Archeologové zmapovali 14 míst s největšími monumentálními rytinami na světě. Skalní obrazy jsou vyřezány do kamene podél horního a středního toku jihoamerické řeky Orinoko. Petroglyfy jsou velmi rozsáhlé: největší z nich byl více než 40 metrů dlouhý. Tým vědců se domnívá, že je to největší jeskynní rytina ze všech nalezených.

Hlavní autor studie Philip Riris poznamenal, že tyto monumentální objekty jsou opravdu působivé velikostí. Zřejmě si mysleli, že jsou viditelné z dálky. Vědci zjistili, proč vznikl největší skalní obraz na světě


Pro objasnění účelu impozantních petroglyfů se Riris a skupina vědců z Velké Británie a Kolumbie spojili s místními průvodci, aby mapovali starobylé obrazy. Pomohlo jim k tomu fotografování ze vzdušného dronu. K již známým snímkům se tak podařilo přidat několik dalších, dosud nepopsaných.

Podobné motivy byly nalezeny také na keramice nalezené ve stejné oblasti. To znamená, že obří obrazy na skalách byly vytesány nejméně před 2000 lety, možná i mnohem dříve.

Na mnoha z největších rytin jsou hadi pravděpodobně hadi nebo anakondy, které hrají důležitou roli v mýtech a přesvědčeních domorodého obyvatelstva. Reeves řekl, že anakondy a Udavy jsou spojovány s místními kmeny nejen s božstvem stvořitelem. Samozřejmě, obrovské hady jsou vnímány doslova – jako smrtící bytosti, nebezpečné pro lidi a velká zvířata.

Vědec jménem kolegů vyslovil verzi, že rytiny mohly sloužit v prehistorických dobách k označení území. Starověcí lovci si tedy mohli předem uvědomit, že vstupují na již osídlené území a že mohou mít nějaké důsledky.

José Oliver, odborník na latinskoamerickou archeologii z USA, vysvětlil, že rytiny jsou soustředěny hlavně podél úseku řeky Orinoco, nazývaného prahy Atures. Od nepaměti to byla důležitá trasa pro obchodníky a cestovatele. Zdá se, že se zde nacházelo území dotyku národů. Z toho vyplývá, že pro některé z nich bylo důležité zanechat svou významnou stopu na skalách, tvrdit svou vlastní identitu a sdělit mimozemšťanům, že zde již někdo žije.

Proto byly rytiny určeny pro pohledy mnoha lidí z různých míst a kmenů. Philip Riris dodal, že obrovské obrázky hrozivých hadů mohou být signálem, že v těchto místech by se měli cizinci postarat o své způsoby.

Petroglyfy jsou registrovány ve státních institucích Kolumbie a Venezuely, které mají chránit starou zemi. Vědkyně Natalia Lozadová dodala, že místní obyvatelé cítí velmi silné spojení s jeskynním uměním starověkých, a proto budou pravděpodobně nejlepšími strážci.

https://vsluh.net/3890-ne-prosto-merilis-risunkami-uchenye-ponjali-zachem-pojavilos-krupnejshee-naskalnoe-izobrazhenie-v-mire.html