Dnes v pátek 24.března po půlnoci jsem kouknul, co píší Šejkové ze zálivu, a podivil jsem se. Dva vědci – Saud a Saudka poletí za pár dní  do vesmíru, aby tam zkoumali léčení rakoviny kmenovými buňkami, množení mraků a mikrogravitaci! O tom se může Čechům jenom zdát, letět na vědeckou misi do vesmíru!  A víte proč? Protože Mezinárodní měnový fond před pár dny zveřejnil, že díky špatné politice české vlády to dopadne s českým průmyslem hrozně mizerně! Protože české automobilky jsou podle MMF úplně nejhorší na celém světě. Přidaná hodnota v celém českém autoprůmyslu je úplně nejnižší ze všech zemí a činí pouhých 29%, třeba v Rusku je to už 50%, a to rozhodně Rusko není žádnou auto-průmyslovou velmocí světa. Česká vláda navíc podle analýzy MMF vůbec neinvestuje do rozvoje vědy a techniky, a patří v této kategorii opět mezi nejhorší vlády světa! Česko tak brzy čeká podle MMF úpadek a masová nezaměstnanost, když vláda nezačne rychle něco podnikat. My se proto dnes na celou zprávu MMF podíváme hlouběji, protože vláda a média ji zase před lidmi tají!

Ono není divu, že vláda tají výsledky své politiky. Šejci včera zveřejnili s odvoláním na MMF, že Ruská ekonomika letos poroste o +0,3%, agentury zveřejnily, že Česká ekonomika se letos propadne o -0,3%, a čínská poroste o 5,4%! Rusové také mohutně investují v Iránu. Podle agentury Fitch bude propad české ekonomiky způsoben přísnou měnovou politikou a vysokou inflací, které způsobí, že domácnosti nebudou nakupovat! Tedy, že Fiala bude sdírat lidi z kůže, co to jen půjde!

Ve středu 29. března budou v Praze proti vládě demonstrovat KOVÁCI, odboráři z autoprůmyslu. Vláda před nimi raději prchá do Jeseníku, aby nemusela vysvětlovat, jak v Bruselu loni zařízla celý český autoprůmysl. Vlády Česka celá léta vysávaly zisky vytvářené českým autoprůmyslem a krmily jimi přemnožené úředníky a členy spřátelených politických a kulturních neziskovek. Česká vládě tak zbývá na vědu, výzkum a rozvoj technologií podle MMF průměrně jen mizivých 200 EUR (5000 CZK) na hlavu jednoho Čecha. Pro srovnání: Francie vydává 560 EUR (14 000 CZK) na hlavu Francouze. Když tyto francouzské výdaje přepočteme na výkonnost české ekonomiky zjistíme, že Česko by na vědu, výzkum a rozvoj technologií mělo vydávat 328 EUR (8200 CZK) na hlavu Čecha, aby bylo v % srovnatelné s výdaji Francie! Ještě horší srovnání je s Belgií: Ta vydává 1000 EUR (25 000 CZK) na hlavu Belgičana, a Česko by tak po přepočtu na výkonnost ekonomiky podle Světové banky muselo vydávat 530 EUR (13 250 CZK). Pro srovnání – Saudská Arábie už vydává na hlavu každého Sauda na vědu, výzkum a rozvoj technologií 2 341 CZK ročně, a to se věda a průmysl teprve v Saudské Arábii rozvíjejí. Po přepočtu na výkonnost české ekonomiky to představuje už 2600 CZK ročně. V době pádu komunismu takřka žádná věda ani průmysl v Saudské Arábii neexistovaly, a teď nám už šlapou na paty! Bez vědeckotechnického pokroku se není nožné zbavit závislosti na levné práci v montovnách, a MMF varoval ve své zprávě Čechy, že pokud prudce nezvýší tyto investice, budou při přechodu na výrobu elektromobilů závislí na ještě levnější práci v montovnách. Žádné před volbami slibované Bartošovy “mozkovny” tak v Česku nemůžou vzniknout, když vláda vyžírá vědu, výzkum, inovace a rozvoj technologií, jen aby mohla krmit přemnožené úředníky a členy fialových “kulturních” neziskovek.

