Česká neziskovka vyzývá občany, aby vedle jídla, vody a léků darovali U/krajincům i noktovizory, neprůstřelné vesty, vysílačky, kevlarové přilby, taktické chrániče kolen, upevňovací prvky pro mířidla, střelecké brýle a popruhy na střelivo! Ne, to není vtip, to jsou vážně míněné požadavky na “humanitární pomoc” pro dárce české neziskovky Arnika! Humanitární pomoc se tak pomalu transformuje do pomoci s výstrojí u/krajinským interbrigádám! Ae/ronet důrazně varuje lidi dobré vůle, kteří chtějí pomoci prchajícím U/krajincům, aby si dobře prověřili, na jaké účely doopravdy poskytují své peníze a dary!

Naše redakce velice oceňuje, že naši čtenáři nejsou lhostejní a pomáhají potřebným U/krajincům v nouzi, kteří uprchli před válkou z U/krajiny a nyní potřebují pomoc. V této situaci však více než kdykoliv předtím platí, že si musíte opravdu dávat pozor a prověřovat, na co vlastně své peníze poskytujete, pokud se na vás obrátí nějaká nadace nebo neziskovka, abyste přispěli na pomoc. A teď opravdu dávejte pozor. Záleží totiž často na jediném slovíčku, na formulaci, komu vlastně pomáháte.

Výcvik domobrany v Kyj/evě

Je třeba důsledně rozlišovat mezi pomocí uprchlým U/krajincům a pomocí U/krajině. Přestože z laického pohledu v tom drtivá většina lidí nevidí rozdíl, tak podle zjištění naší redakce je v tom rozdíl opravdu obrovský. Když totiž poskytnete své peníze na pomoc U/krajině, velice snadno se vám stane, že vaše peníze skončí v rukách Band/erovců, u řezníků batalionu Azov, u nacistů z Pravého sektoru, anebo jen u nějaké no-name domobrany. A že se to opravdu děje, že neziskovky vybírají peníze na polovojenské domobrany, o tom jsme se přesvědčili ve chvíli, kdy nás do redakce kontaktovala jedna z našich čtenářek.

Humanitární pomoc na český způsob v podobě mířidel, kevlarových přileb a nábojových pásů

Včera ve čtvrtek dostala do své pošty email do české neziskové organizace Arnika, která se podle jejích slov zabývá hlavně otázkami ochrany životního prostředí, což je jistě záslužná činnost. Jenže v tomto emailu byla vyjádřena žádost o pomoc U/krajině. Podle emailu, jehož kopii jsme získali, se jedná o Urgentní pomoc pro ukrajinské spolupracovníky a kolegy. V emailu se uvádí, že tito u/krajinští spolupracovníci české neziskovky potřebují chránit své domovy a životy svých nejbližších.

Ačkoliv v emailu to není uvedeno explicitně, neziskovka žádá o vojenskou výstroj pro polovojenské oddíly u/krajinské domobrany.Naprosto jasně to vyplývá nejen ze znění emailu, ale i ze seznamu potřebných věcí pro tyto u/krajinské spolupracovníky. V emailu se doslova uvádí:

Kolegové jsou v Charkově, Záporoží, Dnipru a Ivano Frankivsku. Jsme s nimi v častém kontaktu, a tak víme, že morální podpora naší země jim dodává sílu. Aby mohli bránit své domovy a životy svých nejbližších, potřebují ale naléhavě také materiální pomoc. Obrátili se na nás se seznamem věcí, které jim zoufale chybí. Jedná se zejména o zdravotnický materiál, spacáky, karimatky, neprůstřelné vesty, helmy, nákrčníky, čelovky, tablety, chytré telefony apod. (podrobný seznam v příloze).

Když jsme včera do redakce dostali upozornění od naší čtenářky, byli jsme k přiloženému seznamu velice skeptičtí, protože to, co se v tom seznamu nachází, nám vyrazilo dech takovým způsobem, že jsme si mysleli, že ten seznam je podvrh na diskreditaci neziskovky. Když jsme se ale podívali na jejich oficiální web [1], doslova nás polil studený pot. Ta žádost o pomoc uk/rajinské domobraně je spolu i s tím seznamem zavěšena v titulním článku přímo na webu neziskovky Arnika. Můžete si od nich sami seznam stáhnout [2] a podívat se do PDF, opravdu je to tam uvedeno.

Seznam “humanitární” pomoci, ze kterého vás trefí šlak

Takže, chcete vědět, jak dnes fungují humanitární organizace? Jako výstrojní pobočky polovojenských skupin na Uk/rajině! Když se totiž podíváme na ten seznam, dojde vám, že neziskový sektor v ČR už se nezabývá jen politikou a Evropskými hodnotami, ale rovnou se transformují do logistických uzlů pro poskytování vojenské výstroje ukrajinským polovojenským oddílům domobrany. Seznam neziskovky obsahuje následující požadavky na humanitární a militární pomoc. Tučným písmem je zvýrazněn vojenský materiál, který nemá s humanitární pomocí naprosto nic společného. Červeně jsou zvýrazněny vojenské výstroje určené pro aktivní zapojení do boje, tedy střelbu a vedení bojových operací:

ZDRAVOTNÍ POMŮCKY

Vojenské lékárničky
Hemostatický turniket
Hemostatický obvaz elastický
Individuální balíček obvazů (ipp)
Hemostatický obvaz
Atraumatické nůžky
Nasofaryngeální trubice
Lékařská termodeka
Okluzivní nálepka (pro penetrující rány)
Chránič očí
Dekompresní jehly (pro pneumotorax)
Náplast v roli
Permanentní fix
Silný lék proti bolesti

