sachs2V šokujícím článku vydaném v Reuters Felix Salmon potvrzuje to, co tzv. konspirační teoretici celou dobu říkali: bývalý US ministr financí Hank Paulson poskytoval zasvěcené tipy insidera svým kámošům od Goldman Sachs a dalších titánů z Wall Streetu, kteří z nich přímo profitovali.

Článek s nadpisem “Hank Paulson’s inside jobs,” zdůrazňuje fakt, že u Paulsona nešlo o nějaký ojedinělý etický úlet, ale že šlo o znepokojivě běžnou praxi. Pro ty, kteří si toho nejsou vědomi, Paulson býval u Goldman Sachs CEO a předsedou mezi lety 1999-2006, a jasně jim poskytoval využitelné informace, což nesmírně vystihuje ten mor naší ekonomiky i širšího globálního ekonomického systému, který je kamarádíčkovským kapitalismem (crony capitalism). Poznámka překladatele: Tento systém kombinace kartelizace ekonomiky a ochočení státu dominantními kartely se odborně nazývá korporativismus a je největším nepřítelem klasického kapitalismu se svobodným trhem a skutečně liberální demokracií. V minulosti tento systém nesl hodně přezdívek – např. počátkem minulého století se mu nepřesně říkalo imperialismus – je to nesprávné označení, ale nárůst korporativismu je vždy s růstem imperiálních ambicí států provázán. Rozvitý korporativismus má mnoho forem, k nejznámějším patří fašismus, arabský BAASismu aj.

To ovšem není žádné úplně nové odhalení, uvážíme-li fakt, že v říjnu 2009 Andrew Ross Sorkin vyjevil, že Paulson se v červenci 2008 v hotelovém apartmá v Moskvě setkal s celou správní radou Goldmana Sachse.

V té době po vydání Sorkinovy knihy, která uváděla podrobnosti schůze hochů od Goldmana Sachse poté, co měli večeři s Michailem Gorbačovem, to Salmon ještě kryl.

goldmansachsreuters-49de0101b7ce3_275x1971V té době šéf štábu ministerstva financí Jim Wilkinson řekl šéfovi štábu od Golmana Sachse Johnu Rogersovi: „Podržme to v tichosti,“ s poukazem na fakt, že i přes skutečnost, že generální rada ministerstva Bob Hoyt tvrdil, „že to nebude porušením etických směrnic,“ tak jsou si dobře vědomi, že tomu tak nebylo.

Hoyt řekl, že to bylo přijatelné, jelikož to byla čistě „společenská událost“, avšak nepřekvapuje, že Paulson tuto tzv. „společenskou událost“ do svého oficiálního kalendáře nezapsal.

Je nezpochybnitelné, že tito lidé velice dobře věděli, co dělají, a že se jasně ohledně toho nenechali ničím zmást.

Během moskevského shromáždění mluvil Paulson o „potřebě, aby vláda měla pravomoc vést do útlumu podniky v potížích a nabídl jim koncept svého blížícího se projevu,“ jak tvrdí Sorkin.

Nebylo to jen kamarádské probrání se projevem od některých starých kámošů, jelikož každý ví, jaký má slovo ministra financí téměř okamžitý dopad na globální trhy, zrovna tak jako projevy Ben (Shalom) Bernankeho, předsedy správní rady soukromých Federálních rezerv.

Dostat takovou informaci předem je kriticky důležité a z celého Sorkinova spisu je jasné, že Paulson jim osvětlil, jaká je situace u Lehman Brothers, čímž Goldman Sachs získala nefér výhodu oproti těm, kdo nikoho uvnitř neměli.

Paulson mluvil o možnosti, že Lehman Brothers by docela dobře mohli zkolabovat spolu s tím, že správní radě Goldmana Sachse poskytl i další vnitřní náhledy, jak vidí ekonomické klima a to, co přijde.

Jak poukazuje Salmon: „Možná, že by nemělo překvapovat, že se ukázalo, že Goldman Sachs má tak dobrou pozici, když se Lehman o několik měsíců později opravdu položil.“

Tohle do nebe volající pošlapání etiky je perfektním příkladem Wall Streetem prostupujícího korporativismu, který nás přivedl na pokraj kolapsu, kde se teď patláme.