Investice do vědy, technologií a inovací (angl. R&D spending), ve kterých Česko kriticky zaostává za vyspělým světem, jsou dohromady tvořeny vládními a firemními výdaji. Jak zoufale Česko zaostává dokazuje zpráva MMF. Podle ní – Čím vyšší je podíl nových technologií a technicky vzdělaných zaměstnanců, tím vyšší je přidaná hodnota k výrobku, který vyrábějí. Čím vyšší je přidaná hodnota jejich výrobku, tím vyšší jsou platy zaměstnanců, tím více mohou nakupovat, tím více je bohatý stát. Česko je v tomto ohledu nejhorší zemí, která vyrábí automobily. České automobilky jsou nejlevnější montovny a vytvářejí nejnižší – pouze 29% – přidanou hodnotu.

Pořadí států podle přidané hodnoty k vyrobenému výrobku v celém sektoru automotive:

 • 24 nejhorší             Česko                   zisk z výrobku 29%
 • 23                             Maďarsko                                      30%
 • 22                             Slovensko                                      33%
 • 21                              Bulharsko                                      37%
 • 20                             Finsko                                             38%
 • 19                              Malta                                              39%
 • 18                              Belgie                                              39%
 • 17                               Slovinsko                                      40%
 • 16                               Italie                                              40%
 • 15                               Švédsko                                         41%
 • 14                               Španělsko                                     41%
 • 13                               Estonsko                                       42%
 • 12                               Rumunsko                                    44%
 • 11                                Holandsko                                    45%
 • 10                               Rakousko                                      47%
 • 9                                 Polsko                                            48%
 • 8                                Německo                                        48%
 • 7                                 Francie                                           48%
 • 6                                 Dánsko                                           48%
 • 5                                  Velká Británie                              49%
 • 4                                  Turecko                                          49%
 • 3                                 Rusko                                             50%
 • 2                                 Portugalsko                                  51%
 • 1                                  Řecko                                            65%

Z údajů MMF je tak jasně vidět i tvrzení zprávy MMF – Česko se soustředilo pouze na nejlevnější montáž nejlevnějších výrobků, a proto při přechodu na elektromobilitu špatně skončí!  Protože nejvyšší přidanou hodnotu v každém výrobku představují věda, inovace a technologický výzkum, je tak z tabulky MMF jasně vidět, že v Česku se nic nevyvíjí, nevymýšlí, a jen se montuje, co vymyslí v jiných zemích, typicky v Německu! Nejhorší na tom všem je, když český prezident Petr Pavel místo toho, aby Fialu vytahal za uši, stejně jako Babiše, za to že nebyli schopni státními penězi a daňovými úlevami pro firmy podpořit modernizaci Česka, tak raději jede do Německa, a vyhlašuje tam, že nemáme západu, ani USA konkurovat. Severní Amerika přitom vydává na vědu a výzkum více jak 2 krát tolik na obyvatele než EU, a 5 krát tolik jako Česko! Pak není divu, že jejich zaměstnanci vydělávají vyšší platy, jejich důchodci mají vyšší důchody. Budoucnost je ve vědě a technologiích. Bohužel Fiala nic nechápe, a když už pomocí daňových kouzel ukradne za jediný rok svým občanům pomocí ČEZ a dalších firem, které na drahotě neskutečně bohatnou, 100 miliard CZK, tak jediné, co ho napadne je stavět dálnice a nakupovat zbraně! Proč je jasné! Za minulých vlád ODS se stavěly tzv. “zvlněné dálnice”, a kmotři bohatli! Za vlády ODS se nakupovaly zbraně, aby byly tučné úplatky. Nic nového od předsedy vlády z ODS ani nelze očekávat. Pirát Bartoš před volbami lidem slíbil, aby získal tučné vládní koryto místo “levných montoven” dobře placené “mozkovny”, ale po volbách už s Fialou prosazuje místo “levných montoven” ještě levnější “otrokovny”! S takou vládou je třeba se co nejrychleji rozloučit, než bude pozdě!

 

AUTOR:  Michael Svatoš