OCHRANA PŘED CHLADEM

Spací pytle a karimatky
Fleecové čepice
Nákrčníky

POMŮCKY DO TERÉNU

Taktické tašky (ledvinky)
Malé taktické tašky přes rameno
Molle vaky
Světlomety
Čelovky
Armádní dalekohledy a monokuláry
Termokamery, termovize
Zařízení pro noční vidění s hlavovým držákem na přilbu
Rádio vysílačky
Přenosná rádia
Rádiostanice
VHF antény
Přenosné powerbanky
Široké taktické vykládací pásy
Dobíjecí reflektory
Nejjednodušší smartphony se 4G
Tablety Android

OBRANNÉ POMŮCKY

Vykládací systémy pro neprůstřelné vesty
Upevňovací prvky pro optická mířidla na puškách
Systém ramenních popruhů pro střelivo a výstroj
Nosič plátů (plate vest)
Široké taktické vykládací pásy
Neprůstřelné vesty
Taktické chrániče kolen
Střelecké ochranné brýle
Střelecké taktické rukavice
Kevlarové přilby s uchycením pro přístroje nočního vidění a termokamer

Peníze na humanitární pomoc mohou skončit na bojišti místo u potřebných Uk/rajinců uprchlých před válkou

Neziskovka Arnika si to možná neuvědomuje, ale poskytování militární výstroje ukrajinské domobraně, z nichž část má kombatantní určení pro přímý boj a střelbu, je daleko za hranou toho, čím by se měla humanitární a nezisková organizace na pomoc lidem zabývat. Pokud přispějete svými penězi neziskovce, která zajišťuje bojovou výstroj polovojenským formacím na Uk/rajině, tak vaše peníze skončí prostě na ukrajinském válčišti. A zbraní, munice a výstroje je na Uk/rajině tolik, že jsme přesvědčeni, že pomoc neziskových organizací by měla mířit úplně někam jinam. Pomoc by neměla mířit Uk/rajině, ale Uk/rajincům prchajícím před válkou, to znamená civilistům, matkám s dětmi, protože ty jsou obětmi války.

Kyjevská domobrana nacvičuje s maketami AK-47

Pokud se ale někdo rozhodne na Uk/rajině zůstat a bránit svůj domov, potom se automaticky takový člověk stává členem domobrany a polovojenských oddílů. A úkolem těchto oddílů je… válka. Úkolem je střelba, zabíjení jiných vojáků či žoldáků, úkolem je vedení bojových operací. A to už nemá s humanitární pomocí naprosto nic společného.

Pokud přispějete nějaké neziskovce, vždy chtějte vědět, na co ty peníze půjdou a hlavně komu. České neziskovky mají za úkol starat se o české občany a případně o válečné uprchlíky na českém území. Zajišťování taktické a vojenské výstroje polovojenským oddílům ve válkou rozvrácené Uk/rajině je ale daleko za hranou toho, čím by se měl zabývat český neziskový sektor. Minimálně lidé dobré vůle, kteří pomáhají potřebným, by neměli zaměňovat pomoc Uk/rajincům v nouzi při útěku před válkou za pomoc s vystrojováním ukrajinských bojovníků, ať už jejich důvody pro zapojení do války jsou jakékoliv.

Když pomáháte, pomáhejte Uk/rajincům a maminkám s dětmi, ne bojovníkům ve válce na Uk/rajině

Představte si, kdyby někdo takovou sbírku uspořádal na pomoc domobraně Don/basu. To by z toho okamžitě bylo obvinění podle paragrafu z podpory terorismu, a přitom ve skutečnosti by se to v ničem s tím, co teď dělá Arnika, nelišilo. Pomoc domobraně, která brání své domovy, ale z opačné strany války. A měly by neziskovky se stávat součástí podpory a vystrojování občanských válek v cizí zemi? Rozhodně ne!

Neziskovky v ČR začínají připomínat činnost německého Volkssturm za II. sv. války, který dělal sbírky po celé III. Říši na německé vojáky na Východní frontě. Dělali sbírky na teplé vlněné ponožky, na čepice, zimní kabáty, na čaj, kávu, cigarety, prostě na pomoc vojákům na frontě ve chvíli, kdy to už s německým válečným úsilím nevypadalo vůbec dobře. A jestli na Ukrajině je taková situace, že tam jsou rozkradené muniční a výstrojové sklady stejně jako v ČR po roce 1989, tak to potom ukazuje na to, že Ukrajina mele z posledního.

Uk/rajinská domobrana na kontrolním bodu

A v takovou chvíli nastupují neziskovky a podobně lidové organizace, které se snaží suplovat nedostatečné zásobení válečným materiálem na frontě. A protože Uk/rajina je rozkradená, minimálně na úrovni ozbrojených sil, tak logicky potom z toho vyplývá, že uk/rajinské sklady civilní obrany a výstrojní sklady armády jsou vybílené dočista do čista. Takže ukrajinská domobrana volá na pomoc neziskovky z celé Evropy, které by se ale měly starat o uprchlíky a/ ne o suplování dodávek výstroje namísto rozkradených uk/rajinských skladů civilní obrany. Takže, pokud pomáháte uprchlíkům před válkou, pomáhejte jim adresně a nejlépe přímo do ruky, bez prostředníků a bez neziskovek.

-VK-

Šéfredaktor AE News