Paulsonovo moskevské setkání s Goldmanem Sachsem nebylo izolovaným incidentem, jelikož jen o pár týdnů později 28. července 2008 se Paulson v ústředí Eton Park Capital Management setkal s takovými, které Salmon popisuje jako, „seznam ‚kdo je kdo‘ ve světových spekulativních fondech“.

Vůbec nepřekvapuje, že Eton Park Capital Management vytvořil Eric Mindich – také původně od Goldmana Sachse.

Ve včerejším článku od Bloomberg Richard Teitelbaum upřesňuje setkání mezi zhruba tuctem managerů spekulativních fondů a výkonných ředitelů z Wall Streetu včetně nikoho menšího než pěti bývalých Paulsonových kolegů od Goldmana Sachse.

Dalšími účastníky byli Stephen Mandel z Pine Capital LLC, Dinkar Singh z TPG-Axon Capital Management LP a Daniel Och z Och-Ziff Capital Management Group LLC.

Během této schůzky Paulson, „přistoupil k popisu možných scénářů, jak uvést Fannie a Frddie k‚zakonzervování‘ – tj. převzetí vládou sestaveném tak, aby firmy mohly pokračovat v provozu i přes těžké ztráty na hypotéčních trzích.“

Teitelbaum píše: „Manažer fondu řekl, že byl šokován, že Paulson poskytuje tak konkrétní informace – podle jeho názoru to ponechávalo jen málo pochyb o tom, že ministerstvo financí bude realizovat takový plán. Manažeři účastnící se setkání tak dostali příležitost k volnému obchodování s touto informací.“

Ačkoliv poukazuje, že „nějaký profesor práva říká, že sám Paulson neporušil žádný zákon tím, že vyzradil takovou hromadu informací zevnitř,“ je těžko namítat proti tomu, jak je to eticky přijatelné pro ministra financí vybavovat takovými informacemi určité lid, kteří tak dostali oproti všem ostatním výhodu.

Jak poukázal Salmon: „Vzhledem k tomu, že od vydání Sorkinovy knihy s uveřejněním schůzky v Eton Park uplynuly dva roky, je fér předpokládat, že docházelo i k dalším schůzkám – dost možná i k mnoha dalším.“

Samozřejmě, že není možné vědět, kolik obchodování s informacemi od zasvěcenců zevnitř (insiderů) uvnitř finanční elity probíhá, ani se dostat k náhledu na to, kdy tyto zdroje tyto informace reportérům jako Teilelbaum a Srokin vyzradily.

Je dost nešťastné, že při tak řídkých příležitostech, zvláště když se díváme na to, jak i ultrabohatí nadále profitují z rekordních sazeb úroků, zatímco zbytek z nás se potýká se zaplacením účtů.

K těmto setkáním nedošlo jen párkrát, vzhledem k úzkým vazbám, kterým se těší Goldman Sachs – nebo přesněji, jak je teď už bolestivě zjevné – Vládnoucí Sachs s Washingtonem.

Salmon píše: „Paulson poskytoval tipy zevnitř jak Wall Streetu obecně, tak tipy speciálně pro Goldmana: a to je přesně tento typ chování, o kterém konspirační teoretikové o ‚Vládě Goldmana‘ spekulují už roky. A to se teď ukázalo jako pravdivé.“

Teď by se ta posměšná nálepka „konspirační teoretik“ mohla od těchto záležitostí odlepit, když už to zdaleka není konspirační teorie, nýbrž jde o skutečný konspirační fakt.

Mně se nad tím dech tajit nebude, protože pokud zločinci z vlády konspirují s nadnárodními korporacemi i dalšími, potud se bude používat posměšné nálepokováním jako konspirace, aby se tak lidem bránilo o tom diskutovat a po těchto faktech pátrat.

Madison Ruppert
Activist Post
Thursday, December 1, 2011

Zdroj: http://www.prisonplanet.com/turns-out-the-%e2%80%98government-sachs%e2%80%99-conspiracy-theorists-were-right-all-along.html

Bývalý manažer Goldman Sachs se vzdal FBI: http://byznys.lidovky.cz/byvaly-top-manazer-banky-goldman-sachs-se-vzdal-fbi-f8l-/firmy-trhy.asp?c=A111026_161340_firmy-trhy_apa

Zdroj: http://www.nwoo.org/view.php?nazevclanku=ukazalo-se-ze-konspiracni-teorie-o-‘vlade-sachse’-byly-celou-dobu-pravdive&cisloclanku=2011120009