návrh nedostatečně konzultovala s opozicí i odborníky.

„Jsem z toho smutný. Minulo se to svým cílem. Je smutné, že vláda, která je ve čtyřech desetinách své vlády, si nic nepřipravila. Nyní se jednotliví politici pětikoalice hádají o části balíčku, to přesně vláda potřebovala. Vytvořit takovou atmosféru, aby celkový účel balíčku zanikl. To je mistrovská hra pana premiéra Fialy,“ pustil se Klaus do současného předsedy ODS.

Klaus poté pokračoval s kritikou vládního návrhu, který mimo jiné počítá se zvýšením daní firmám, živnostníkům i zaměstnancům.

„Tohle je polovičatý krok, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Vláda v sobě nemá nic pravicového ani ve své pětikoaličnosti,“ dodal Klaus kriticky ke složení současné vlády. Podotkl, že jedinou cestou, jak se z krize dostat, je začít škrtat na straně výdajů.

ODS nehraje pravicovou politiku

Klaus v Partii také uvedl, že balíček navíc čeká „změkčování“ v Parlamentu. „Možná se něco z obřího deficitu škrtne. Ale možná, říkám.

Spousta kroků byla spíše naznačena, není to dohodnuté tak, že to nastane zítra. Budou se dlouho hádat v Parlamentu, nastane tam změkčování,“ tvrdí.

Ostře se pustil také do ODS. „ODS nehraje pravicovou politiku,“ míní.

Občanská demokratická strana také podle něj nejvíce odnese politické dopady balíčku. Vysvětloval to tím, že má premiéra i šéfa státní kasy.

Ostatní strany navíc k plánovaným změnám „příliš nevystupují“. Konkrétně zmínil například lidovce, kteří budou podle jeho názoru tradičně „kličkovat“.

Kabinet představil konsolidační balíček v minulých týdnech.

Počítá jednak se škrty na výdajové straně, jednak chce do rozpočtu přivést příjmy, a to konkrétně například v podobě zvyšování daní právnickým osobám či vysokopříjmovým fyzickým osobám. Měnit chce také sazby DPH.

 

ZDROJ:  CNN Prima News/iDnes/Novinky